bugün

zamanın gerisinde kalmış insandır. halen o vıcık vıcık insan kalabalığının arasında, aklında üç kuruş tasarruf edip daha kaliteli ürün alabileceğini sanmaktadır. aklınca diyorum çünkü günümüzde pazardan alışveriş yapmak artık ekonomik olarak herhangi bir avantaj sağlamayan bir eylemdir.

önceleri pazarlardan marketlere göre daha ucuza hem de daha taze ürünler bulunabilirdi lakin artık öyle bir durum söz konusu değil. mahalle pazarımızda kendim tarafından yapılmış bir araştırmanın verilerine dayanarak şu gerçeği ortaya koyuyorum ki: artık büyük marketlerde, mahalle pazarlarına oranla daha ucuza ve daha kaliteli ürünler satılmaktadır.

bunun yanında marketten alışveriş yapmanın bir diğer güzel yanı da; etrafınızda eşşek gibi anıran bir sürü insan olmamasıdır. yine marketlerde pazarların aksine istediğiniz ürünü kendiniz seçersiniz. kimse gelip de 'lütfen domateslere dokumayın, elleşmeyin' demez. canınızı sıkmaz. hangi domates beğendiyseniz onu alırsınız.
uygun fiyat arıyan insandır.
halen, diyen user kadar garip tercihleri olan insandır.
avm lere, marketlere kendini düdükletmeyen uyanık insandır. ayrıca bu kişi çalışarak para kazanır ki paranın nasıl kazanıldığını bilir, öyle yata yata çala-çırpa karpuzu büyüterek para kazanmaz çünkü.
büyük marketteki sebze meyvenin çürük çarık, bitene kadar boyunlarını bükmüş vaziyette ısrarla tezgahta tutulmasına şahit olan biri için daha mantıklı olacak eylemdir. seçme şansınız ve aradığınızı bulma şansınız çok daha yüksektir, çünkü alternatif bulunur. "arkadaşım, benim domatesim budur, içi bembeyazdır; pırasalarım da darmadağın, malum 5 gündür buralarda, ellemeyen de kalmadı; ama bunu satıyorum ve buraya gelmişsen alacaksın" der adeta büyük marketler.

halden almak daha da mantıklıdır aslında. çok daha uygun ve tazedir ürünleri.
bu başlığın ama cok saldirgan bir sincaptiya ait olması gerekirdi. öyle tahmin etmiştim. değilmiş.
herşeyin tazesini ve sağlıklısını arayan insanların buluştuğu yerdir pazarlar. aslında bir şekilde bizim kültürümüz olmuştur. küçümsemek yanlıştır.
genelde markete göre sebze meyve pazarda daha tadında, taze, genetiğiyle oynanmamış oluyor, manav ise pazardan daha pahalı.
açıkçası her gün daha da ağırlaşan şartlar altında yapılması gerekenlerdendir.her ne kadar kalabalık olsa da herkes zengin olacak diye birşey yoktur.zaten bu da ekonomi tarzımızın sonuçlarından biridir.yanımızda ister eşek bağırsın ister insan hiç farketmez.marketlerdeki sahtekarlıktansa pazarda o çileyi çekerim.böylece esnaf kazanır.zaten zengin olan market sahipleri değil...
- anneeeee yhaaaa çok utanıyorum yhaaaaa x( ( (bkz: yha) (bkz: x())
+ neden?
- hala pazardan alışveriş yapıyoruz karizmam çok fena çizildi rezil oldum gidelim bu iğrenç yerden bu insanlar ne yapıyo burda?

diyaloğun sonu:
tahmin ettiğiniz üzere; ergen enseye şaplağı yemiştir.
bundan on sene önce annesi elinden tutmuş bütün pazarı boydan boya gezen , şimdi ise avm lerden çıkmayan gencin,
genç olarak hala pazardan alışveriş yapan versiyonudur.
hala kastıyla halen diyen birinci nesildir o.
sebze ve meyve alışverişini pazardan yapmayı seven insandır.
bakınız ben.
pazarda en güzellerinin öne dizilmiş olan sebze ve meyvelerin arasında dolaşarak, güzelim yeşilliklerin kokusunu içine çekerek alışveriş yapmayı halen bu zamanda bile çok seviyorum.
aldğı meyve sebzeyi, daha kaliteli ve daha güzel almak isteyen insan eylemi. marketlerde ne muz muza benzer ne salatalık salatalığa. ha yemek dışında başka bir amacın varsa o salatalıkla bilemeyiz tabi.
halen alışveriş merkezine gidipte boşuna sikilen entel.
üç kuruş tasarruf etmekten ziyade alışverişini yaparken markette bulunmayacak çeşitte ürüne ve aynı üründe daha çok alternatife sahip olmak isteyen insandır.
kanımca pazardaki ürünler daha tazedir. her türlü meyve sebze, ve ev yapımı pek çok ürün(taze yufka bunlardan biri) pazarda kolaylıkla bulunabilir.
artı domatesleri ellemeyelim diyenin domatesinden almak zorunda değilsinizdir. seçeneğiniz her zaman markettekinden daha çok olduğu için. ayrıca pazarcıların buyruuuun! ifadesiyle yapılmazsa pazar zaten pazar anlamı taşımaz. yoksa markette çalan müzikler eşliğinde daha az seçenekle, daha pahalı ve daha kalitesiz ürünleri satın almak da mümkün.
alınacak şey don ise gayet normal davranıştır. zira pazar donları kadar ilginçlerini hiç bir yerde göremedim ben.

beni affetmezsen kötü olur yazan don gördüm ben oralarda lön. küçümsemeyin yani. *
ünlü markalardan sıkılıp samanpazarı kollekşından alışveriş yapan tiptir.
normal bir insandır. annedir , babadır , teyzedir , haladır.
Pazarda satılan mal o gün sabah erken saatlerde sebze meyve haline gelen ve pazarcı tarafından alınıp satışa sunulan üründür. markette ucuz olduğu bahsedilen ürün mühtemelen uzun süredir depoda beklemiş miyadı dolacak olacağı için satışa sunulmuştur. bu zamana kadar son kullanma tarihinin bitimine yaklaşmayan bir ürüne hangi market indirim yapmış ki?
güncel Önemli Başlıklar