bugün

Merak edilen sorunsal.
Küçükken herşeyi aklımda tutabiliyoken buyudukce tutamamaya başladım beynimin çok dolu olmasından mi nedir hafıza nasıl guclendirilir?
Çok unutkanim.
günlük tutarak. gerçekten faydası oluyor.
Bulmaca çözerek.
lan hafızanı güçlendirecen de nolacak amk kafan bir sürü gereksiz bilgiyle dolacak ve hiç biri bir boka yaramayacak tıpkı bende olduğu gibi ne kadar gereksiz şey var hatırlıyorum amk işime yarayan tek bir şey yok hatırladığım..
omega 3 + folik asit + b12 + demir ..

haspam bim'den soslu yer fıstığıyla besleniyor , sonra ben neden mal mal herşeyi unutuyorum diye soruyor.

hafiza bile parayla..
Bir paket kalıp sabun Bir h2o bir çilek bir çay kaşığı nitrik asit. Biraz peynir zeytini karıştır. Ve sonsuz bir hafızan olsun.
her gün bir miktar ceviz yemenin çok işe yarayacağı sorunsaldır.
Annem bana ceviz yediriyordu bi ara.

Abim de pharmaton* almıştı.

Ben böyle naif bir şekilde "malsın" diyen başka insan* görmedim.*
Haramlardan uzak durarak, haramlara bakmayarak hafızanızı güçlendirebilirsiniz.
Sözlük okuyarak. Evet.
yıllar evvel okuduğum bir makalede geçen örnekler epey işime yaramıştı, deniliyordu ki orada:

+ solak ya da sağlak iseniz rutin aralıklarla diğer elinizi kullanalın ki bunu diş fırçalarken, sigara içerken, saç tararken, çay karıştırırken vs diye örneklemişlerdi..

+ duş alırken gözlerinizi bir süre kapalı tutun..

+ tersten sayın; yüzden geriye kadar falan..

+ erken kalkın, aç karnına bir bardak su için..

+ bulmaca çözmeyi alışkanlık haline getirin..

+ okuduğunuz bir şeyi yahut doğum tarihlerini sesli olarak tekrar edin..

+ balık yağı kapsulü/hapı kullanın..
Benim alanıma geldin evlat.

insanlarda Hafıza yani memory bilgisayarlardai bildiğimiz gibi üzerine yazıp okunan bir şey değil. Öncelikle bunu kavramalısın. Hafıza dediğimiz şey insanın 5 duyu organının herhangi bir şeyi algılayıp beynin bir merkezinde yarı zamanlı tutma eylemidir. Yani sen bir şey gördün diyelim, o gördüğünü bir daha görmezsen, onu hatırlamaya çalışmazsan, beyninin algıladığı o şeye giden nöronların çalışmayacaktır. Ve sinir hücreleri (nöronlar) o yolu kapayıp başka yeni yollar çizecektir.

Sonunda sen onu görmüş olsan bile nöronlar o yolu kaybettiği için hafızanda canlanmayacaktır. Şimdi ufak bir şekilde beynin çalışmasını anladığını varsayıyorum. Bu hafızayı nasıl geliştirebilirsin? Öncelikle azalmamasını sağlamalısın. Yani nöronların sürekli beyninde bir yol çizdirmeyeceksin, kafan rahat olacak, stresli endişeli olmayacaksın. Vücudun olabildiğince bazal metabolizmada çalışacak. Önemli bir şey gördüğün zaman onun hep aklında kalmasını sağlayacaksın. Benim buna çözüm yolum şöyle.

Kendi algoritmamı üretiyorum. Nasıl peki? Bir şeye çok üzüldüm mesela. Ona bir sayı veriyorum. Diyelim 1 olsun. Amcamın vefat haberini aldığım zaman dünyam başıma yıkılmıştı. Ona o yüzden 1 vermiştim. Başka bir olay yaşadım ona da 2 verdim. Tabi bu arada hayat hala daha devam ediyor. Yine başka bir olay. 1 i ve 2 yi zaten biliyorum. Aralarında karşılaştırıyorum ve onu 2. sıraya koyuyorum. Böylece sayılar yaşadığım şeyleri belirliyor ve diyelim kitap okuyorum ara verdim 132. sayfada kaldım. Aklıma 1. 3. ve 2. olayları getiriyorum direk. Sayıları normal hayatımın akışında işliyorum. Kesinlikle unutmuyorsun. Bunu ben 7. sınıftan beri yapıyorum.

şunu unutmamalısın. Hafızan sadece önemli olayları hatırlar. Eğer ayrıntılarıyla hatırlamak istiyorsan bir yerlere yazman lazım. Ayrıntıyı hatırlayacak şekilde beyin dizayn olmamış. Veya şöyle diyeyim insanların genelinin beyin yapısı ayrıntıyı hatırlayacak şekilde değildir. istisnaları var tabi. Şimdiye kadar anca gördüklerini unutmamayı başardın. Peki nasıl geliştireceksin?

işte burası tamamen sana kalmış. Düşünmek inanılmaz derecede hafızanı açar. Herhangi bir konuda ayrıntılarına kadar düşünebilrsen, kendini geliştirebilirsin. Burada anahtar nokta odaklanmak ve konsantre olmak. 5 duyunu da kapatıp o şeye odaklanmak. işte bunu ne kadar fazla yaparsan o kadar daha hafızan açılır. Nöronların iletişim hızı artar ve tabiri caizse beynini yakarsın.

Uzun oldu ama idare edersin artık.
Bazı insanın görsel bazı insanın işitsel kısacası duyulara bağlı olarak bazı hafıza kompartmanları diğerine daha baskındır. Misal yer hafızam çok zayıf ama görsel hafızam güçlü olduğu için adres üzerinde ilgi çekici bir bina park vb varsa gideceğim yeri ona bağlayarak kaydedebildiysem kolay hatırlarım yok böyle bir im ,ayraç koymadıysam adrese bir kaç kez gelmem lazım anımsamak için. Siz de hafızanızda anımsama güçlüğü çektiğiniz ne varsa anımsamakta kolaylık yaşadığınız şeyler üzerinden ezber edin köprü kurun ikisi arasında.
Birden fazla işle meşkul olarak.

Tabi ki ilk etapta elinize yüzünüze bulaştırabilirsiniz, bundan sonraki süreçte izlemeniz gereken yol ise, kontrol edebilme yetinizi desteklemeniz dikkatizi toplayabilmeniz ve devamlılığını sürdürebilmenizden geçiyor.
Yoksa üzgünüm ama sizden bir bok olmaz.
Tişikirler.
(bkz: omega 3)
(bkz: solgar)
acilen 31 i bırakman lazım evlat.
yürüyüş yaparken farklı yollardan yürüyerek. duymuştum gerçekten faydası var. mesela iş'ten gelirken, hep aynı yoldan yürümeyin çok uzun sürmüyorsa.
gerekli vitamin ve mineralleri besinlerden alarak. hafıza neden zayıflar? birçok sebebi olsa da, çoğunlukla vitamin ve/veya mineral eksikliğinden dolayı zayıflar. nasıl güçlendirilir? eksik olan vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayarak. omega 3 içeren besinler tüketmek, bu tür zihinsel aktivitelerin sağlıklı çalışmasında oldukça faydalıdır.
beyin sporu yaparak. beynin de vucuttan farki yok, nasil ki spor yapmazsan vücut hantallasiyor ve yag bağlıyor, beyin de öyle.

bundan 5 sene evvel sınava hazirlanirkenki halimle su anki halim arasinda limitless filminde edward morra'nin hap almis haliyle hapsiz hali arasindaki fark kadar fark var amk.

bilgisayar ve telefon beyninizi uyusturuyor, farkinda olmasaniz da yağ bağlıyor beyniniz. en azindan benim oyle, o zamanlar 1 kere okuyup anladığım şeyi şimdi 5 kere okusam anlamayabiliyorum.
Yatmadan önce otur bi yere odaklan uykun gelmiş olsun ve kendine bilebileceğin yaşadığın günlük olayları sor ve cevapla. Bu hafızanı canlandırcaktır ve güçlendirecektir. Ha bide su içmek içip gidiyosun ve unutup geri dönüyorsun ya dönme kal orda ve düşün sanki zamanı geri alıyormuş gibi demin içerdeydin ve susadın tane tane düşün bunları. Artık unutmak istesem de unutmuyorum ve çok çabuk ezberliyorum. Kolay gelsin.
iyi beslen iyi uyu etkisini göreceksin.
Net ve samimi açıklama: Harama bakmayın. (Hacı-Hoca değilim, hocadan duydum; denedim, tutuyor)
Abi herkes düzenli beslenme , uyku düzeni falan demiş. Hayatımda düzen namına hiçbir şey yok ama dünyanın en gereksiz hafızasına sahibim. Hiçbir şeyi unutamıyorum.

Kitap okumak etkili bir etmendir. Kendi çapımda sürekli okumaya çalısırım.
paradokslar, bilmeceler gibi düşünüp beyninizi çalıştıracak şeyler yaparak güçlendirebilirsiniz.

ya da bir şeyi kenara yazmak yerine aklınızda tutmaya çalışın.

basit demeyin, oldukça faydası var.
güncel Önemli Başlıklar