bugün

açık ve net söylüyorum müsülüman değildir.
halife hz. omerin icraatlerinden biri hadis yazimlarinin toplatilip imha edilmesiydi. bir baskasi da mesheplerin ve tarikatlarin yadaklanmasiydi da konu o degil.

velhasil hadislere inanin inanin da hepsine degil. bir bakin, kuranla ters dusuyor mu?

eger kuran bir anasayasaysa, hadisler de anca kanun olabilirler.
müslüman?

Müslüman dediğin bir Allaha onun gönderdiği kitaba ve o kitaptakilere iman eder. O kitapta ne yazdığından haberi olmayanlar der ancak bunu.

Kula tapılmaz diyecek kadar ileri gidenler olmuş.

islamın ilk şartını hatırlatayım o halde.

Eşhedüellailaheillallahveeşhedüennemuhammedenabduhuverasuluhu.

Yani diyor ki;

Ben şahitlik ederim ki, Allah'tan başka ilah yoktur. Ve yine şahitlik ederim ki,
Muhammed Onun kulu ve elçisidir.

Daha ilk şartı yerine getirememişler inançlarını bi gözden geçirsinler. Hadi selametle.
Vehhabi zihniyetindeki müslümandır.
kuran'a inan diyen müslümandır. kuran'ı ve allah'ı eksik bulan müslümanlarca eleştirilir. derdini allah'a anlatırsın hadisci.
Harbi Müslümanlığa Adım Atmış Kişidir.

Allah tek Hüküm koyucudur diyen Müslümandır, Hz. Muhammed Son peygamberdir diyen Müslümandır, Muaviyenin pisliğinden Arınmaya başlamış Müslümandır.
Hadislere inanmayın kendi dininizi kendiniz oluşturun diyen kendine müslüman diyen zındıktır.
hz.muhammed sağlığında kendi sözlerinin yazılmasını istemedi. tüm hadisler o öldükten sonra yazıldı diyerek destek attığım müslüman.
aydınlanmanın ilk adımını atmıştır. gerisi için cesur olsun yolu açık olsun.
hadisler içerisinde kur'an-ı kerim'e aykırı kaçan, ayetlerle örtüşmeyenler vardır. bunların uygulanmaya çalışılması ayetlere zıt düşeceğinden bence çok da sağlıklı değildir. tabi biz din bilgini değiliz ama düşününce bazı hadisler için haklı olan bir müslümandır diyebiliriz.
inanmayın tabi.
o hadisleri de aha buradaki genç kaynana çük kaldırır,hamile kadın tahrik eder,9 yaşında çocuk hamile kalabilir diyerek ağzından sıçıp götünden konusan,hiçbir dini vasfı olmayan belki hayatında peygameri bile görmemiş itler söylemiş olabilir.

inanıp saçma salak hareketler yapmaktansa görmezden duymazdan gelmek herkes için en hayırlısı olacaktır.
Din allah’ın dini ise kitaba inanılır, peygamber bile olsa kula tapılmaz.

Kitabın kendisi dahi tartışılırken hadis denen uydurmaya inanmak şirktir.
dinler devri bitti diyorum hala hadis diyorsunuz.

teknoloji ve yapay zeka temelli yeni bir din yaratılıyor.
(bkz: hadisler arasındaki çelişkilere örnekler)
görsel bunun gibi peygamber hadisi(=sözü) olduğunu söylenenlere Kur'an'la uyuşmayanlara inanmak zaten islam dine aykırı. uyuşanlara da bunu söylemiş olabilir demek daha uygun. hadislerin son peygamber/resul/nebi öldükten uzun bir süre sonra toplanmış olması şüpheli söz olabilme ihtimali var çünkü 4 halife döneminde toplatılmamış ve yapılan kaynaklar da imha edilmiştir. kısacası 4 halife dönemi sadece Kur'an'la islamı yaşabildilerse rivayet demek daha doğru. en azından oldu da öyle bir söz söylemediyse kişi yanlış zan yapılmamış olur. zaten peygamber/nebi/resul hadislerinin bazısında sadece kitabın yeteceğiyle alakalı rivayetler de var. rivayet içinde bile gösterilen kaynak Kur'an'sa rivayet deyip geç yeterli. zaten o rivayetler çok fazla ve bazısı birbirine zıt olduğu için uyumlu hadisler(=sözler) kitabı Kur'an'a uy yeter de artar.
hala yok peygamberimizden 300 sene sonra yaşadı,600.000 tane topladı, yazdı, yaydı Yav he he diyen tipler hiç hadis tarihi hakkında okuma yaptılar mı merak ediyorum?
Bir de haftada 10.000 twet atma becerisi (!) gösterebilen şahıslar diyor ya bunu gel de sinir olma!
resmi gazeteye inanmayın diyen hoşşiği hatırlatır.
Giriş bölümü olarak Mantık ilmini öğrenmeye başlayan müslümandır.
Gelişme bölümü olarak tanrının varlığını ve tüm herşeyi inkar etmesi gerekmektedir.
Sonuç bölümünde ise tekrar inanmaya başlayıp kapanışı gerçekleştirmelidir.
Kuran gökten bütün kitap halinde inmedi. Neticede ayetleri de peygamber dilinden öğrendik.
Sahabeler peygamberin dilinden hem ayetleri hem de sunnetleri işittiler.
Peygamber dediğimiz seçilmiş bir kul. O seçilmiş kulun bildirdiği ayetlerde allah buyurmuş ki;

Peygambere itaat edin.
Resul size neyi getirdiyse onu alın.

Ama şimdi üstün zekalı kuran muslumanlari ayetlere inanin hadisleri bırakın diyor.
Neden? Why? Pourquoi?

Allah bu güne kadar kuranı koruduysa, itaat edin diye ayette yer verdiği rasulunun ağzından çıkanları neden korumasın? Kuran’a inanıyorsan, onu tebliğ eden peygamberin sözlerine inanmak da zor olmasa gerek.

Her hadis güvenilir değildir. Önüne çıkan her hadis denilen söze inanma, ben de kurcalamadan gözüm kapalı her bilgiyi kabul etmiyorum ama güvenilir olanlari da inkar etme! Hadisleri inkar etmek zamanla kuranı inkar etmeye kadar varır. O kadar ciddi o kadar tehlikeli bir hal.
Hadis konusu insanların sinir ucu olmuş artik herkes birbirini kafirlikle suçlayacak neredeyse. ilk hadis derlemeleri peygamberin vefatından yaklaşık iki yüzyıl sonra başlamış ve her hadis falancadan rivayet olunur ki diye başlıyor. Rivayet yani söylenti... Buradaki tek savunma aktaran kişilerin aktardiklarini derleyenlerin güvenilir kaynaklar olduğu (buhari,tirmizi gibi) ve devamla kur'an'ın anlaşılması için hadislere ihtiyaç olduğu düşüncesi hakim. O zaman basit bir soru soralım.madem kur'an'in anlaşılması için hadislere ihtiyaç vardı da Neden peygamber sağlığında bunları bi yere kaydettirmedi? Ya da kulağı diğer taraftan tutalım. Allah gönderdiği kitapta neden kuran'in açık seçik hakikatleri ileten bir kitap olduğunu buyurdu da yanina hadisleri eklemedi? Öyle ya kur'an eksiz, açık ve tam bir kitap değil mi? Ve biz halen neden sahih hadis uydurma hadis tartışması yapıyoruz?
Hadislerin peygamber tarafından iletildiğini sanan Arapçı yobazların ısrarla anlamak istemedği gerçeği ortaya koyan müslümandır.

Ebu Hureyre'nin Duyduklarını Allah'ın kelamı ile Bir tutacak kadar Işid zihniyetlidir.

bunu nefs diyerek doğrulamaya çalışıyor. gerici pislik Allah sana nefsini Sınavda seçimini yap diye verdi Birilerine Köle olup, onları taklit ederek Karşıma gel diye değil.

Muaviye denen Zatı Allah'ın peygamberi ile Bir Tutan Ebu hureyre'yi peygamberin Sözcüsü sanmakta bu dine yapılöış en büyük ihanettir.
Cahildir. Allah şuur versin. Kuran hz peygambere vahyolundu. Kuranı bildirdiğine iman ediyorsun hadislerine niye iman etmiyorsun ki?
Ben söyliyeyim nefsine yediremiyorsun da ondan. imanında zaafiyet var senin. Bugünün vatikan endeksli ilahiyat profu etiketli Hadis inkarcıları yarın öbürgün zaten bu kuranı da hz muhammed (s.a.s) yazdı değişmesi lazım dini güncelliyoruz dediklerinde apışıp kalırsın. Zaten yapmak istedikleri de tam olarak budur. Seküler layt bir din istiyorlar. islamı parça parça yıkmak istiyorlar. Nefretlerini kinlerini düşmanlıklarını hınçlarını gizliyorlar. Bizim bazı satılık ilahiyatçılar bunlara önayak oluyor. Bazı müslümanlarda bu zındıkların bu dinsizlerin fikirlerini hak bayram zannedip alıp kabul ediyor benimsiyor ve yayıyorlar. Şuursuzlar çünkü. Akıl edemiyor fikir yürütemiyorlar. Kuran sünnet ictihad kıyas icma Kelam hadis tefsir fıkıh akaid itikad v.b. ilimlerden haberleri bile yok. 3 tane hadis kitabı okumamışlardır bunların pek çoğu. Din, alimlerin işi. Bilmiyorsanız susun karışmayın. Kim bilgisi olmadığı halde allahın dini hakkında hüküm vermeye kalkarsa, mahşer günü allahın yedi kudretinden yakasını kurtaramaz. Aklınızı başınıza toplayın.
Hadisleri kuranla saglamasini yapin dogru çikmaz ise atin çöpe durum bu.

Mesela mehdi hadisleri hepsi çöp müslümanlara israiliyat tan geçmis.
Bizi uyutmak için nasil olsa mehdi gelecek bizi kurtaracak diye bekliyolar basimiza gelmeyen kalmiyor.
Haşa Allah ve Peygamberin Akıl edemediği Din tamamlamayı Ebu hureyre ve tayfası yapmıştır diye şirke girmeyen Müslümandır.

Allah'ın huzurunda (müslüman isen) Hesap zamanı '' Allah'ım senin kitabın eksikti bende Ebu hureyrenin duyduklarına iman ettim'' dersiniz. Birde üstüne Peygamberin getirdiği Kuran'a inandıkta peygamber sözüne mi inanmayacaktık dersiniz.
inanmıyorum çünkü hadis adı altında toplanan "şey"lerin peygamberle pek ilgileri yok, ilgisi olanların da ilk söylendiği zamanla pek ilgisi kalmamış kulaktan kulağa olmuş, pepygamber zamanında yazılmasına izin verilmemiş yani denmiş ki bunlar sonradan gelecek müslümanları ilgilendirmiyor onlara kuran'ı bırakıyorum.