bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Haklı müslümandır.degismeyen tek şey degisimdir.
  3 -6 ... xamr
 2. 2.
  hadisleri toplayan adamların peygamber döneminde yaşadığını sanan malların garipsediği müslüman.
  "yaz bu güzel oldu" sahnesinden bile daha komik durum.

  peygamberden 300 sene sonra yaşa. 600.000 hadis topla. 592.603 tanesini çöpe at.
  7.397 hadisi kitabına al. sonra bu hadisleri müslümanlara yay.

  haha

  hadisçi kafası örnek
  cübbeli ahmet hoca
  11 -8 ... jimmy tudeski
 3. 3.
  Allah'ın Kitabının yanına Kitap koyup Buna ''PEygamberin Sözüdür'' diyen gelenekçi, arapçı tayfanın anlamayacağı gerçektir.

  Peygamber bu Dinin Ortağı değildir yobaz önce bunu öğren.
  5 -1 ... izmir ne taraf
 4. 4.
  aklı sıra hadisleri atıp dini aklayacak insandır. senin dinin bu, yıllarca da böyle yönetildi, bugün şeriat gelse bu hadisleri gırla kaparlar. senin dinin bundan başka bir şey getirmez, o yüzden boşuna debelenip dinini aklamaya çalışma.
  bu çabanın ne kadar gereksiz olduğunu zamanla anlayacaksın, hadislerin içindeki o çağ dışı ve akıl yoksunluğunu gördüğün için iyi bir adım olarak görülebilir fakat bir etkin yok.
  ayrıca burada recm yok diyen kuran müslümanları şeriat gelince ilk kadın taşlamak için sıraya girer ben öyle diyeyim yani.
  2 -11 ... crux ansata
 5. 5.
  inanmıyorum çünkü hadis adı altında toplanan "şey"lerin peygamberle pek ilgileri yok, ilgisi olanların da ilk söylendiği zamanla pek ilgisi kalmamış kulaktan kulağa olmuş, pepygamber zamanında yazılmasına izin verilmemiş yani denmiş ki bunlar sonradan gelecek müslümanları ilgilendirmiyor onlara kuran'ı bırakıyorum.
  2 -1 ... tuckleberry
 6. 6.
  hadis ayetin tamamlayıcısı değil de, açıklayıcısıdır..
  kabul ediyorum ve hürmet de gösteriyorum..
  buna karşın, ünlü hadis nakledicisi olan tırmizi; farklı siyasal görüşleri nedeniyle sapkın olarak kabul ettiği "imam ı azam ebu hanefi" (sapkın tanımı: standart olarak gündüz yarım, gece yarım; ramazan aylarında gündüz 1, gece 1 hatim indiren, son 9 sahabiden hadis toplayan, dürüstlük ile alakalı menkıbelerini anlatsam gözlerinizin yaşaracağı kişi anlamına gelmektedir) hazretlerinin hadislerini sahih bulmamıştır.
  keza; abbasi-emevi çekişmesi döneminde islami kaynaklardan atılan 1426 hadis vardır ki, bunlardan bir kısmı hz ali'yi kafir, bir kısmı allah olarak göstermektedir..
  dönemin menkıbeleri konusunda da aşırı temkinliyim.. örnek: hazreti ali'nin kibire kapılıp "allah'ım bana ululardan bir ulu göster" diye dua etmesine mukabil, zaloğlu rüstem'in mezarını ziyareti hadisesini bilirsiniz.. orada, rüstem'i mezarından çağırmasını tavsiye eden zat, cebrail aleyhisselam olarak anlatılır.. çok manidar..
  kaldı ki, islam'ın ilk kadın hadis nakledicisi ve kısas yönteminin işlev kazanmasını sağlayan, peygamberimizin son eşi ayşe validemiz, onun babası ebubekir ve yandaşları hz ömer'in, ifk hadisesi (nur suresi 11-25 ayetler) ve fedek hadisesi sonrasında yaptıklarını, kaynak göstererek geçmiş entry'lerimde paylaşmıştım. hakeza, fatma validemiz'den, yani peygamberin kızından hadis nakledilmemiş olması???
  arkadaş, neye güvenelim biz?

  hadi bunları geçtim.. islam'da edn-el arz kavramında bir birlik var mı? bana kalırsa peygamber efendimiz zamanında yapılan 18 mescidin en uzakta olanı, genele göre mescid-i aksa; edn-el arz olarak adlandırılmaktadır.

  namaz vakitleri ve rekat sayıları konusundaki çekincelerimi, başka bir entry'mde zaten açıklamıştım..

  ben sadece, üzerinde fikir birliği olan az sayıdaki hadise itibar ediyorum, ne yalan söyleyeyim.. bilemiyorum, ameli mezhep olarak maturidiliği fazla benimsemiş olabilirim, ama dinde sadeleşmeye gidilmesi ihtiyacı duyuyorum..

  not: el beşer maslahaat'ı okuyan arkadaşların yorumlarını ayrıca beklerim..
  2 -3 ... bespirizorni
 7. 7.
  Haşa Allah ve Peygamberin Akıl edemediği Din tamamlamayı Ebu hureyre ve tayfası yapmıştır diye şirke girmeyen Müslümandır.

  Allah'ın huzurunda (müslüman isen) Hesap zamanı '' Allah'ım senin kitabın eksikti bende Ebu hureyrenin duyduklarına iman ettim'' dersiniz. Birde üstüne Peygamberin getirdiği Kuran'a inandıkta peygamber sözüne mi inanmayacaktık dersiniz.
  -1 ... izmir ne taraf
 8. 8.
  hadisenin götü güzel.
  2 -3 ... asdfasdfasdfasdfasdf
 9. 9.
  Hadisleri kuranla saglamasini yapin dogru çikmaz ise atin çöpe durum bu.

  Mesela mehdi hadisleri hepsi çöp müslümanlara israiliyat tan geçmis.
  Bizi uyutmak için nasil olsa mehdi gelecek bizi kurtaracak diye bekliyolar basimiza gelmeyen kalmiyor.
  1 ... karton toplayan cocuk
 10. 10.
  Cahildir. Allah şuur versin. Kuran hz peygambere vahyolundu. Kuranı bildirdiğine iman ediyorsun hadislerine niye iman etmiyorsun ki?
  Ben söyliyeyim nefsine yediremiyorsun da ondan. imanında zaafiyet var senin. Bugünün vatikan endeksli ilahiyat profu etiketli Hadis inkarcıları yarın öbürgün zaten bu kuranı da hz muhammed (s.a.s) yazdı değişmesi lazım dini güncelliyoruz dediklerinde apışıp kalırsın. Zaten yapmak istedikleri de tam olarak budur. Seküler layt bir din istiyorlar. islamı parça parça yıkmak istiyorlar. Nefretlerini kinlerini düşmanlıklarını hınçlarını gizliyorlar. Bizim bazı satılık ilahiyatçılar bunlara önayak oluyor. Bazı müslümanlarda bu zındıkların bu dinsizlerin fikirlerini hak bayram zannedip alıp kabul ediyor benimsiyor ve yayıyorlar. Şuursuzlar çünkü. Akıl edemiyor fikir yürütemiyorlar. Kuran sünnet ictihad kıyas icma Kelam hadis tefsir fıkıh akaid itikad v.b. ilimlerden haberleri bile yok. 3 tane hadis kitabı okumamışlardır bunların pek çoğu. Din, alimlerin işi. Bilmiyorsanız susun karışmayın. Kim bilgisi olmadığı halde allahın dini hakkında hüküm vermeye kalkarsa, mahşer günü allahın yedi kudretinden yakasını kurtaramaz. Aklınızı başınıza toplayın.
  2 -5 ... gazeloglu
kapat