1. 1.
  buraya şimdi döşemek isterdim ama öncelikle bir kaç ön açıklama yapmak gerek diye düşünüyorum. tüm komünistlere bok atar bir tarzda yazmak istemiyorum, zaten öyle bir amacım var. ama lisede bir eleman vardı, çocuk okuduğu bir iki broşürden edindiği yüzeysel bilgilerle komünist olduğunu sanıyor, bilgisi olduğu olmadığı her konuda davasını savunmak için konuya atlayıp maymun oluyordu. aslında tek gayesi ortamdan karı kız kaldırmaktı, ama hiçbir kız bu mantar kafaya vermedi. işte başlıkta bahsi geçen dangalaklar bu dangalaklardır. yine de biraz daha spesifikleştireceğim merak etmeyin.

  komünizm bir ütopyaydı bence. yüz yıl önce hayali insanları heyecanlandırmış ve denenmeye çalışılmış bir ütopya. marx denen ortalığı karıştırıcı lavuk, teoriler üzerinden bir sistem oluşturmuş "abi bu kesin tutar ya, bak hesapladım oluyor" demiş ve pratikte denenmemiş belki de mümkün olmayacak, olağanüstü şartlarda gerçekleşmesi mümkün bir tezi insanlara sunmuş, ve beyni ufak insanları etkileyip belki de milyonlarca insanın telefine yol açmıştır. şimdi diyeceksiniz "lazzz, her sistem ilk başta teoride hayata geçirilmiş sonra denenmiştir, ne diyorsun sen." ilk başta bir siktir lan derim ve şu şekilde devam ederim.

  evet her sistem kimi düşün ve fikir adamları tarafından teoride ortaya atılmış ve sonra da bunu gerçekleştirecek cesur adamlar tarafından hayata geçirilmiş ve (bu kişisel fikrim) her sistem ütopya olmuş, hiçbir sistem başarıya ulaşamamıştır, ya da kısmen ulaşmıştır. ama komünizm kadar da teoride hoş ama tarihteki uygulamalarında insanlık için felaket oluşturacak sistem de var olmamıştır. sovyetlerden, küba'ya, venezuella'dan vietnam'a, çin'e kadar her yerde kan ve acı getirmiştir. hepsi hüsranla sonuçlanmıştır. modern dünyada halen sefalet içindeki dünyayı süperiz, sağlık hizmetlerimiz en üst seviyede, aşmışız yalanlarıyla kandırmaya çalışan ama insanlırının açlık içinde, işsiz ve umutsuz olduğu bir küba örneği de bunu ispatlıyor. komünizmin denendiği hangi ülkede başarılı olmuştur? komünizm insani duyguları reddettiği için bence başarılı olması imkansız ve her gittiği yerde yıkıma yol açacak bir sistemdir. "yöööö bence küba süper" diyenler için de bir on beş dakikalarını şu siteye göz atarak geçirmelerini rica edeceğim http://www.therealcuba.com.

  evet efendim akıllıca tarihsel gerçekleri tartabilen, biraz da mantıklı bir düşünme yetisine sahip bir insan bunları zaten görebilir, benim keşfettiğim süper gerçekler değiy, ben sadece ukalalık gibi olmasın ama yazıya döküyorum okumak isteyenlere. bu gerçekler dahilinde eğitim gördüğü sistem sayesinde rahat bir yaşam süren, gerçekten özgür olan bu dangalaklar halen komünizm hayaliyle yanıp tutuşuyorlar. bekara karı boşamak kolaymış derler, uzaktan yorum yapmak kolay. yahu en bariz örneği bunun küba, insanları sefalet içinde. bir gidip de orada konuşsun bakalım yerli halkla, komünizm ne kadar istekle beklenen bir sistemmiş görsün. ama işte yeteri kadar ilgi göremeyen ergen bunalımındaki sivilceli pırasa saçlı genç için bu ütopya halen hayal edilebilir gerçekleştirmesi mümkün bir sistem. zamanının bu palavra için harcamaya devam eder. etsin. kareli gömlek giyip, istiklalde broşür dağıtmaya devam etsin. eninde sonunda öğrenecek ki her şey bir hayalden ibaretmiş, efsunlu bir ütopya. daha uzatmak istemiyorum, yeterince anlaşılmıştır. o yüzden diyorum ki komünizme inanan ya ilgi açlığı çeken bir ergen ya da hakiki bir dangalaktır.
  35 -45 ... laz pacino
 2. 2.
  siyaset bilimi derslerinde ideal devlet şekli olarak tanımlanan ve öğretilen komünizm'i destekleyenleri, devlet şekli olarak benimsemek isteyenleri dangalak olarak niteleyen başlık.
  elbette ki; komünizm bir ütopyadır, ulaşılması imkansızdır. ancak kişileri -sayıları az da olsa- dangalak olarak nitelendirmek son derece yanlıştır. bu ülkede şeriat isteyenler olduğu gibi, komünizm isteyenler de var. homojen bir halk yaratmak imkansızdır. bugün kapitalizmin bir numarası ABD'de yok mu komünist ya da komünizmi şiddetle isteyen?
  şu anda mecbur olduğumuz ve kurtulmanın kanımca imkansız olduğu kapitalizmi destekleyenleri de ben "dangalak" buluyorum ama bunu yüksek perdeden söylemiyorum, dangalak demiyorum. sadece yollarının yanlış olduğunu dilim döndüğünce, bilgim, kültürüm yettiğince anlatmaya çalışıyorum. bu ülkenin/halkın başına (kapitülasyonlardan tutun da bugüne kadar gelin) ne geldiyse emperyalizm ve kapitalizm yüzünden gelmiştir. ama ne hikmetse biz hala emperyal ve kapital güçlerin merkez olduğu bir yörüngede devam ediyoruz. (#675368)

  7.1 şiddetindeki edit: Komünist değilim.
  15 -6 ... paleface
 3. 3.
  taksim ve cevresinde bolca bulunan pis sakallı saçbaş dagılmış,sabah aksam ellerinde kominist düşünce içeren gazateler satan insanlar.
  4 -10 ... memolf
 4. 4.
  (bkz: komunizm ve sosyalizm arasındaki farkı bilmeyen insan)
  ve dolayısıyla : (bkz: sosyalizmi denemiş ulkeleri komunist sanmak)

  çıkarım : (bkz: brosurlerden edindigi bilgilerle ahkam kesmek)
  18 -11 ... dopdop
 5. 5.
  sadece yıllar yılı anti-komunizm propagandasıyla beyni yıkanmış, fikir üretmekten aciz, siyasetten korkan acınacak yurdum gencinin agzından dokulebilecek kelimelerdir.

  ayrıca sovyet rusya'da ve küba'da sistemleri komunizm olarak atfederek ne kadar yüce(!) bilgiye sahip olduğunu gösterir. açıklamak gerekirse, küba'da ve sovyet rusya'da denenen sistem sosyalizmdir ve komunizme gidişte varolan sistemdir. şimdi bu örneklerden yola cıkarak komunizmi eleştirmek saçmalıktan öteye gidemez. bu örneklerle sadece sosyalizm eleştirilebilir.

  ayrıca birikim sahibi olmaktan bahsetmişken, marks'ı "ortalığı karıştırıcı lavuk" olarak değerlendirmek, sanırım insanların konuya ne kadar hakim olduğunun belirtisidir.
  24 -6 ... dopdop
 6. 6.
  evet, başlığın son sözcüğü hariç bu düşünce ya da ideolojiyi 'her ne derseniz deyin' içinde yaşatan insanlar mevcuttur, fakat bu durum, o insanın dangalaklığından ziyade bazı şeylerin farkına varamamalarından kaynaklanmaktadır. aslında açılan başlık, yazar arkadaşımızın da başlık açma konusundaki bazı kriterlerin tam olarak farkına varamaması olarak nitelendirilmeli, karşı taaruza geçilmemelidir.. uludağ sözlük yazarları olarak bize yakışan, gördüğümüz yanlışları terbiyesizlik yapmadan uyararak düzelttirmektir..
  4 -1 ... intensivecare
 7. 7.
  bu insanlar sosyalizmin komünizmden önceki durak olduğunu bilmeyen insanlardır. ama eninde sonunda tren bir sonraki durağa varacaktır ve komünizm gelecektir. o yüzden sosyalizm ve komünizm eş anlamlıdır. bunun farkına varamayıp halen bir hayalin peşinden koşan insanlardır, dangalak demeyeyim bari ağlıyorlar.

  edit: evet komünizm sosyalizmden önceki durak demişim. bir anlık dalgınlık.
  3 -15 ... laz pacino
 8. 8.
  komunizmin sosyalizmden onceki durak değil sosyalizmin komunizmden onceki durak oldugunu bilen insanlardır.
  3 -4 ... dopdop
 9. 9.
  bütün dinlere özellikle de islam'a fanatik derecede düşman olan insanlar. komunistler bugüne kadar kimseye saygı göstermedikleri için kimseden saygı da görmemişlerdir.
  4 -16 ... chilavert
 10. 10.
  (#744744)
  1 -1 ... baybars