bugün

* calisan kadınların işyerinde kaç yıldır çalıştıgı ya da mevkisi, pozisyonu gözetilmeksizin sahip oldugu haktır.

4857 Sayılı iş Kanunu'nun 74.maddesi gereğince, kadın personele doğum öncesi sekiz ve doğum sonrası sekiz hafta olmak üzere toplam Onaltı hafta ücretli izin verilir.
annenin ihtiyacı olan izindir. zira aşağı yukarı 3-4 kilo bir insanı içinden çıkarmak kolay olmasa gerek. sonrasında oluşan acılar, ağrılar için idealdir. loğusa adı verilen bu dönemde annenin iyice dinlenip iyi beslenmesi gerekir ki bebeğine süt verebilsin.
(bkz: müsadenizle sevişeceğiz)
"efendim izniniz olursa biz bugün mesaiden sonra çocuk yapmayı düşünüyoruz" gibi laflarla alındığını sandığım izin. sanırım öyle olmuyor.
sadece annelerin değil son çıkan kanunlarla baba adaylarının da kullana bilecekleri izin türü dür. zira çok gereklidir.
babalara da verilmesi doğru olan izindir. evdeki o muhteşem duygu yüklü tabloyu her gün görmek onun da hakkıdır. Her an karnında bebeklerini taşıyan karısının yanında olmak ister. ona sarılmak, başını karnına koyup dinlemek kadar zevkli hiçbir şey yoktur.
çin de fazla nüfus yüzünden ilk çocuktan alınması gereken izindir.
annenin iki aylık bebeği bakıcı, babaanne ya da anneanne(eğer şanslıysa) eline bırakması demektir. ki hemen her anne bunun vicdansızlık olduğunu düşünecektir.

doğum öncesi iki ay olabilir ama doğum sonrası dört ay olması hem annenin psikolojisi hem bebeğin gelişimi açısından daha uygun ya da 'vicdanlı' olacaktır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.