1. 1.
  Tarihi bir hadisedir.

  Evet yanlış duymadınız, kut ul amare zaferiyle ingiliz ordusunu esir alan halil paşa, atatürk türkiyesine sokulmamıştır hatta elçilikde yemek yemesi bile yasaklanmıştır.

  ingiliz kralının gelmesi şerefine şölen veren mustafa kemal bu elim olayın başsorumlusudur. ingilizlerin sevmediğini sevmeyen mustafa kemalin milliyetçiliği düşündürücüdür.

  https://www.haberturk.com...yemek-yemesi-bile-yasakti
  -3 ... munzevi bir zikir iscisi
 2. 2.
  hakkındaki yasağın 1 Ağustos 1922’de kaldırılmasının ardından Viyana üzerinden Türkiye’ye dönmüştür. hakkındaki yasak meclis tarafından oybirliği ile verilmiştir. sonra yine meclis tarafından kaldırılmıştır. sadece onun değil 23 eski ittihadçı paşa için de aynı yasak geçerliydi. Kurtuluş Savaşı sırasındaki siyasî faaliyetleri, daha doğrusu mensubu olduğu ve Terakki’yi tekrar canlandırabilmek çabaları sebebi ile Ankara’nın kara listesine alınmıştı.

  ancak bu paşamızdan söz açılması enteresan zira kendisi dehşet rakı meraklısıdır. Hayatı boyunca en yakın dostu olarak bildiği rakıdan hastalığının en ağır günlerinde bile vazgeçmemiş, rakıyı burnundan midesine uzanan sonda ile almış, hattâ mezarına rakı dökülmesini vasiyet etmişti!
  3 -2 ... noxeca