bugün

uydurma hadislerle bozulan dinin özünü sadece kuran diyerek tekrar bulmayı hedefleyen kampanyadır.

dinin tek kaynağı kurandır.
kampanya değil de savaş çığlığı gibi. yapmayın etmeyin, kıymayın birbirinize.
namazı hadislerin gösterdiğini zanneden tiplerin pek rahatsız olduğu kampanya.

kuran'a göre namaz kılmak mümkündür. öyle 3-5 diye sayılarla uğraşmazsınız hem.
hadisleri reddedenlerin bundan sonra namaz kılmayacaklarını anlıyoruz. çünkü kuranda namaz kılın der ama rekat sayısı ve kılınışı hakkında fiili bilgi ve örnek yoktur.

birisi çay içerken besmele fatihe okuyup "sabah namazını kıldım" diyebilir pekala. buna engel olan hangi ayet var.
kuranda salatı ikame olarak, rüku, kıyam ve secde edin diye geçer. kurandan kolayınıza geleni okuyun der. namazın şekilsel çok az tarifi vardır. abdest alın der öncesinde. oturduğun yerde çay içerek namaz kılamazsın. vakitleri de bellidir gayet. istediğin sureyi okuyabilirsin. kalkıp da hayızla alakalı ayetleri okuman şık olmaz. allah ı öven ayetleri okursun, tövbe edersin, arada dua edersin, bağışlanma dilersin. rekat sayısı sana kalmıştır. ben en az 3 kılıyorum, 50 de kılabilirsin, sana kalmış.
daha ne istiyosun ki?
Kampanyayı kimin yaptığına bak, Kime hizmet ettiğini anlarsın. Bazen kendimi rahmetli mahir kaynak hocanın yaramaz bir talebesi gibi hissediyorum. Sizin bu talebiniz abd nin ırağa demokrasi getireceğiz söyleminden farksız. Sözlerimi yine rahmetli necmettin erbakanın o meşhur sözleriyle bitirmek istiyorum;

(bkz: hadi ordan hadi ordan hadi ordan)
hadis, allahin peygamberinin davranislari ve sozlerinin tumune denir.

allah kur'aninda bir cok ayette, 'peygamberiniz ne verdiyse onu alin' buyurur. ve hatta,'onun haram kildiklarini haram, helal kildiklarini helal sayin' demistir. 'onu size aciklayici yolladim' demistir. ve buna benzer bir cok ayet.

simdi adam kur'ani savunurken icindekinden habersiz savununca boyle oluyor iste. hadisleri reddederek kur'ani savunmak boyle sonuclara yol acabiliyor.

zaten kur'an ile celisen hicbir hadis sahih olamaz. hadisleri kulliyen reddetmek acziyetten baska bir sey degildir. zayif olanlara suphe ile bakmak zaten mesele degil, abes degildir.

edit:bu hadisleri nakledenlerin hadisleri sadece naklettigini ve kendilerinin uydurmadiklarini dusunuyorum.
ki boyle olmasa zaten ayni konu hakkinda ayni kitapta iki zit hadis olmazdi.

bu yuzdendir ki hadislerin basini kacirma, sonunu yakalayamama durumu olabilir.
ornegin, uc sey ugursuzluk getirir ile baslayan hadisine hz. aise karsi cikarak hadisin eksik nakledildigi ve basinda 'israilogullarinda' ibaresi bulundugunu soyler.

meseleye bir de boyle bakin. yineliyorum her nakledilenin dogru olmadigini soyleyebilirsiniz lakin tum hadisler yalandir demek insani dinden cikartmaya kadar goturebilir.
şimdi kimileri çıkar, ebu zer in yukarda yazdığı hadislerin bir kısmı için ''bunların hepsi sahih değil ki, bi kısmı zayıf hadis' diyebilir. peki böyle diyecek arkadaşlara sorum şu:

- hangileri sahih ulan? herkes görüşünü yazsın.
kimi çıkacak 150 tanesi sahih diyecek. kimi çıkacak 14 tanesi sahih diyecek, kimi de hepsi sahih diyecek.

emin olunan bir kaynak için; birinin 150 si sahihtir demesi, diğerinin yalnız 14 tanesi sahihtir demesi bile ne büyük bir rezilliktir. demek ki kimse kaçının sahih olduğu/olmadığı konusunda dahi bir hüküm veremiyor. hal böyle iken, hadisleri nasıl bir kaynak olarak alıyorsunuz ki?
kuran'a eksik diyenlerin müslüman olduğunu gördüğümüz kampanya.

hani bizdik marjinal? ateistlere laf edemezsiniz artık çöl develeri.
abdesti nerenizle alacaksınız merak ettirir. namazı da artık kaynağı oturma organı olarak gösterip o şekilde kılarsınız.
Bir kampanya.

Hadisler ayet hükmündedir ne demek lan? Allah' a şirk mi koşuyorsunuz olum siz?