1. 1.
  cevat şakir kabaağaçlı. 1886 istanbul doğumlu türk yazar. Robert koleji ardından da oxford üniversitesini bitirdikten sonra geldiği vatanında sürgün edilerek bodruma yerleşmiş ve halikarnas balıkçısı imzasını kullanarak yazılar yazmış, çeşitli karikatür çalışmaları yapmıştır. birçok yazın eserinin yanı sıra 100'den fazla çeviri yapmış olup 1973 yılında izmir'de ölmüştür.
  2 ... thoth
 2. 2.
  bir tartışma anında tabancasından çıkan bir kuşunla babasını öldürmüştür.
  türkiye'nin ilk kadın seramik sanatçısı füreya koral 'ın dayısıdır.
  4 ... sıçtırtma lamasına
 3. 3.
  halikarnas bodrumun eski adıdır.bu sebeple bu ismi almıştırsıradan bir insan olmadığı için sıradan hayat sürememiştir.bodrumun ilk palmiyelerini getirmiştir ve belediye başkanı tarafından kesilmiştir bu palmiyeler...*
  3 ... karga
 4. 4.
  bodruma mal olmuş 2 üstadtan biri. diğeri için (bkz: neyzen tevfik)
  3 ... machados
 5. 5.
  Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı. 1890'da istanbul'da doğdu. 13 Ekim 1973'te izmir'de yaşamını yitirdi. Yazılarında, çok sevdiği Bodrum'un antik çağlardaki ismi olan Halikarnasos'tan esinlenerek Halikarnas Balıkçısı takma adını kullandı. Osmanlı Padişahı Abdülhamit döneminin devlet adamlarından tarihçi Şakir Paşa'nın oğlu. Çocukluğu babasının görevi nedeniyle bulundukları Atina'da geçti. ilköğrenimini Büyükada Mahalle Mektebi'nde, ortaöğrenimini Robert Kolej'de tamamladı. ingiltere'ye gitti. Oxford Üniversitesi'nde dört yıl Yakın Çağlar Tarihi okudu, üniversiteyi orada bitirdi. istanbul'a dönünce Diken, Resimli Gazete, Resimli Ay, inci gibi dergilerde yazılar yazdı, kapak resimleri ve süslemeler yaptı, karikatürler çizdi. Çizgi romanlar yaptı. ilk öyküleri 1920'li yılardan başlayarak yayımlandı. Cumhuriyet'in ilanından sonra asker kaçaklarıyla ilgili bir yazısı yüzünden 3 yıl kalebentliğe mahkum edildi ve Bodrum'a sürüldü. 1.5 yıl Bodrum'da kaldı. Cezasının son yarısını istanbul'da geçirdi. Yeniden yürekten bağlandığı Bodrum'a döndü. 1947'den itibaren çocuklarının eğitimi için izmir'e yerleşti. Ölümünden sonra da kendi eseri olan Bodrum'a gömüldü. Mezarı Bodrum'da.

  ESERLERi:

  ROMAN: Aganta Burina Burinata (1946) Ötelerin Çocuğu (1956) Uluç Reis (1962) Turgut Reis (1966) Deniz Gurbetçileri (1969)

  DENEME-iNCELEME-MiTOLOJi: Anadolu Efsaneleri (1954) Anadolu Tanrılar (1955) Anadolu'nun Sesi (1971) Hey Koca Yurt (1972) Düşün Yazıları (1981, ölümünden sonra)

  ÖYKÜ: Ege Kıyılarından (1939) Merhaba Akdeniz (1947) Ege'nin Dibi (1952) Yaşasın Deniz (1954) Gülen Ada (1957) Ege'den (1972) Gençlik Denizlerinde (1973)

  ANI: Mavi Sürgün (1961)

  ÇOCUK KiTAPLARI: denizin Çağrısı Yol Ver Deniz
  4 ... death lord
 6. 6.
  istiklal mahkemesi tarafından bodruma sürgüne gönderilen ve burada güzel hikayeler yazan yazar.ayrıca kendisi robert koleji mezunudur.
  1 ... snoptik
 7. 7.
  yazar gibi yazarlarımızdandır kendisi.
  2 ... kekistanlihobbit
 8. 8.
  --spoiler--
  "Yokuş başına geldiğinde Bodrum'u göreceksin sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin Senden öncekiler de böyleydiler akıllarını hep Bodrum'da bırakıp gittiler"
  --spoiler--
  4 ... laedri
 9. 9.
  yazmaktan arta kalan zamanlarında deniz dibinden sünger çıkarmakla ve bodrum koylarını gezmekle değerlendiren, sürgünün verdiği acı kalbinde zamanla bodrum bağımlılığına ve güzel eserlerinin ortaya çıkmasına sebep olmuş bodrum tutkusuna dönüşmüş büyük türk edebiyatçısı. *
  3 ... legend of the stranger
 10. 10.
  üstadın yakın bir arkadaşı üstad çizgisiz kağıda bir şeyler yazarken yazının düz olmadığını, satır sonlarına doğru aşağıya doğru kaydığını görür ve "gel sana çizgili kağıt getirtelim, çizgisiz kağıda yazmakta zorlanıyorsun" der, halikarnas balıkçısı "istemem ben çizgili kağıt, ne o öyle, başını rayların arasına gömmüş lokomatif gibi başkalarının çektiği çizgilerde yazamam ben" diyerek gönlümü fethetmiştir.
  3 ... arpaci kumrusu