bugün

Yeni şafak yayinlamiş
Vallahi yapmiş
Nasil yapmiş !!!!

https://www.yenisafak.com...l-il-turk-boylari-2073656
180 cm. Olani.
ver mehteri! seçim geliyor ya, türklükleri akıllarına gelmiş. listeyi kime hazırlatmışlar, yasin araptayı'na mı?
görsel
görsel
Osmanlı’nın kayı boyundan olduğu savı 15. Yy’da ortaya atılmıştır. En azından ben, daha eski hiç bir kaynağa rastlamadım. Kayı, oğuz kağan’ın torunudur; o devirde ortalığı kasıp kavuran “cengiz han torunu” ünvanlı moğollar’a karşı böyle bir asalet ünvanı, sanıyorum ki, uygun görüldü. Ki, aynı şey selçuklu’ya dayandırılma çabalarında da görülür. Osman gazi ikinci eş olarak, selçuklu veziri abdülaziz ömer bey’in kızı malhun ile nikahlanır.

Bak, artuklular gerçekten kayı han soyundandır, osmanlılar hususunda çok emin değilim.
nakşibendi boyunun halidi kolundanım.
Büyük ihtimalle (bkz: Çepni) diye tahmin ediyorum ben, zira büyük Rus harbinde (93 harbi olarak da bilinir) baba tarafından büyük büyük dedeler nineler Kafkaslardan göçmüşler.

Yalnız, babamın büyük dedesi tüm akrabalarından da ayrılıp, tek başına Çanakkale’ye gelmiş ve orada evlenip tüm akrabaları ile bağını kesmiş. Bazı verilere göre Çerkes olma ihtimali de çok yüksek.

Ancak bilinen ve açıklanan tüm kaynaklara göre de Çerkeslerin bir Türk boyu olmadığı söyleniyor. Bilemiyorum bu konuyu o yüzden tam olarak.

Edit: anne tarafım ise manav. Yani Çanakkale’nin yerlisi. Onlar da çok büyük ihtimalle kayı boyundandır.
Dodurga boyundanız yani öyle biliyoruz.
Babamlar karamanoğlu
Anamlar tatar.
Uzun boylu olanlardanim.
Onedio'nun sikko test başlıkları gibi olmuş başlık.
Vikinglerin varangian boyundanım.
Hindivanya ve dünyalı karışımı.
Göktürk ,şecerem de kitap olarak basılmış.
hangi boydan olduğumu bilmiyorum ama baba tarafım denizli-uşak yöresinden göç ettirilmiş yozgata celali isyanlarından sonra. anne tarafımda da tatarlık olabilir çünkü gözleri normal anadolu türküne göre daha çekik.
180 boyundan Anadolu türkü.
186 boyundan Anadolu türk'ü.

var mı artıran?
Bir soru cümlesi.

Valla o kadar eskiyi bilemeyeceğim. Sadece bildiğim büyüklerin söylediğine göre kökenimin yörük olduğu.
Varsak türkmeni.
Bilmiyorum rumda olabilirim.
Bu sene edindiğim bilgilere göre yaşadığım yerdekilerin kökeni, biri ahlat ve diğeri Osmaniye taraflarından göç etmiş iki akraba ve Türkmen aileye dayanıyormuş. Hallaçoğlu da bizim memleketin güney horasan kökenli olduğunu söylüyor. Bilemedim, beynim yandı.
Ben tatar ve Oğuz türküyüm.
Ailemin dayandığı tüm köyler bölgedeki konargöçer Türkmenlerin 1865 iskanı sonrası kurulmuş.
Kozan'ın köylerinin çoğu (yaklaşık 90 köyden 65-70 kadarı), Feke ile Saimbeyli'nin köylerinin çoğu bu şekildedir.
Ve hatta Kadirli, Sumbas, Düziçi, Aladağ, Yahyalı, develi dahi bu durumdadır.

Özellikle Adana'daki iskan köylerinin (Kozan, Feke, Saimbeyli, Kadirli, Sumbas yöresi) tamamına yakını varsak Türkmenlerine dayanmaktadır.

Anadolu'nun son bağımsız beyliği kozanoğulları'nı kurmuş (1700-1865), Anadolu halk Türkçesinin kalesi olmuş (Karacaoğlan ve Dadaloğlu), Osmanlı'ya asi olduğu için izole kalmış, çekik göz oranı yüksek bir boydur efenim varsaklar.

Yine bu bölgenin dışında konya Ereğli, Aydın Koçarlı, Antalya, Mersin silifke, Kırşehir gibi yörelerde de Varsak Türkmenleri bulunur.