bugün

komünizm türkiye de vatan hainliği olarak görüldüğü sürece asla ve asla iktidara gelemez. daha 5 aylık çocuğa "sen askersin sen osmanlı çocuğsun sen savaşarak öleceksin" diyen adamların, ben; ne eşitlik, ne barış, nede özgürlük isteyeceğini sanmıyorum. türkiye de sadece türkler kalsa acaba bu faşist ruhlu insanlar hangi düşünce biçimini benimseyecekler çok merak ediyorum.
sie denilesi durumdur. komünizm in padişahlıktan ya da şeriattan tek farkı din yerine başka şeyleri kullanarak insanların anasını sevmektir.
iktidar yapar evet, sonrada diğer yıkılmış komünist ülkeler gibi, ne zaman sonunun geleceğini bekler. (bkz: komünizm iktidar olacak diyen liseli).
- din kitlelerin afyonudur.
+ istediğime inanma özgürlüğüm var mı?
- hayır yok. karl marx babadan daha mı iyi bilecen ibneee.

halk şimdi bunu niye iktidar yapsın?
halk komünizmin, kendisinin dilinden anlamadığını gayet iyi bildiği için iktidar yapmamaktadır.
eğer türkiye komünist bir devlet olsaydı elit bir memur kesimi oluşacaktı bu seferde aynı sscb gibi asgari ücretle çalışanın eline bu sefer para bile geçmeyecek fiş verilecekti, komünist devletde sınıf ayrımı yoktur yalanıyla çıldıran halk isyan edecek ters devrim gerçekleşecekti eğer uluönder deseydi artık tc komünist bir devletdir, 1950 olmasa bile 1970 en geç yeşil devrimle iran benzeri bir devlete dönüşecektik.
layigiyla yerine getirilirse ne ala ama hicbir kapital sahibi varliklarini devlete bagislayip bunu halk ile paylasmayacagi icin olmayacak bir olgu. Sabanci ister mi ki su vakitten sonra malinin mulkunun paylasilmasini asla. Ben ister miyim tabiki.
Halkı her zamanki gibi cahil gören kitlenin klişe söylemidir.
(bkz: iktidarsızlık)
devlete çalışmaktansa patronlara çalışmayı tercih eden ve sonra da 500 liraya geçinemiyorum diye zırlayan, kulaktan dolma sanrılarının kölesi olmuş koyun, insanımsı kişilerin benimseyemediği görüş.
(bkz: komünizmin iktidar olması)
çürütülmesine gerek duyulmayacak kadar zayıf teori. bu ülkenin sorunu sistem değil zihniyettir. bu zihniyet bir virüs gibi her sistemi sikertir.
komünizmin idam sehpalarında başlar. rusya da, çin de, küba da binlerce, milyonlarca insanın idam edilmesi diğer insanların eşitliğini mi sağladı ? sistemler insanların daha iyi yaşaması için olmalı bir takım insanları diğer insanlara kurban etmek için değil. halkınıza bunlardan bahsediyormusunuz ? devrim sonrası komünizme inanmayanlar idam sephalarında, toprak altında pekala komünizmin nimetlerinden yararlandılar.

komünizm in karşıtı emperyalizm ve kapitalizmdir. rusya da görüyoruz ki rusyada emperyalistir. rusya bünyesindeki ülkeleri hem besler hem sömürüyordu şimdi beslemiyor ama sömürmeye devam ediyor. karşıtı olduğu amerikan emperyalizmden farkı yok.
komünizmi kabul etmemek emperyalizmi, kapitalizmi savunmak anlamına gelmez.
bir insan hem komünizme hem emperyalizme hem de kapitalizme karşı olabilir. oluyor da.
devletin demir pençe gibi halkın üstünde durması, dayatma eşitliğin sağlanması, baskı ile sınıfların kaldırılması halkın kendi içinde herhangi bir baskı olmadan sınıfları kaldırması, kendi içinde eşitliği sağlaması yanında çağ dışı kalıyor.

halk aç bırakılır. birileri bunun üstünden siyaset yapar birileri bunun üstünden ideojisini pazarlar.
gerçekleşme olasıılığı olmadığını şu örnekle açıklayayım.
Yer:Kadıköy
Tarih:5 eylül 2010
Kişi:Duvarda asılı,sarı ve kırmızı renklerde 'HAYIR' ve altında TKP yazan bir afişi gören şahıs.
Tepki:Ulan ben bu gomünistlerin attığı oyumua atacağım.
Sonuç:En az %10 olduğunu düşündüğüm bir oynama.

Bu sebeblerden ötürü,sosyal bir devlet ve cumhuriyet rejiminde yaşadığını bile kabullenemeyen,sosyalizmi darbeyle eşdeğer gören bir halk komünizmi anlamaz,anlamaya çalışmaz,çalışsa da anlayamaz.
cumhuriyeti dahi doğru düzgün bilmeyen insanlar topluluğu içinde tartışılması dahi gereksiz bir durumdur.
(bkz: adam oğlunu tanımıyor daha)
önerme içinde aczini gösteren cümledir. aynı zamanda halkın cahil cühela odluğu iddiasını da çaktırmadan dillendirir. komünizm eğer çok iyi bir sistemse halk da bunu isteyecekse anlatın o zaman cahil! halk da anlasın denilesi cümledir.
bir yazar kişisi yukarda zekat ile türkiyenin yoksulluğu sorununu çözmüş.sadaka sistemiyle bir yere gidilmez.zekat verileceğine adama imkan verirsin iş verirsin zekatını da al başına çal sonra oldu mu.ayrıca diğer bir yazar kişisi de halkın paradan daha önemli değerleri var demiş.bunun komunizmle bir ilgisi yoktur.tam tersi , halk paraya lükse değer vermiyor olsaydı komunizmi anlardı.çünkü bu komunizm demek özelleştirme olmaması demek.iki mülkün varsa birini devlete vermen demek.türkiyede halktan birini göstersene böyle bir şey yapabilsin?sonra da ortalara düşüp bu dünya bir sınav bunlar dünyevi şeyler bunları boşverelim ahiret önemli diyorlar.genelde de bu ahirete önem veren topluluk amerikalarda villalarda lüks içinde yaşıyorlar.şaşırtıcı bir durum.ama artık beni şaşırtmıyor.
ek:birileri gerçeklerin yüzlerine vurulmasından epey rahatsız.
Çoğu yorumlardan anladığım kadarıyla gerçekten önce ne olduğunu bilmeleri lazım.
öncelikle komünizmin şiarı; herkesten yeteneğine göre herkese ihtiyacına göredır.

komünizmde bugün olduğu gibi bir sonraki güne çıkmak için çalışmaz insanlar. kazandığı bütün parayı elektrik, kira, yakacak, yol, yemek gibi temel ihtiyaçlara harcamazlar, kendi özel ihtiyaçlarına harcarlar.

komünizm sosyalizmin bir üst aşaması olduğu ve ancak bütün dünya ülkeleri sosyalizme geçtikten sonra ulaşılabilecek bir sistem olduğu için dünya üzerinde örneği yoktur. hiç var olmamıştır, denenmemiştir. bu nedenle verilen örnekler komünizmle ilgili değildir.

komünizmin karşıtı din ya da milliyetçilik ya da liberalizm vs. değildir. komünizmin karşıtı kapitalizm- emperyalizmdir. dolayısıyla komünizme karşı çıkmak bu kan emici sistemlere destek vermektir.

komünizm insanın hakettiği, insanca ve onurlu bir yaşamdır. insanlar bütün gün ter dökerek çalıştıkları işlerinde emeğinin karşılığını almak ister, sadaka değil. üreten işçiyse tüketen neden başkaları olsun?

komünizm eşitliktir. fakirlikte eşitlik değil ama, var olan bütün kaynakları kullanmada eşitlik. sosyal alanlarda eşitlik, eğitimde eşitlik, tedavide eşitlik, kültürde- sanatta eşitlik, cinsiyette eşitlik... insanlar bugünkü gibi ''belki birgün köşeyi dönebilirim'' hayalleriyle yaşayıp, televizyondan yalılarda yaşayan adamların maceralarını izleyerek ömürlerini tüketmezler.

evet komünizm bugün için bir üyopyadır ama bu haliyle bakılınca insanı (ve diğer canlıları) merkeze koyan sistemin komünizm olduğu ortadadır. kapitalizm milyarlarca insanın birkaç kan emicinin 'hayatını yaşaması' için çalışıp ölmesi iken, komünizm milyarlarca insanın kendi yeteneğine göre işler yapıp insan gibi yaşamasıdır.

halkın komünizmi böyle bilmemesi ise kapitalizmin ve emperyalizmin en büyük başarısı ve varlıklarının en sağlam güvencesidir.
bir sürü devletin halkının komunizm´in ne olduğunu biliyor olduğu halde o rejimi bizzat kendiliğinden ayaklanarak yıktığı gerçeğiyle birlikte düşünülünce, tamamen ıskalayan bir başlık... ya da ters tepen mi, deseydik...

mecburi dersti komunizm sovyetler´de, macaristan´da, doğu almanya´da...mecburi dersti...adam kaçamıyodu o dersten. hani bak bugün "din" dersi mecburi olmasın diye yaygara yapanlar duysun bunu.... benim çok doğu alman kız arkadaşım oldu...ahanda öyle bir "seçmeli ders" olayını teklif etmek bile söz konusu değildi (ben karşı değilim din dersinin seçmeli olmasına, ama komunizm´in mecburi olması tespitini de burada yapmak lazım)...adamın kafasına mecburen kazıyorlardı, komunizmi..."ya ben istemiyorum das kapitali okumayi bana çok ağır geliyor o" diye falan bişey yoktu...böyle s.ke s.ke öğrenecektin onu...bi de sınava sokuyolardı adamı o işin sonunda....yani ya herru ya merru muhabbetiydi o....
ama buna rağmen çöktü...bizzat komunizmi çok iyi bilen , mecburen öğrenmek zorunda kalan halklar göçertti onu...adamlar batı almanya´ya uzunluğu 1,5 km´yi bulan ve vagonlarına sıkış tepiş konserve misali daldıkları trenlerle geldiler...bizzat kendi istekleriyle...kimse zorlamadı onları...kendi istekleriydi o rejimi yıkmak.

ve buna rağmen uludağsözlük´te böyle bir başlık...yani ne denir buna ?..."örneği var arkadaşım" denir...hukukta "kıyas" geçerli bir argumandır. di mi ama?....
halkımız tarihi boyunca, çok zor durumda kalmadıkça, mecbur olmadıkça düzen değiştirmemiştir. belki de, acaba gelen gideni aratır mı derler. sonra da derler ki, siktiret ben böyle iyiyim mk..der. ve olay kapanır. bu nedenle bilse bile zor görünen ihtimaldir.
daha komünizmi doğru yazamayan kişilere nasın ne olduğu anlatılır merak konusudur.sonuçta ülkemizde aç kalana ekmek vermek yardım severliktir neden aç kaldığını sormak komünistliktir.bu tespit che tarafından uzun yıllar önce yapılmıştır ve hala geçerlidir.
komünizm, bütün dünyanın işçi sınıfı temelinde bir dünya devletine dönüşeceğine inanılan sistemdir. fakat bu sistem kulağa hoş geldiği kadar sağlıklı değildir. zira başta rusya olmak üzere uygulayan tüm devletler çökmüş, gerilemiş, halk desteğini kaybetmiştir.

komünizmin nasıl bir rejim olduğunu bilmek için Sovyet Rusya ve Çin'deki uygulamalara bakmak yeterlidir. bir örnek vermek gerekirse sadece stalin döneminde 30 milyon kişi komünizmi beğenmediği için öldürüldü. komünizm kendinden başka hiçbir fikre özgürlük tanımaz. bu da insan tabiatına aykırı bir rejim olduğunun kanıtıdır. karşı çıkanları kapitalizm veya faşizmin uşağı diyerek yok eder. küba’da ve vietnam’da yapılanlar gibi. ayrıca ikinci bir örnek olarak çin'in, dün; bugün ve hüküm sürdüğü sürece doğu türkistan'da* yaptığı zulümdür. ne adlar ad olarak kalmıştır, ne camiler cami*.

komünizm bir bütün olarak değil fakat bazı iyi yönleriyle uygulanabilir. yeni bir sistem geliştirilmelidir. insanları, sermayenin sömürüsünden kurtarırken; dinlerini de istediği gibi özgürce yaşayabileceği bir sistem ve dahası...
önce halkın kendisinin halk olduğunu anlaması gerekmekte...malum kendilerini koyun sürüsü sanıyorlar.
arkadaş eşit olmayan insanlara eşit hak verilmesine komünizm denir.doğrusu budur.bunu bilen kimse bunu kabul etmiyeceğine göre komünizm bir ütopya olmaktan ileri geçemeyecek bir ideolojidir.
yaygın kullanımı ile komunizm, enternasyonalizm olan gerçek adının anlamını tam olarak betimleyemiyor. bu durum onun, ' dünya ulusları birliği' anlamının; insanlar tarafından doğru algılanabilmesini de engelliyor, şüphesiz.

bu bağlamda, şunu bilmek dahi iyi bir başlangıçtır; komunizm, bir halkın ya da ulusun değil tüm dünya halklarının kabulü ile dünyanın yönetimini hedefleyen ideolojik bir yaklaşımdır.

bunun başarılabilmesi, tüm dünya insanlarının; bilinçli, donanımlı, uzlaşmacı, önyargılarının esaretinden kurtulmayı başarmış, evrensel değerlere sıkı-sıkıya bağlı, insanlık onuruna yakışmayan eylemlerden kaçınmayı ilke edinmiş, duyguları ile değil mantığı ile hareket eden ve fakat vicdan sahibi bireyleriyle mümkün olabilir.