bugün

arkadaşlar bir tarih mezunu olan ben bir konuya açıklık getirmek isterim. o da kemal paşanın ingilizleri va avrupalıları memnun etmek için halifeliği kaldırdığı savı..yok efendim halifelik olsaymış biz bugün çok güçlüymüşüz yok tüm islam dünyası elimizin altındaymı felan...bu durummun uydurma olduğuna dair esaslı örnekler var.birincisi.araplar birinci dünya savaşında osmanlıya ihanet ettiklerinde halifelik osmanlı devletinin elindeydi zaten.ve padişah aynı zamanda bir halife olarak onlardan itaat istiyordu peki neden itaat etmediler ve ihanet ettiler.ikincisi osmanlı padişahı birinci dünya savaşında seferberlik çağrısı yaptı tüm islam dünyasına ama türkler için gelip anadoluda savaşan olmadı.madem halifelik osmanlıyı güçlü yapacaktı neden osmanlı mondrosu imzaladı behe akılsızlar o zaman halifelik yok muydu.
he he hadi ateizler bunu da açıklayın bakalım.
(bkz: kemal paşa dan sonrasını okumadım)
halifeliğin yalnızca siyasi açısından bakanların anlayamacağı gerçek.

halife, dini konuların son karar merciidir. tüm sorunları, çözüme bağlar ve islam ümmetini birleştirir.

islam ümmeti şu halinde bu kadar dağınık ise, bunun nedeni halife olmayışıdır.
halifeliğin bir işe yaramadığı birinci dünya harbinde ortaya çıkmış gerçektir. islam dünyası halife yok diye dağınıkmış. ulan buna sokaktaki kediler güler. o kadar birleştiriciydi ki halifelik birinci dünya savaşında araplarla bizi bir birleştirdi hala ayrılamıyoruz maşallah. bırakın bu işleri lan. evet.
güncel Önemli Başlıklar