bugün

hakaret, iftira, küfür gibi çeşitli nedenlerden dolayı sözlük yazarı olmanın vasıflarını kavrayamamış yazarlar hakkında açılan davadır. eleştirmenin ne demek olduğunu bilmeyen, küfür ve hakareti hak gören yazarların bilinçlenmesi için ve gerekli cezai yaptırımların uygulanması için açılmış davadır.

edit: şikayet dilekçesinin pazartesi günü geri çekileceğini bilmenizi isterim. sözlük moderasyonu umarım mevcut entryler hakkında gerekli düzenlemeleri yapar.
ben farklılıkların zenginlik olduğunu düşünen bir insanım. benim gibi düşünmeyen, benim inandığıma inanmayan insanlara ne hakaret ederim, ne küfür ederim. aynı şekilde karşımdaki insandan da benim inancıma saygı duymasını beklerim.
başka bir insanın dinime küfür etse bile ceza almasına sevinecek bir karakterde insan değilim. tek sözüm allah ıslah etsin.
şimdi onlar düşünsün denilen durum.

Bende önüme geleni şikayet edeceğim amnkoyum.
yazdıkları yazılarda insanı rahatsız eden durum yoktur, kaldı ki ülkemiz başbakanı, onun yaverleri, bakanları, milletvekilleri de bu tarz söylemleri bulunmaktadır ve haklarında açılan dava yoktur olsa bile kendi lehlerine sonuçlanmaktadır. not: fikirleri hoşunuza gitmeyen yazarların ayağını kaydırıp bunlardan haz almaya çalışmayınız.
adnan hoca açtıydı neyse düştü bari ondan beri geyik yapmam o herif hakkında.
aynı şeyleri sadece hükümeti eleştiren değil hükümet taraftarı insanlar içinde yapmasını dilerim o zaman. olay siyasi hazımsızlık değilde hakarete karşı savaşmaksa bunu sadece bir tarafa değil iki tarafa yapmalıdır dava açan yazar.

benim hakkımda niye açılmamış ona şaşırdım tamam ben hakaret etmiyorum hakaret kullanmadan eleştiriyorum ama eleştiriyorum buradaki problem eleştirmek değil mi ?
savcının takipsizlik kararı vereceği dilekçe.

büyü de gel aslanım, büyü de gel.

şimdi uzun uzadıya izah etmeye çalışmaya gerek yok. istersen 20 tane dilekçe ver, yok o da yetmez dersen git bir de mübaşire göt ver ama bundan bir cacık çıkmaz.
dava açmak ile savcılığa dilekçe vermek arasındaki farkı öğrenmeli insanlar önce. her şikayet dileçesi ile dava açılsa cezaevlerinde 100.000 değil, 100 milyon kişi olurdu.
davaya ne gerek var ki. modlar siliyor zaten entryleri bu kadar abartmanın ne lüzumu var.
kimileri hakkında ciddi ciddi açılması gereken davalar vardır.
(bkz: ip adresini tespit ettik seni bulmaya geliyoruz)

bir ergenin hezeyanıdır.
arkadaş neden sol görüşlü yazarların eksiklikleri paylaşılıyor? Sağ görüşlü yazarların yazıları çok mu ahlaklı? (bkz: aleviler ve şiiler cennete gidemez) bu nedir yahu? başlık altında yazılanlara bir bakın.
bazı yazarların hala asıl olguyu anlayamadığını gösteren dava. mesele hangi görüşten olması değil. mesele ortada hakaret olması. atatürk'e edilen hakaretleri de dava ederim, kemal kılıçdaroğlu'na yapılan hakaretleri de. hakaret etmenin size tanınmış özgürlük olmadığını anladığınız zaman bu davaya hak vereceksiniz.
savcının kafa mı buluyon evladım diyip siktir edeceği dava dilekçesi metaryelleri. ciddiye almayın... hem sen kimsin ki burada haber verme cüretinde bulunuyorsun moderatörden önce? polis misin? ajan mı?
Tehdit olursa dava açılmasını doğru buluyorum. Ama örnek iletiler yüzünden dava açılması çok abartılı. Sözlük bu konuları içinde çözmeli. Arkadaş siz aynı ülkenin insanlarısınız. Bu düşmanlık artık ciddi ciddi kontrolden çıktı.
denişik konularda yazdığım entrylerimi gözden geçrmeme sebep olan durum. zaten kuzenimle ortak kullanıyoruz hesabı o yazmıştır ama ben yine de bakayım.
adamlar çatır çatır hakaret etmişse ya da etmemişse buna mahkeme karar verecektir. bu kadar tantana yapmanıza gerek yok o kadar da masumsa o entryler zaten hiçbir ceza almazlar, sırf marjinallik olsun tantana çıkartayım diyerek insanlara yüklenmeyin kasmayın yani eleştirmenin bir cezası yok. hakaretin var.
bazılarının sözlüğe kayıt olmaları karşıt görüşlü bazı yazarları susturmak amaçlı ise, bu tek yanlı ispiyonajın siyasi amaç taşıdığı gerçeğini moderasyon da görmeli ve bu gibi yazarlarla da moderasyon ilgilenmelidir.*
ne yaptığını bilmeyen, söylenenleri yedirememiş yazar zihniyetinin eylemidir. diyecek tek şey var.

(bkz: hassiktir diyorum hassiktir)
Ornekler gostermistir ki, dava acma isi "bizim dusuncemizde olmayanlar bizden degildir, hak tuuu, kaka, pis onlar" mottosu ile yapilan; bahsedilen kanun maddesindeki konulara objektif bir sekilde yaklasilmayan bir istir.
(#16833307) numaralı entrym sebebiyle liechtenstein federal mahkemesi bana dava açtı. letonya'dan aldığımız 7-0'lık mağlubiyetten sonra davayı geri çektiler.
nihayetinde türk mahkemelerinde açıldığı sürece korkuya mahal olmayan hadise. mesela bak apoya.. televizyon seyrediyor yattığı yerden biz pazartesi faturayı yatırmazsak elektrik aynen yengen.
(bkz: dünyayı kurtaran adamın oğlu) ülkeyi yönetenlerin bulunduğu meclisteki diyalogların yanında devede kulak kalacak yazar beyanlarının kimi bünyelerde yarattığı hazımsızlıktan ileri gelen zorlama çabaların ürünü bir olaydır. kemal sunal ın kapıcılar kralı filmindeki bunak amcanın yazıcam bunları gasteye tarzı tehdidinden öteye geçmez.
iki maltepe, temiz don getir allahsız zall. içerden yazıyom aga.
vibratör yerine kukusuna hıyar sokan fakir kız kelimesini kullanıp, fakirlerle dalga geçtim. beni de dava edin please.
gerçek ahlak ve özgürlükler ile sanal ortamdaki özgürlüklerin dengelenmesi konusunda ibret olabilecek yazarlardır. dava açılacak veya açıldı denen enrtylerin tamamı "hakaret" içeriyor. bunlar üstü kapalı veya ima yoluyla değil direk olarak tüm toplum tarafından hakaret kabul edilmiş kelimeler.

bugün okulda, çalıştığınız yerde biri size "şerefsiz, ahlaksız, orospu çocuğu vs" dediğinde hiç düşünmeden kavga eder veya karşılığını verirsiniz. veya son dönemde en çok başımıza gelen olaylardan biri olarak spor müsabakalarında oyuncuların birbirine veya hakeme hakaret ettiklerinde ağır cezalar istiyor ortalığı ayağa kaldırıyoruz.

peki küfür ve hakareti bu kadar kötü görüp bir şekilde cezalandırılmasını istiyorsak bu ülkede resmi sıfatı olan insanlara küfür etme hakkını nasıl kendimizde buluyoruz ? seversiniz sevmezsin bu yazılan entrylere katılabilirsin veya katılmazsın ama bunlar asla senin türkiye cumhuriyeti başbakanına veya millet vekiline küfür etme hakkı vermez. başkası bize küfür edince kötü ama biz edebiliriz, yok böyle bir adalet. ayrıca gerçek hayatta yapamayacağınız şeyleri burada takma isimler arkasına saklanıp yapmak/yapmaya çalışmak ego tatmini veya daha doğru tabirle klavye delikanlılığından başka bir şey değildir.

şahsi görüşüme gelirsek, dava açılacağı söylenen entrylerin temelindeki eleştirel tavra katılıyorum. özellikle hükümet ile ilgili olan eleştirilerin her zaman arkasındayım ama onlara küfür ve hakaret edenlerin cezalandırılması taraftarıyım. türkçe, fikirlerimizi küfür etmeden dile getirebileceğimiz çok güzel bir dil. hem bu yasaklar sayesinde belki kelime dağarcığımız ve cümlelerle oynama kabiliyetimiz gelişir.

son olarak son zamanlarda suyu çıkan bir internet espirisiyle bitiriyorum ; Sizin ananıza, bacınıza küfür etseler hoşunuza gider mi?
güncel Önemli Başlıklar