bugün

namlu dötünde yaşamakla eş değerdir.
1. vatan borcunu en güzel şekilde yerine getirmek
2. dağlarla çevrili bu şehirde yalnızlığı hissetmek.
3. özlem duygusunu iliklerine kadar hissetmek.
4. uyumaktan korkmak.
5. şafak saymak geçen her saniyenin bile önemini bilmek.
6. hayatın ne kadar boş olduğunu anlamak
7. kanasçı leyla efsanesiyle yaşamak. kendisi kanası iyi taşıyabilmek için tek göğsünü alan bir çeşit g.t veren oluyor.
8. oradan geldikten sonra bir bok bilmedikleri halde vatan millet için boş konuşanların beynini dikmek neyse işte...
teskereyi aldıktan sonra o silah seslerine özlem duymak demektir.

Teskereyi aldıktan 3 sene sonra kafayı toparlayabilmek demektir.

(bkz: doğuda asker olmak)
fakir, arkası olmayan bir türk genci olduğunuza delalettir.
Güzeldir. Yüksekova uzunsırt, şemdinli aktütün, umurlu, Ortaklar, bayraktepe, karakollarında görev yapmıştım. Uzun yollar yürürsünüz. Ölüm korkusu falan aklınıza gelmez. Hatta Çok yorulduğunuzda terörist denk gelirse daha iyi olur dediğiniz dönemler yaşarsınız. Komutanlar ve asker arkadaşlarınızla abi-kardeş münasebeti içinde olursunuz. Merminin hesabı yoktur. Gece görüş dürbünü ile denk geldiğinde bir kaç kez dere kenarına inen ayı vurup karakolu ayağa kaldırmışlığım vardır. Karakola yaklaşan herşeye ateş edebilirsiniz. Kışın soğuktan ayaklarımı hissetmediğim dönemler olmuştu. Yazın akrepten daha beter Sarıkız adında etle beslenen bir böcekten korunmanız için sıkı sıkı tembih ederler. Çünkü bir yerde sızarsanız ve korunmasız iseniz sarıkız etinizi yemeye başlar bile. salgıladığı bir madde yüzünden hissetmiyorsunuz. Ve yediği yer kabuk bağlamıyormuş. 2.5 lt pet şişeyi ortadan kesip siyah akrep vs sarıkız maçı yaptırmıştım. Sarıkız yendi ve akrebi yarısına kadar yedi. Gidecekler not alsın bunları. Geceleri kör karanlıktır. Nöbetler zordur, yorucudur ama gerçek askerliktir. Çatışmalar heyecan vericidir. Ben oraya çıktığımı öğrendiğimde bir kaç kişi böyle demişti. dalga geçiyorlar sanmıştım. Şimdi sizde öyle söylüyor olabilirsiniz. Ama öyleymiş.
belki de kişiden çok ailesini korkutan durumdur.
bitirdikten çok sonra bile, saldırı sonrasında tv'lerde yer ve karakol isimlerinden bahsederken anılarınızın gözünüzün önüne gelmesi demektir. bazı tarihleri dakikasına, hatta o dakikalarda ne yaptığınıza kadar kare kare hatırlamak demektir, cünkü o dakikalardan sonra gece gereğinden uzun geçmiştir.
Tüm gerçek Türk askerlerinin askerlik yapmak ve şehit düşmek istedikleri il.
Ölüme bir adım daha yaklaşmak.
Zor.
Zaten; "ha bugün öldük ha yarını görcez"; derdindeyken insan matem olayına pek girmiyor hakkaride. Matem olayı hakkariye gelmeden evvel oluyor. Burası evlere şenlik. yeminlen bak. Hem de daha ilk günden...

Bir şekilde Çukurcada ki görev yerime ulaştırılmış, odama yerleşmeye başlamışken; oda arkadaşım olduğunu sonradan öğrendiğim zat aniden yanında 3 kişiyle beraber girdi içeri. ilk karşılaşma olması bakımından elimi uzatıp onr derken...

duyduğum ilk cümle "baban sigara içiyor mu" oldu.

Yeni gelmiş olmanın şaşkınlığı, alakayı kuramamış olmanın da saflığı vardı üzerimde. "hayır" cevabını vermeme müteakip "içeceeeeeek" diye bağıran bir güruhla işte o dakika tanıştım. *

tanışmanın gecesinde baskın oldu.

çatışma esnasında inleme seslerine kafamı çevirdiğimde yaralıları gördüm ilk müdahaleleri için revire taşınırken onlar...
yardım ettim ben. Ağzım açık kaldı. Üzerim böyle büsbütün kan oldu. Hayatımda hiç o kadar küfür ettiğimi hatırlamıyorum.

burada bir türlü sabah olupta f-16'lar gelmezken, burada kıyamet koparken, burada saniyeler ciddi anlamda geçmezken tüm tanıdıklarım sıcacık yataklarında uyuyorlardı. uyanıp sabah televizyonlarını açtıklarında çatışmadan henüz dünyanın haberi yoktu... *

öğleden sonra kendimi mermilerin üzerine şehitlerin adını yazarken buldum.
Sonrası olaylar olaylar.
(bkz: askerlik yapmak)
intikallerde, pusularda, bitmek bilmez yürüyüşlerde bitlenmektir. tüm zorluklarına rağmen, eğlencelidir ve heyecanlıdır. vatan borcudur.
zordur be. bir kısmı bulunduğu yerde yapar askerliğini kimisi sürekli intikal halindedir. pusu atar pusuya da düşer mehmetçiğim. kuzey ıraka geçmiştir sayısız kere.
Allah onların yardımcısı olsun. (91-92)
batıdaki askerlikten daha rahattır.
gittiginizde diyeceklerdir: her askere nasip olmaz, keske de olmasa, bir hic degil uc bes cabup ugruna gidilen bir yerdir askerlik icin.
hakkari'ye girerken yolda tabela goreceksiniz ve o tabelada iran oku var. iste o zaman icinize su serpilecek cunku eger kotu bir sey yapsaniz da surulecek daha uzak bir nokta yok.
orada askerlik yapan birisi olarak kısa bir tanım ve açıklama yapmak istiyorum ; hakkari de askerlik yapmak gerçekten her babayiğidin harcı değildir, orada askerlik yapmak çok zordur. hele kış şartlarında gıda eksikliğin,e su sıkıntısına, uyuma sıkıntısına, sıcak ortam sıkıntısına birde o tipi soğuğu eklenince öyle acınası hal alıyoruzki ben bile orada çekindiğim foroğraflara şimdi bakarken gözlerim doluyor kendime acıyorum, türk askerine üzülüyorum ama vatan için olduğunu düşününce göğsüm kabarıyor. açık söylemek gerekirse o bölgede size 5.000 tl maaş verselerde durmazsınız emin olun bundan, para için oralara kimseyi gönderemezsiniz, sadece vatan sevgisi ile gidersiniz. bu sadece hakkari içinde geçerli değildir, şırnak için ve birkaç ilimiz içinde geçerli. her gece ha basıldık ha basılacaz diyerek nöbet tutmak nedir kimse bilemez. ağır silah atışlarında acaba geliyolarmı bu sefer diyerek yerinden fırlamayı kimse bilemez. askerden geldiğimde sivil yaşamın ne kadar basit sorunlarla birbirlerini kırdığını gördüğümde üzüldüm, ben nelerle uğraştım orda millet neyle uğraşıyo burada diye üzülmekten başka birşey yapamadım... bu insanlar saygıyı hak ediyorlar...
kefenini sirtinda tasimaktir. gurur vericidir bir o kadarda. orda askerlik yapanlara imrenir, saygi duyarim.
hakkari'nin bilmem ne ilçesinin bilmem ne köyünün bilmem ne mezrasında öğretmenlik yapmaktan daha iyi bir durumdur.**
edit:ulan hemen kötüleyin zaten,şartlardan dolayı diyoruz.
marmaris'te öğretmenlik yapmakla eşdeğer demeyin,beni germeyin.
malesef stratejik açıdan pkk'nın eylemlerini kolaylaştıran şehirdir. coğrafi konumu ve siyasi sınırı sebebiyle en çok çatışmanın olduğu şehirlerden birisidir.
(bkz: her türk asker doğar)
allahı çok insanı az bir yerde askerlik yapmaktır. her nefes alışında bugün de ölmedim demektir.
Gidilecek yerler açıklanırken hakkari lafını duyunca korkmaya başlar insan sonra geri dönünce televizyonda haberleri izlerken askerlik yaptığın yerleri gösterirler. aklına anıların gelir ben buradaydım işte denir gurur duyulur. bazıları gibi yatmaya değil askerlik yapmaya gitmişsindir çünkü.
kuzenımın az kalan şafagı saydıgı olaydır.
ireland kardeşimin aslan gibi yaptığı askerliktir...
hakkari'de askerlik yapmak,başının üstünden mermiler vızıldarken,yanıbaşında arkadaşını şehit eden roketatar mermisinin yaptığı basıncı hissetmek,insanların yüzlerce mil ötesinden arasına sokulan bir nifak yüzünden birbirini yoketmesine şahit olmak,hepsinden daha acısı tunalı'da ,bahçeli'de vatan millet şuurundan bihaber züppeleri düşünmek,dolaylı olarak da olsa onların yaşamının güvende olmasına sebep olduğunu aklına getirmek ve hayatın böyle çelişkilerle dolu olmasına isyan etmektir.
Hakkari'de askerlik yapmak, askerdeyken yakınlarınızın sesinin titremesidir, anne babanın bir yandan üzüntüsü bir yandan gururudur. Bazı şeylerin anlaşılmasıdır, zorlukla her daim içiçe olmaktır, vatan hainlerinden alışveriş yapma zorunluluğudur Hakkari'de askerlik yapmak, çarşı iznine çıkamamak ve seninle aynı nüfus cüzdanını taşıyan o halktan utanmaktır. Doğu'nun turizme açılması gereken enfes manzaraları olan ne olursa olsun bizim vatanımızın bir parçası olan Hakkari Yüksekova'da askerlik yapan birisi olarak Hakkari'de askerlik yapmak bize oynanan oyunlara tanık olmaktır, Türk Ordusuna saygı duymaktır, komutanların üşüyen askere montunu vermesidir, Ramazan'da evinde agırlamasıdır ailesiyle beraber yemek yedirmesidir. Sınırda askerlik yapmak herkese nasip olmuyor keşke herkes gitse de görse. *