1. 1.
  koskoca kuranda kimselerin adı geçmezde cenabı allah hz. muhammed in oğlu olarak görülen ( çünkü hiç oğlu yok) ilk müslümanlardan zeyd in adı geçer. evlatlığı zeyd i hala kızı zeynep ile evlendirmiştir. zeynep büyüdükçe güzelleşmiştir. bunun üzerine hz. muhammed onları boşandırmıştır. zeyd i evlatlıktan reddetmekle kalmamış evlatlık edinme makamını kaldırmıştır ve zeynep ile evlenmiştir.
  çünkü cenabı allah böyle yapması için ayet göndermiştir.

  ahzab 37;Bir zaman, Allah’ın kendisine lutufta bulunduğu, senin de lutufkâr davrandığın kişiye, "Eşinle evlilik bağını koru, Allah’tan kork" demiştin. Bunu derken Allah’ın ileride açıklayacağı bir şeyi içinde saklıyordun, kendisinden çekinme hususunda Allah’ın önceliği bulunduğu halde sen halktan çekiniyordun. Zeyd onunla beraber olduktan sonra müminlere, evlâtlıklarının -kendileriyle beraber olup ayrıldıkları- eşleriyle evlenmeleri hususunda bir sıkıntı gelmesin diye seni o kadınla evlendirdik. Allah’ın emri elbet yerine getirilecektir.
  ... inderex
 2. 2.
  allahın ayetini bimer e şikayet edeceğini düşünecek kadar gerzeklerin onayladığı ayettir. inandıkları peygamberin evlatlığını karısına hem de halasının kızı olan bu kadına göz koyması garip değil hele hele bunun için ayet gelmesi tuhaf değil ama bu ayıbı örtmek için bizzat cenabı allah ın ayetini bimer e şikayet edecekmiş. et hadi. ne diyeceksin ben ahzab suresi 37 yi şikayet ediyorum kuran dan çıkarın mı diyeceksin.
  ... inderex
 3. 3.
  allah ın ayetini bimer e şikayet edeceğini söyleyenlerin entry silmesine sebep olan ayet.
  ... inderex