bugün

efes - balık
miller - patates kızartması
tuborg - kuruyemiş.
herhangi bira ile patates kızartması her zaman iyi gider.
türk tuborg'da çalışan 'portatif' arkadaşları görmemizi sağlayan liste.

diğer biraları nasıl görmezden geliyorsunuz anlayamıyorum.
aç bir maç iç biranı ne yemek eşleşmesi şarap mı bu?
heineken + subway sandviç
heineken + kalamar tava
heineken + pizza
çin yemekleri ve bira. müthiş.
Fıçı bira + pizza.
buyrun efendiler. afiyet olsun şimdiden.

Corona: Dünyanın en çok satan Meksika birası Corona'nın bir dilim misket limonuyla içilmesi tavsiye ediliyor. Yemek olarak ise salatalar ve Çin yemekleriyle uyumlu.

Leffe: 770 yıllık geçmişe sahip Belçika birası olan Leffe, sarışın ve esmer olarak iki farklı çeşitte üretiliyor. Teoman Hünal; Leffe esmerin steak, yoğun soslu güveçler, ördek, av etleri ile çok uyumlu olduğunu söylüyor. Leffe sarışın içinse şinitzel, prosciutto veya iberya jambonu ve salataları öneriyor.

GuInness: Karamelize oluncaya kadar kavrulan arpadan yapılan, karakteristik aroması ve kendine özgü köpüğüyle öne çıkan Guinness, irlanda'nın Dublin şehrinde bulunan St. James Gate tesisinde üretiliyor. Teoman Hünal, dünyanın en çok bilinen esmer birası unvanını elinde bulunduran Guinness'in yanında istiridye öneriyor. Ama şarküteri ve birçok peynirle ayrıca çikolatalı tatlıların çoğuyla da uyum sağladığını söylüyor.

Hoegaarden: Geçmişi 1440'lara uzanan Belçika tipi beyaz bira Hoegaarden, kişnişten tatlı portakal kabuğuna uzanan farklı tatları içinde barındırıyor. Hünal "Hoegaarden bazı balıklarla yenese bile aslında yemek öncesi için olağanüstü bir aperitiftir," diyor.

Tuborg Gold: Yüzde 100 malt, şerbetçiotu, su ve mayadan yapılan Tuborg Gold'a üretim sırasında şeker konmuyor. Teoman Hünal, bu biranın maltsı kokusuyla ekmekten aldığımız tatları verdiğini söylüyor. Dolayısıyla ekmek eşliğinde yediğimiz her türlü yemekle, kebaplar, tencere yemekleri (sulu yemekler), güveç, sandviçler, sosis ve balıkla çok iyi gidebileceğini belirtiyor.

Carlsberg: Günümüzde 140'dan fazla ülkede tüketilen Carlsberg, 2001 yılından beri Türkiye'de üretiliyor. Teoman Hünal, Carlsberg'te biraz daha şerbetçiotu tadının burukluğu hakim olduğu için şarküteri, makarnalar, özellikle Meksika, Hint ve Thai mutfaklarındaki gibi baharatlı yemeklerle, kabuklu deniz mahsulleriyle tüketmeyi öneriyor.
Dostum açmışssın işte sıkıntı yok...
Miller, profiterol.

Bira değil ki şekerli su. Gazoz niyetine iç. Ben çok seviyorum o ayrı.
Biranın en güzel mezesi erkek muhabbetidir. yemek fındık fıstık fasa fiso.
efes unfiltered ile istavrit yada tekiri muhakkak denemelisiniz. Tadına doyulmayacak bir lezzettir.
Aynı şekilde midye tava ve kalamar da bu biranın yemek konusundaki en yakın biladerleridir.
Son olarakta sucuk ekmek ve bira dostluğu iyi seviyededir.
Hemen hemen hergün bira içerim ama yukarıdakiler dışında bir yemekle hiç bira içmedim. Zira gereksiz gibime geliyor...
tuborg fıçı - köfte ekmek. ben yine de becks içiyorum.
Bana 2-3 paket sigara yeter amk. Birayla yemek mi yenir ya baksınlar dalgalarına. *

Edit: alttaki yazara katılıyom. Bol tuzlu çekirdek iyi gidiyo bi de.
benim listem şöyle:

her birayla her yemek çok iyi gider. efes'ye nerdeyse her türlü yemeği yedim hepsinden çok zevk aldım. yeter ki efes güzelce soğutulmuş olsun.
bomontiyle yemek değil ama cips ve haydari müthiş gider.
öncelikle bira aslında öyle basit bir içecek değildir. biz birayı efes diye biliyoruz ama dünyada binbir çeşit bira var. iyi bi tekele veya bir dünya seyahatine gittiğinizde zaten göreceksiniz yeni gelen çeşitleri (sen gidemesen de yavaş yavaş ülkeye geliyor kardeşim). bilen biliyo. birayla da sadece patates falan yenmez. tipine göre birçok değişik yemek, meze hatta tatlı iyi gider. doğru eşleştirmeyi biliyorsanız.

et mi yiyceksin, ona uygun tadını artıracak bira var. balık mı yiyceksin, yakışan bira var. hatta tatlıya bile var. zaten bira gurmeleri senin benim yerime toplanıp hangi birayla neyin iyi gideceği mevzusunu halletmişler.

http://www.haberself.com/h/37843/