bugün

kadın erkek ilişkilerinde sıkça yaşanan sonuna kadar haklı olduğu su götürmez bir gerçek olan bir kişinin (genellikle bu kişi erkek olur) yaptığı ve kendisini haksız duruma düşürdüğü davranıştır.

bu davranışa bazen karşı tarafı kaybetmemek için yapılır bazen de "aman yeter ki sussun da kurtulayım bu durumdan" düşüncesi ile başvurulur. bu davranış aslında bir yerde erdemdir, alçakgönüllülüktür, değer vermektir bir yerde de yenilgiyi kabul etmektir, küçük düşmektir. aslında her iki durumda da düşünülen bir şey vardır; kaybetme korkusu. tartışmanın daha fazla uzun dürüp tarafların birbirlerini kırmaması adına biri tarafından biri tarafından bu fedakarlık yapılır. fakat olayın ileri boyutunda ise özür dilenmediği takdirde ilişkinin sağlıklı yürümeyecek olmasına neden olur.
konuyu uzatmadan, karşısındaki kişinin davranışlarını alttan alma durumu.
bir kadınla kavga etmiş erkek hareketi.
genellikle erkek olan tarafın karşıt cinse yaptığı harekettir.
Karşısındaki kişiyi kaybetmekten korkan insanın sergilediği davranış.
sevgi ve saygının gereğidir. erdemdir.
bir çeşit özür dilemeye alıştırma yöntemidir.
susturmak içindir genellikle.
üzerinden aynı anda elli kamyonun tek şerit halinde geçişidir.
sevilen zıtcinsle olan ilişkide yaşanan durumdur.
aptallık.
özür dilemek, sizin haksız olduğunuz manasına gelmez. karşınızdaki insana verdiğiniz değerin; egonuzdan yüksek olduğunu gösterir... sigmund freud
işte böyle bir şey haklı olduğu halde özür dileyen insan.
benim bir erkek olarak çoğu zaman sevdiğimi üzmemek için başvurduğum durumdur.
pişman olacağı şeyler yapmayan kişinin eylemidir.
Bazen bir şeyleri kaybetmemek için yapılan fedakarlıktır. Kıymet biliniyorsa anlamlıdır. Aksi halde insanın kendini aptal hissetmesi ile sonuçlanır.
bir erkeğin en lanet huyudur. anasına dahi yapmadığı ayrıcalığı sevgilisine sadece alttan almak ve gözünde yükselebilmek için sergilediği zavallıca davranıştır. x100 tekrar halinde artık öğrenilmiş bir davranış halini alır ve zevksiz, mutsuz ve aşkın bittiği bir sevgililik süreci başlar, ayrılık yakındır. bu davranış çok takdir edilesi olup, yerinde yapılmalıdır. neyse ben patateslere bakayım yanmasın...
karşısındakinin laftan halden anlamaz biri olduğunu kavrayıp daha az muhattab olmak için yapılan davranıştır.
sadece karşındakinin egosunu yükseltmeye yarayan durumdur.
Erdemdir, karşıda ki cahille tartışmamak içindir.
Sonucta ozur dilemek zor degil. Yapismiyor elimize ayagimiza. Dile gitsin sonrada def et. Hayat felsefem bu. Beni hakli oldugum halde halen elestiren birisine karsi kibar olurum .ozur dilerim. Ama hayatimdan def ederim .
aşırı değer verdiğin bir insan hatasını anlamamakta diretiyorsa kaybetmemek için yapılan eylemdir.
öğrenilmiş çaresizlik için güzel bir örnektir. o'nun karşısında o kadar çaresizsindir ki, haklı da olsan haksız da olsan özür dilemek zorunda hissedersin kendini.

ya kesip atarsa her şeyi, ya domuzluğu tutarsa geçen haftaki gibi... evlerden ırak! itinayla öğrendim bunu, defalarca tekrarladım. hem bağırarak hem ağlayarak...
bir kızın tribini cekmektense özür diler susarim hakliysam da...
genellikle çok seven erkeğin haklı olduğu halde sevgilisinden özür dilemesidir. ona kıyamaz, haklı olsa bile araları daha fazla bozulmasın ve konu kapansın diye haklısın bitaneem, haklısın aşkıım demesidir.
yanlış bir davranıştır.