1. 1.
    bu halk kendisine yapılan neredeyse hiçbir şeye ses çıkarmamayı kendisine kural edinmiştir. aziz nesin ne demiş? "türk halkının %60'ı aptaldır." katılmamak elde mi?

çoğunluktan farklı olarak şunları da mutlaka söylemeliyim ki o da toplumumuzun sürekli bir şikayet etme alışkanlığı olması. tabi bu şikayet etme alışkanlığını da birbirine yapıyor vatandaşımız ve de böyle internet ortamında!

birileri bize şunu yaptı, bunu yaptı demektense ben ne yaptım? diye sormak ve harekete geçmek gerektiğine inanıyorum. illa kocaman şeyler yapmak, veya kocaman riskler almak da olmayabilir bu girişimler.

toplum malum hepimizi zehirliyor ve bu durumda yanlış davranışlar sanki doğruymuş gibi algılanıyor. bu tuzağa düşmeden sorgulayan, okuyan, araştıran ve en önemlilerini başa yazmam gerekirdi ki o da şunlar: erdemin, ahlakın bilincine varmış bireyler olduğu müddetçe her zaman umut vardır. umut nasıl olmaz? işte her türlü sahtekarlığın olduğu bir ortamda sadece şikayet etmek, hem bireyin kendisini hem de çevresini dolayısıyla toplumu umutsuzluğa sevk eder.

son olarak buraya mustafa kemal atatürk'den bir söz yazıyorum:
    "ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen ben size hiçbir şey öğretememişim demektir.” (her yerde cümlenin başında eğer sözcüğü var, anlatım bozukluğu olduğu için o kısmını sildim.)
    2 ... anactivistfromtheuniverse