1. 1.
  yıllardır tartışılagelen bu hadisede kimsenin kaleye geçmek istememesi yüzünden içinden çıkılmaz bir keşmekeşe dönüşmüştür..

  (bkz: türklerin annesinin karnından forvet doğması)
  1 ... baudelaire
 2. 2.
  (bkz: japon kale)
  1 ... painkiller
 3. 3.
  genelde şişman insanlara yıkılmaya çalışır bu görev.
  1 ... pedaliza
 4. 4.
  Bunun yani sira kaleye gecen elemaninda ağzindan çikan ilk kelimeler "2 gol sonra cikarim" olur ki bu durum mac satmaya kadar gider.
  1 ... gkbayrak
 5. 5.
  muhtemel bir sozluk halısaha zirvesinde olmasından korktuğum tartışmadır. genellikle en yeteneksizin kaleye geçmesiyle biter.*
  1 ... elendil
 6. 6.
  (bkz: bi biskrem versem)
  2 ... machados
 7. 7.
  Aranızdan bir kişiye verilecek buffon-cordoba karışımı gaz belki işe yarayabilir. Hatta onu kalede mutlu tutar,övgüler yagdırır,uzun degajlar da kullanmasına izin verirseniz hep orda kalabilir. (bkz: kendimden biliyorum)
  1 ... alibet
 8. 8.
  genelde halı sahada maç başlamadan önce herkes, defans ya da orta saha oynamaya gönüllüdür.neresi defans, neresi orta saha ise, zaten topu topu en büyük halı saha ne kadar olabilir ki zaten, neyse kaleci tartışması olmaz, genelde kaleye geçen bir gönüllü bulunur ama biraz zaman geçtikten sonra ne kaleci kaleye yakındır ne de o ben defans oynarım diyenler...
  ... infoman
 9. 9.
  bu maçlarda kaleci rotasyonu genellikle dört sisteme dayalı olarak yapılır.
  1-gol yeme sayısına göre: çok subjektif bir yöntemdir. herkesin kabiliyeti farklı olduğundan adaletsizlik doğabilir. mesela efendim ben panter gibiyimdir, uçtuğumu havada yakalarım; sektirmem bile... başkası ise topu ancak kalesinden çıkarırken tutabilecek (golden sonra) kabiliyette oldugundan adalet sağlanamaz. üstelik bu sistemde, kötü niyetli kişilerin hemen gol yer çıkarım mantığıyla görevi savsakladıklarına sıklıkla rastlanmıştır.

  2-süre esasına dayalı: yukarıdaki sistemin subjektifliğine dayalı olarak adil işlemeyişinden kaynaklı ortaya çıkmış bir yöntemdir. genellikle herkes onar dakikalığına kaleye geçer. daha objektif olsa da bu sistemin de işlemesini sağlayacak bir otorite ve süreyi takip edecek bir elemana ihtiyacı olmasından dolayı, oyuncular maça tam konsantre olamamktadır. "hadi lan 10 dakika oldu oğlum adam mı skyonuz". "bekle lan atak geçsin bir hele" (o atak hiç bitmez nedense).
  " lan daha 5 dakika oldu, götünden uydurma". gibi konuşmalar, sıklıkla bu sistemin yanlış işlemesinden kaynaklanan sorunların dillerde tezahürüdür.

  3-en yeteneksiz topçunun kaleye geçirilmesi: diğer iki sisteme oranla daha az dezavantajı olsa da; kondüsyonu olmayan oyuncuların yarım saat sonra, "abi sen bi çık 5 dakika kalede dinleneyim " demesi ile bu sistem de yozlaşmıştır.

  4-sistemsiz sistem: yukarıdaki üç sistemden biri ile başlayıp, keyfekeder başkası ile devam edip hangisi ile bittiği belli olmayan sistemdir. halı saha anarşisine yol açar.

  not: halı sahada kale sorunu o kadar vahim hallere gelmiş, kangrenleşmiş bir sorundur ki; bunu meslek haline getirenler vardır.

  [ ]http://www.sabah.com.tr/2...as125-20041211-101.html[/ ]
  ... balsikeste baysungur
 10. 10.
  opsiyon 1: kaleye gececek olan kisinin daha az para vermesinin kabul edilmesi.
  opsiyon 2: 10'ar dakikalik araliklarla kaleye gecilmesi. (en adil yoldur)
  opsiyon 3: her gol yedikten sonra baska birinin kaleye gecmesi.
  opsiyon 4: daimi bir takim varsa daimi bir kaleci bulunmasi. (eldiven hediye etmek motivasyonu artirir)
  opsiyon 5: yukaridakilere ragmen bir kaleci bulunamamissa gonullu aramak. (mutlaka bulunur telasa gerek yok)
  1 -1 ... radament