1. 1.
  sonuçtan ziyade dikkatimi çeken detayları sizinle paylaşmak istediğim sokak röportajı.

  muhabir insanlara "yerel seçimde mansur yavaş'a mı, mehmet özhaseki'ye mi oy vereceksiniz" diye soruyor.

  mansur yavaş diyenler hep isim zikrediyor ama mehmet özhaseki diyenler isim bile bilmiyor. ak parti ya da mhp diyenler çoğunluk. muhabir parti ismi söyleyenlere özellikle "mehmet özhaseki yani" diye belirttikleri halde ismini söyleyemiyorlar. hatta iki abi "biz doğuştan akçıyız, adayın önemi yok" dedi.

  bunun haricinde röportaj yapılan isimlerden hiçbiri iyi parti adını söylemedi. biz chp'liyiz diyerek parti ismi zikreden de 3-5 kişiyi geçmedi. onlar bile önce mansur yavaş dedikten sonra partilerinin adını söylediler.

  hiçbirine diyenler de oldu. bazıları siyasete kızgın oldukları için, bazıları hiçbirine güvenmedikleri için oy vermek istemiyor.

  korkudan tercihlerini söylemeye çekinen çok fazla insan vardı. ablanın biri "bu insanlar korkudan altına sıçar isim söyleyemez dedi. aynı ablaya kime oy vereceksiniz deyince de tabi ki ak parti dedi. bu da değişik bi kafa gerçekten.

  amcanın bir tanesi burası amerika değil, oy vereceğin adamı söylersen başına değişik işler gelir dedi.

  özetle akp-mhp ittifakı sadece partizan şekilde, adaya bakmaksızın oy veriyor. mansur yavaş destekçileri de 2 temel sebeple oylarını açıklıyor.

  1- ankaralılar ve mansur yavaş'ı tanıyorlar.
  2- chp'liler. iyi parti etkisi çok zayıf.

  buradan bile bilinçli seçmenin farkı çok net anlaşılabiliyor. röportaja da şordan ulaşabilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=yDxbpFj_RWE+
  2 -1 ... serdarsl06
 2. 2.
  insanların siyasi tercihlerini bile söylemekten çekindiği bir dönemde olduğumuzu ispat eden röportaj. sokaktaki niteliksiz insan bile muhalif olmaktan çekiniyor. tercihini söylemeye korkuyor.

  yine sözlükte ilgi çekmemesi şaşırtmadı.
  ... serdarsl06