bugün

anket lan bu. heassiktir ordan. meşhur olabileceksen evet anket, bu yolları dene, taht kur gönüllerde. 15 dakika içerisine hepsini sığdırabilin mi bilmem.

1- allah: inançlı ol ya da inanma; bu halk, allah diyen adam (tanrı dersen kıllanır bak önemli ayrıntıdır) göz göre göre onu düdüklese de ses etmez. sen de lafa allah'la başla, allah'la bitir. allah belanı versin.

2- peygamber: peygamberden kasıt hz.muhammed'dir. şerefsizin önde gideni ol, mafya ol, komprador ol, ihaleye fesat fesata ihale karıştır, ama kamera gördün mü hadis-i şerif örneği ver. başka biri peygamberden bahsederse, boynunu bük, sağ çapraza bak. resulullah demeyi unutma, arada bazı gerizekalılar resurullah diyor, yemez halk. resur ne lan?

3- din: dinden kasıt semavi dinlerdir. hepimiz kardeşiz ya, hepimiz biriz ya, hemmen bi şarkı patlatıyorsun üç dini birleştiren, televizyonlara çıkıp götünden uydurduğun ermeni komşun, yahudi tokmakçından bahsedorsun. vay it. kime indi lan zebur? düşünmeden cevap ver.

4- atatürk/türkiye cumhuriyeti: vakti evvel bölücü terör örgütüne yakınlığı ya da çok da mesafeli olmadığı bilinen bir sanatçı, kendi dilinde okuyacağını söylediğinde bizim koca götlüler taşladıydı adamı. olayın doğruluğunu yanlışlığını tartışacak değilim, fakat düşünmeden edemiyorum; olum siz değil misiniz, türk kültürü denen şeyin dibine dinamiti doldurup, yavşak amerikan pop kültürünü pompalayıp duran? size mi kaldı lan demir ağlarla örmek ana yurdu dört baştan? hah, ne diyorduk, örnek al bunları, taht için malzeme üretiyoruz burada. 29 ekimlerde çık atatürk rozetiyle, bayrak mayrak salla lan. bayrak sallayan adam hiç halkı siker mi? çabuk öğreniyorsun. yamansın.

5- fakır fukara edebiyatı: benim babam işçi memur, fazla sorma aslım budur deyu bi çıkacaksın şööyle piyasaya. halk sever ondan olanı. amma ve lakin zamanı gelincı, aynı işçi babanın, arkasında iki yüz bin kişilik aşiret olan oğlu olacaksın. arkanda nabıyosa iki yüz bin kişi..

6- sorunlu bir hayat: ipimle kuşağım, sikimle taşağım diyen bi adamım ben, halk beni niye sevsin? sen de mi öylesin? o zaman yaz ulan bi hikaye. babam her gece anamı kırbaçlıyodu de misal, halk sever fantezi. ama ananı at sanabilirler. değiştir bu hikayeyi. ne biliyim baban seni terk etmiş olsun, yetmiş sekiz kardeşin olsun, hepsine sen bakmak zorunda kal, on altı yaşında evlenip karı dayağından boşanmış ol. bugün bi tahta kolay sahip olunmuyor keloğlan.

7- şiveli konuşma: olum ya sempatik olacaksın, ya gariban. sempatik olacaksan örnek cümle: "uy gelezeum oraya da sikeceğum anani". gariban olacaksan: "vala keke, biz bu yola ömrümüzü adamışız". halka göre zaten dünya üzerinde sadece iki şive var; ya laz ya doğu. seçenekli.

8- bizim oralar: hah, ömründe ankara'nın doğusuna gitmemiş olsan da nüfus cüzdanında yazan yeri sahiplen. bizim oralarda acıyı çok yerler, işte ne biliyim, bizim oralarda gelinle sikişirken kayınvalide kapıda nöbet tutar otuzbir çeker falan yap bişeyler. olsun yani bi sizin oralar. istanbul olmasın ama o.

falan filan ve sair. sizler için bu yollar canlarım. siz yazarların gönlü bir saraysa ve ben de o yüce sarayın bir köşeciğine kıvrılabilirsem ne mutlu bağa. valla bak. ne demiş resurullah..
(bkz: deniz baykal in kulaklari cinlasin)
Her türlü kalp cerrahının kolayca yapabilecegi bir olaydır. (bkz: by-pass) ya da (bkz: kalp nakli) *
halkın götüne giren insanlar oldukça bu yolar hep çakıl kalacaktır.
(bkz: kok kömürü)
din ve millet olgusunun bir tabu olarak görüldüğü ülkemizde bu konular üzerinde toplumun manipüle edilmesiyle gayet başarılabilecek şey. düşünmeden yoksun ve sadece bir tüketici olarak yer edinen bireyler oluşturan yığınlar bu iki şey üzerinden abartısız bir şekilde gönüllerine girilebilir. daha çok siyasi arena için konuşursak bu iki olgu eksik bırakılmaz hiçbir zaman. bu da bilindiği için iktidara oynayan her oluşum her örgüt bu iki ögeyi atlayamaz. ve ellerinden geldiğince bu iki öğeyi de hem manipüle eder hem de istismar eder. ama önüne konulanla yetinen, yeryüzünde sadece ama sadece tüketici olarak yer edinen bireyler bunu bilemez tıpkı kurbağanın kaynar suya girip haberi olmadan yavaş yavaş ölmesi gibi. halk bir tencere içerisinde pişer, halkın ''gönlüne girme'' yolları da bu tencereyi kaynatır.
seks kasedi çıkar , yok yok üzülme halkı kaybetmezsin sadece evlenmen ve doğurman yeterli..

tecavüz edilen kızı , kim bilir nası fingirdedi şıllık diye yaftalayan bi halkın gözüne girmek yerine götüne girmek lazım tabii aslında ama olsun..
ucuza ekmek satarsın.ucuza patates satarsın.ucuza domates satarsın.bedava döner ekmek sağıtırsın.bedava konser verirsin.%7 oy alırsın en kötü belediye başkanı olursun.
güzel konuşmak ama birşey anlatmamak, dindar olmak, biraz da şanslı olmak.
hakaret etmek, bol azar.. el üstünde tutulmanın birinci adımıdır.
en kestirme yolu ölmektir.
kömür dağıtmak .
(bkz: takiyyecilik)

(bkz: yeşil sermaye)

(bkz: götünü amerika ya dayamak)
ağlamak, ben eskiden fakirdim demek.
once halki ac birakacaksin ki ekmege muhtac olsun. sonra duzenli olarak gida malzemeleri ve komuru de dagittin mi senden iyisi yok.
güncel Önemli Başlıklar