bugün

halı saha maçlarında dikkat çeken yaşı 40 üstü olan, muhtemel top oynayan çocuklardan birinin babası olan amca. birde çemkirirler sana, oğlum pas at, şöyle vurma diye.
halı saha maçlarının neşesi olan amcadır. kullandığı replikler ve çabası tebessüm sebebidir.
birçoğumuzun ilerdeki halı saha duruşunu yansıtan amca profili*.
ama ben geçenlerde öyle bir amca gördüm ki halı sahadan soğudum. üzerinde düğmeleri açık bir gömlek, dar gelen beyaz atletin baskıladığı kocaman bir adet göbek, altta kumaş pantolon ve spor ayakkabı dışında başka ayakkabıyla oynanmaz tabelasına inat bir kösele ayakkabı. bütün bunların üzerine bir de elinde uzun 2001 sigarası. güleyim mi şaşırayım mı karar veremedim. resmen sigara içerek maç yapıyordu bu amcam.
yetenekliyse ve hazımlıysa maçın neşe kaynağıdır herkes tarafından sevilir;
yetenekliyse ve hazımsızsa baş belasıdır,yenilince milleti azarlar galip gelince şov yapar;
yeteneksiz ama hazımlıysa babacandır, maçta dengeleyici rolü oynar;
yeteneksiz ve hazımsız ise mızıkçıdır, sahanın dışından bile izlemek tehlikelidir.
maç sonlarına doğru, bulunduğu takım ister önde ister geride olsun takım olarak gol attırmaya çalıştırılan kişidir. performansları saygıyı hak eder. ben daha halı saha maçlarında maçın yarısından fazlasını oyunda geçiremedim. biter biter kaleye koşarım. bu amcalar muhtemelen defans olsada koşar eder, yürü be amca moduna sokarlar bizi.
(bkz: bayilikler verilecektir)
her yerde olan bişey.
liberodur.
çok koşunca "siz devam edin benim bileğim acıdı" diyip kaytaran abidir lakin o olmadan da tadı çıkmaz.
kaleye geçmesi tavsiye edilen abidir. sert şutları o koca göbeğini kullanarak kolayca savuşturabilir. ama top doksana geliyorsa başka...
maç boyu inanılmaz bir şekilde çabaladıklarını ve koştuklarını görürsünüz, şaşırırsınız. tabi bu abilerin bir kısmı da göbek sallamaya gelmişlerdir, bir kişi eksik oynamak olasıdır.
adeta bir temur ketsbaia havasında, sahada hem bir teknik direktör hem de bir futbolcu görevini üstlenmiştir. herkese emirler yağdırır. ancak ne hikmetse top her ayağına geldiğinde kaptırır.
büyük ihtimalle keldir. topun sahibi de denebilir ve maçtaki en geyik adamdır. çok pis adam alır, aman diyim. *
oyunuyla degil direktifleriyle maci domine etmeye calisan abidir. gencken dusunebilsem yasliyken yapabilsem hesabi saga sola engin futbol bilgisini fiskirtip arada da " hadi beyler basliyoruz. " , " bas, bas, bas. " bazen de " defansa gelin lan. " seklinde terennumler eder.
maçın altıncı dakikasında kalp krizi geçirdiğini sanan, kendini saha kenarına atıp bir sigara içen abidir. nerden mi biliyorum ?
teknik direktörün saha içi şubesidir.
maçın başına amc başlayıp sonlara doğru dmc ye kayar.
bu abilerin hepsi, sert şut çekmesiyle meşhurdur. onları takımda tutan budur. ayrıca, şirketlerin aradığı liderlik ruhundan daha fazlası vardır.

'hadi beyler alıyoruz.' en önemli söylemidir.
(bkz: halı sahaların değişmez tipleri)
pas ister,timsah yürüyüşü yapar.
fiziğinin aksine 14 kişi arasında maçı en çok ciddiye alan isimdir.
allah ini seven defansa gelsin diyen kisidir.
5 numaralı fenerbahçe forması giyer.

(bkz: genelleme sıçmak)
Defansın bel kemiğidir kendileri.Tam bir istikrar abideleri.Eğer ki zayıf bir bünyeye sahipseniz yakınından geçmeye kalkmayın.
Bu göbekli amca muhtemelen mahallenin bakkalıdır. Ben bir ısınıyım diyerek köşede sigara yakan abidir.
kaleyede geçmeyi kabul etmeyen , inatçı , yavaş ve sadece takımın zararına olan kişi.
güncel Önemli Başlıklar