1. 1.
    Hayatta bazen her istediğin “ikili” birarada olmaz...Mesela, Haklı olmak mı, Güçlü olmak mı? Seç birini denilse, Bu soruya dürüst cevap verecek olanlar kimlerdir? Emin olun, “önce güçlü olalım, sonra zaten herkes bizi haklı kabul eder” diyenler aslında çoğunluktadır...

Firavun da güçlüydü ama Musa haklıydı... Üstelik, tüm erkek çocuklarının öldürüldüğü bir zamanda, nehre bırakıldı, küçüktü, kızıldenizi ikiye böldü...vs.vs.vs...Bak oraları geçiyorum. Musa haklıydı ve güçlü olan Firavun’un akıbeti binlerce yıldır anlatılıyor.
    1 -1 ... buldumcukmatyas
  2. 2.
    Tabi ki güçlü olmak.

Güçlü her zaman haklıdır.
    1 ... frekans
  3. 3.
    istediğin kadar haklı ol, güçlü olan her zaman kazanır.
    3 ... donsuz yazar
  4. 4.
    ikisi aynı anda olmuyormu.
    1 ... kalahari 1
  5. 5.
    Güçlü olan her zaman haklıdır. Bu hukukta da böyle,siyasette de günlük hayatta da.
    2 ... tear of the moon
  6. 6.
    anlatılan musa kıssalarında mazlumun davası işlenir. fakat musa güçsüz müydü? değildi. toplum hareketini sağlayan kıvılcımı yaktı. zihinleri ve fikirleri güçlendirdi. toplumun gücünü ilahi güç göstererek kanalize etti. musa zaten iyi bir eğitim almış, yıllarca ordu komutanlığı ve devlet yönetimine bulunmuş bir kişidir. hem de o dönemin güçlü devleti mısırda. öyle sıradan biri değil yani. sanıldığı gibi güçsüzlük yok. tarihi olayları geniş açıdan bakarsanız her zaman güçlüleri ve kendini diğer nesillere aktaranları görürüz. musa bunu başardı. medeniyeti filistine taşıdı. dikkat ederseniz mısır yazıtlarında o dönemle alakalı fazla bir şey bulamazsınız. otorite bu olayı kestirip atmıştır.

gel gelelim haklılık mı güçlülük mü sorusuna. güçlülük ve haklılık birbirinden ayrılmaz ikilidir. şimdi milyarca insanın gelip geçtiği dünyada belki de birçok haklı olan kişi ölüp gitti ve bize anlatılacak kıssaları kalmadı. sadece güçlü haklıların davaları ve mücadeleleri kaldı.

haklılık güç getirmez güçte haklılık kazandırmaz. bu ikiliyi ayırdığınızda unutulup gidersiniz. bu iki kavram arasında seçim yapılamayacak kadar bütünleşiktir. ben her ikisini de seçiyorum.
    1 ... damdakimaymun