1. 1.
  prof. dr. veli sevin’in hakkari’de yaptığı kazıda m.ö. 1200 yıllarına ait “balbal” adı verilen türklerin kullandığı mezar taşları bulundu.türklerin “m.ö. 1200’lü yıllarda bu bölgede yaşadıklarını” kanıtlayan çok önemli bir buluntu özelliğini taşıyan mezar taşları, türk tarih kurumu’nca 9-13 eylül’de gerçekleştirilecek, “türk tarih kongresi”yle bilim dünyasına sunulacak.
  http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/174040.asp
  2 ... belfastchild
 2. 2.
  türkler göçebe bir toplumdur ve azerilerde anadoluda bir turk boyunun yasadıgı sanılmaktadır bu dogru olabilir. ama bunlardan yola çıkarak tum anadolu için hak iddaasında kullanmaya çalışmak abestir çunku japonyadada bu balballara rastlanılmıştır. burası eskidende bizimdi deyip öldürülenler için vicdan azabı duymamak için kulanılmaya çalışılan eski türklere ait eser.
  -2 ... sefoi
 3. 3.
  Ne yazıktır ki haberi yapanlar balbalların bir Türk kültürü olduğunu söyleyememiş avrasya bozkırı kültürü, ortasya kültürü vs. diye çok aşırı derecede eğreti bi yazı olmuş.

  http://www.hakkarim.net/dikilitas.htm
  ... motuntanhu209
 4. 4.
  1998 yılında hakkari şehir merkezinde kale eteklerinde ortaya çıkarılan balballardır. toplam 13 tanedir. yalnızca bir yüzleri işlenmiştir.

  türklerin anadolu'ya malazgirt'ten öncede girdiğinin kanıtlarındandır.
  ancak anadoluyu yurt etme temelli değil, sadece sefer düzenleme şeklinde gerçekleşmiş olması muhtemeldir.
  3 -2 ... eylulsabahi