bugün

Yere serilen,mekana estetik ve sıcaklık getiren dokuma türü zemin sergisi.
en güzelleri osmanlı motifleri işli olanlardır.
manisa'da kula, sakarya'da hereke ilçelerinde en güzel ürünleri verilir.
orta asyadan dünyaya yayılmış bir türk ev eşyası. türk kadınının dünyaya armağanıdır.
Gereksiz bir eşya. Kir tutar, temizliği zorlaştırır, çıplak ayakla basıldığında iğrenç bi his yaratır,etraftaki ferahlığı yok eder, kalabalık yaratır. Kakadır.
Yere yaymak, mobilya üstüne serilmek, duvarlara süs olarak asılmak için yünden ya da ipekten örülen ya da dokunan değişik büyüklüklerdeki örtü. Yapılış biçimlerine göre başlıca iki çeşide ayrılırlar: 1 - Dokuma halı, 2 - Örme halı.
Dokuma halılar, kumaş gibi olan halılardır.Bunlara kilim adı verilir. Halı tezgâhında dikey olarak çekilmiş ipliklere, yatay olarak iplikleri bir taraftan öbür tarafa atmak suretiyle dokunur. Asıl halılar örme olarak yapılan halılardır. Bunlar, halı tezgâhlarında yatay ve dikey olarak yan yana çekilmiş iplikler üzerine istenen resme göre düğümlenen renkli yün ipliklerin uçlarının kesilerek kadife görünüşü vermesi ile meydana gelir. Düğümler, halının alacağı resmin şekline göre belli hesaplar içinde örülür. Düğümlerin de sıkı olması o halının değerinin artmasını sağlar.

Halının ilkel maddesi yündür. Yünler iplik haline getirildikten sonra değişik renklere boyanır ve istenen resimlerin renklerine uygun iplikler kullanılarak, çeşitli renklerden meydana gelmiş halılar örülür.

Türklerde halıcılık, gelişmiş bir sanat durumundadır. Özellikle Gördes, Demirci, Uşak, Sivas, Isparta, Kula halıları ünlüdür.
argoda vajina anlamına tekabül eder.
ev modasının en elit unsurudur. girişteki bir halının kalitesinden evin diğer odalarının görünümünü az çok tahmin edebilir bir insan. el yapımı, fabrika yapımı türleri vardır. acayip kampanyalara da alet olur halılar,

"1 halı alana 10 halı bedava" gibi bir kampanyaya rastlamıştım bir mağazada, esnaf zekası hemen işlemeye başlamıştı. "11 halımız olacak, 2 milyara alsam bunları, tanesini 300 liradan satsam, ohoo çok karım var hacı." diye düşünürdük. sonradan vazgeçtik tabi.
salonumun ortasındaki oturma-uzanma eşyası, en azından benim için. halımın üstüne uzanıp müzik dinleyip çay içmekten güzel bir şey yok gibi, kitap da okurum ben halımın üstünde, kışları pikeye sarılıp uyurum, hep tutulur bir yerim uyanınca ama çok güzel uykudur halımın üstündeki uyku.
görsel

görsel

görsel
odtülülerdir. bulunan her uygun ortamda odtülüler yere serilme eğilimi göstermektedirler. özellikle kitabevlerinin önünde oldukça yoğun dokunmuş versiyonlarını görmek mümkündür.
eğer herhangi bir şekilde açık renkteki bi halıyı kirlettiğinizde evde büyük kavgalara sebep olabilecek eşya. benim onca materyalim giderken bunun ne önemi var lan?
annemin kolleksiyon yaptığı eşya.
üst komşu ile kavga sebebi.
uçanı makbuldür.
"Kahrolası halı odayı dolu gösteriyordu dostum!" repliğiyle the big lebowski filminde karşımıza çıkarak güldüren, ilk kez bu kadar anlam ifade eden eşya.
bazilarinin uzerinde ciplak ayakla gezmek insana mutluluk katiyor.

hele ki bir de disaridan yagmur sesi geliyorsa, sebepsiz yere mutlu oluveriyorsun iste.
evlerin olmazsa olmazı..yoksa eviniz bir otel olacaktır..mazaallah.
her evde mutlaka olmasi gereken ev esyasidir iran halilari baya bir popülerdir hatta.
hali olarak telaffuz edileni, sokak jargonun da halüsinasyon olarak geçer.
temizliği tam olarak yapılmadığında her türlü hastalığın mikrobunun yaşayabileceği ortam. hele ki organik malzemeden üretilmişse.
barınılan alanı yuva haline getiren en önemli faktör. kuru tahtalarda, fayanslarda terlikle yürümek hiçbir zaman o havlu gibi yumuşak halılarda ayak parmaklarını göme göme dolaşmanın verdiği hissiyatı veremez.
bir ev dekorasyon eşyası olmakla birlikte çoğu evde bulunmaktadır.
rahatlığa da estetiğe verilen önem verildiği sürece özellikle yaz günlerinde evde vakit geçirilebilecek yegane yer.
oto yıkamacılara farklı bir ekmek kapısı açan ev eşyası.
güncel Önemli Başlıklar