1. 1.
    Enflasyon ve döviz kurunun yükselmesine paralel olarak halkın alım gücü de düşmüştür.
    ... fenerliyazar
  2. 2.
    2003-2008 hatta 2012 arası yaşadığımız sahte refah yurtdışından gelen yabancı yatırımcı dolarlarıydı. Ayrıca 2001 krizinden sonra alınan önlemler ve Kemal derviş reçetelerini de hatırlayalım. Üstüne satılan kamu fabrika ve tesislerini de ekleyin, ve o yıllarda yaşadığımız sahte refahın kaynağını bulun. Peki bu kaynak nereye yatırıldı, betona, yandaşlara, ithalata ve Ortadoğu'da ki Arap baharı isyancılarına.

Su akarken biraz kötü günler için depolasaydık yahut bir marka değeri oluştursaydık bu hale gelmezdik.

iyi günlerdi be 2000' ler, dolar düşük olduğu için mantar gibi 1 milyoncular açılmıştı, araba fiyatları düşmüştü. Asla o refah gelmeyecek kısa vadede fakat biz o yılları gördük, herşeyin daha iyi, bol olabileceğini gördük bu yüzden daha kötüsüne tekrar geri dönmek boğuyor, kısıtlıyor...
    3 -1 ... lejyoner kemal
  3. 3.
    alım gücünün tavan yaptığı yıllara bakalım bir de arada ki fark kabak çiçeği gibi açsın değil mi .

https://www.youtube.com/w...?v=HQIbBiH_KeM&t=112s+
    -1 ... tiamat
  4. 4.
    Alım gücünün pekte değiştiği yok. 2000 krizinde de sıfır arabalar trafikteydi gariban hep gariban zengin hep zengindi, şuanda da öyle sanki 2 yıl önce bmw ye biniyordun şimdi araban yok.
    Asgari ücreti ekmek fiyatına bölün, 10 yıl önce/ sonra genelde birbirine yakın çıkar. Çok bi değişim yok. Yani ne battık ne çıktık yerimizde saydık.
    Edit: Hemen biri eksilemiş kardeşim sen 2000 yılında var mıydın dünyada. Ekmek fiyatından haberin varmıydı?
    3 -2 ... uzunkartal
  5. 5.
    havalar umulandan daha sıcak gittiğindendir. iyi ki yavaş yavaş eridi. hızlı eriseydi her yanı sel götürürdü.
    ... monk of monkmountain
  6. 6.
    al bak sana alım gücü .

https://www.youtube.com/w...?v=HQIbBiH_KeM&t=112s+
    -1 ... tiamat
  7. 7.
    Üretim araçlarının maliyeti arttı. Yalnız bunun büyük bir sebebi de devlet kaynaklı. Dünyada petrol fiyatları düşer petrolün varilinin fiyatı gerilerken bizde benzin fiyatları aynı kaldı. Çünkü devletümüz vuruyor vergiye vuruyor vergiye.

Sen pazardan bir ürün alıyorsun. O ürünü üreten çiftçi benzinden mahvoluyor ama halkını seven güzel hükümetimiz azıcık bile vergi de KDV indirimi yapmıyor çiftçiye. Sonra o ürünü alıyor aracı getiriyor farklı şehre farklı yere mazot o yolda fiyatını artırıyor ürünün. Daha sonra pazara geliyor pazarcı belediyeye para ödüyor... O vergisi bu parası derken devlet faktörü sebebiyle 1 değil 3 ödüyorsun.

Geçmiş yıllara göre neden böyle oldu? Devletin sürekli olarak vergi ekonomisini istikrarlı şekilde sürdürüp hep artırması, ülkeyi üretimden çekmesi ve hep tüketime yönlendirmesi.

"Ne varsa satalım yabancılar üretiyorsa aynısını biz üretmeyip onlardan alalım" bu zihniyet ülkeyi bu hale getirdi. E zaten üretim araçları pahalı hale gelmiş sen kendin de üretemiyor üstüne birçok üretimde kullandığın malzemeyi dahi yabancı ülkeden getiriyorsun. Ne olur peki? Hem kurlar tavan yapar dolar euro uçar hem de pahalı ürün tüketirsin.
    1 ... keyf kahyasi
  8. 8.
    Çiftçi tarlada ekip biçtiğinin karşılığını alamazsa tarlayı satıp faiz gelirini alır.

Tarlalar da rezidans için mutahite verilirse bir süre sonra tarımsal üretim azalır.
    ... ali candan
  9. 9.
    hiçbir zaman refahta değildik. amerikadaki krizde amerika epeyce zaman doları dünya genelinde düşürmüştü ve bizde bu sayede sahte bir refah yaşadık. aslında hep refahsızdık. şimdi kokusu çıkıyor. eldekilerden de olduk. şimdi sıçtık.
    ... hastavilla
  10. 10.
    .ekmek fiyatı denmiş, şu denmiş, bu denmiş, geçen sene de bu kadar siktiler denmiş.

ekonomist değilim ve bilmediğim işten konuşmayı sevmem ancak bildiğim noktalardan bahsetmek isterim.

yalnızca temel gıda fiyatlarının değişimine bakarak çıkarımda bulunamazsınız. bu mantıkla verelim herkese makarnayı, ekmeği yaşasın gül gibi millet. (dur lan yaptılar zaten bunu, neyse)

şu an bir bilgisayar alayım desem internete girmek dışında hiçbir işe yaramayacak bilgisayarın fiyatı 2500 lira ortalama. iş görür bir bilgisayar 4000lerden başlıyor. kendini geliştirmek isteyen insan ne yapacak? ekmeğe klavye takıp tasarım, programlama, editleme, remix mi yapacak?

bunlar ihtiyaç kısmı. ölümü gösterip sıtmaya razı etme durumu var. rusya gazı keserse tezek yakarız diyen bir erzurumlu köylü tipi vardı bir zamanlar. ben niye eldekinden oluyorum? niye her zaman eyvallah çekiyorum?

herkesin hayali vardır iyi kötü. ben de motor hastasıyım. üniversitede elimdeki bir avuç paradan artırıp ehliyet parası biriktirdim. otomobil ve motor ehliyetini birlikte alayım diye. güç bela aldım ehliyeti. dolar bir fırladı ve en kıçı kırık, giriş seviye eli yüzü düzgün motor oldu neredeyse yirmi bin lira. yani hayal de kuramıyorum artık.

elimdeki telefonun ekranı neredeyse tuz buz bir halde. değiştireceğimden değil ama değiştirmek istesem şu ana göre ortalama, donmayacak etmeyecek ve beni iki, üç sene götütecek telefon 1500 lira. ben bu elimdekini 800 liraya almıştım. en son baktığımda bunun fiyatı 1300 olmuştu.

velhasıl kelam. artık bıktım. hayat herşeye rağmen mücadele ve saire deniyor. bilmiyorum
    5 ... dehumanized