bugün

ülke oldum olası absürtlüklerle doluymuş dedirten hadisedir.

meryem ana'ya icra göndermişlerdi bir ara da, hatta adresinde bulunamamıştır diye not düşmüşlerdi icra memurları. bulunamadı dedikleri adres, efes harabeleri.
" iyi insanlar kırıldıkları zaman sevmeyi bırakmazlar, göstermeyi bırakırlar. "

Cevat Şakir Kabaağaçlı bilinen adıyla Halikarnas Balıkçısı.
(bkz: yok artık).
görsel
şahsına münhasır biri olduğu adından belli olan yazar. nedense bu adamın kitaplarını okumak bana bir türlü nasip olmadı. okul dönemlerimde ders kitaplarındaki hikayelerini az buçuk hatırlıyorum ama elime hiç kitabı geçmedi bu zamana kadar.
“Sabırlı insanların ağır ağır kabaran öfkeleri korkunç olur.” Şeklinde enfes bir söz söylemiş deniz tutkunu insan.
mavi sürgün adlı bir filmi var mutlaka izleyin.
öyküsünden ötürü yargılandı. Bodrum’a sürüldü. Bodrum'da 25 yıl kaldı.Mavi Yolculuk fikirini ve uygulamasını gerçekleştirmişlerdir. 1973 te vefat etmiştir.
Anadolu hümanizminin temellerini atan tabiat, edebiyat ve fikir adamı.
Geçen tele 1'de belgeseline denk geldim.
Cevat şakir okunması, okutulması gereken yazarlarımızdan biridir. Eserlerinde öğretici yanlar fazlasıyla mevcuttur. Dandik dundik gelişim kitapları yerine şöyle hayatın ortasından konuşan yazarlara yònelseydik...
her anın kendine has bir zuhuru vardır, hiçbir gün bir evvelkini tutmaz, aynı insan dahi aynı değildir artık... ve bakın balıkçı ne diyor;

insan bir mevsimde bir ağacın muayyen bir dalında bir yemiş buluyor. yiyor ve hoşuna gidiyor. bir-iki mevsim sonra yine aynı dalda aynı yemişi arıyor, ya yemiş o dalda bulunmuyor ya da bulunursa hoşa gitmiyor. belki de yemişi arayan değişmiş bulunuyor. 

(bkz: aganta burina burinata)
aşk bodrumda aşkla şuurla yaşanıyor sevgilim güzelim.
bodrum ve denizini kentsoylulara ilk duyuran yazardır cevat şakir kabaağaç.
Denize öyle bir sevdalandanmıştır ki hikayelerinin çoğunda deniz suyunu içememekten hayıflanır. Öyle bir tutkudur ki ona karışmak, tuz olmak, Mercan olmak, yosun olmak istemiştir. ismini duyunca bile insanın genzine iyot tadı dolar. Bodrum'a sürgün edilmesi kendisine en büyük lütuf olmuştur.
Bıdrum'un şu anki taş yığını halini hissettikçe kemikleri sızlayan yazar.
anadolulu olmanın ne olduğunu en iyi bilen ve en iyi aktaran üstattır. anısı önünde saygıyla eğiliyorum.
Deniz öykücusudur.
Eski anadolu ve yunan uygarliklarini inceler.

Hikaye: ege kıyılarında, egenin dibi, Merhaba akdeniz, yaşasın deniz, gülen ada, parmak damgasi.

Roman: aganta burina burinata, otelerin çocuğu, uluç reis, deniz gurbetcileri.

Anı: mavi sürgün.
görsel
Bodrum'un orta yerinde hâlâ yaşamakta ve sağı solu kolaçan etmektedir kendisi.
Tüm deniz öykülerine aşık olduğum ve tez çalışmamı aldığım muhteşem insan.
görsel
nickimi oluştururken yararlandığım şahsiyet.
Orta okul ve lise yıllarında okul kitabında ismini duyunca çok ilginç gelmişti. Acaba hayali biri midir diye düşünmüştüm. Sonradan öğrendim ki kendine lakaplı olarak bu ismi seçmiş. Sürgüne gittiği bodrum, bir nevi onun ikinci ismi olmuş.

Şu ana kadar hiçbir kitabını okumamıştım. Şu an elimde aganta burina burinata KiTABI var. ismi bile ilgimi çekiyor. Umarım okurken burnuma deniz kokusu dolar.
Cevat şakir kabaağaçlı abimizi kasteden söz öbeği. Nickimin ilham kaynağı.
Bundan 3 nesil sonra twitter niyetçisi olacak güzel insan.

Olur böyle şeyler amcam, ruhunu ferah tut sen..
aganta burina burinata nın yazarıdır.okumadım fakat bu eserin ismini telaffuz etmenin tadı başka.