bugün

gerilim, aksiyon tarzı filmlerde son model klişe diyaloglardan biridir. günlük hayatta da kullanılmışlığı vardır. korkuyla karışık cesaret gösterisidir. akabinde beklenmedik tepkilerin yaşanması da muhtemeldir. karşıdakini çok zor bi kararla baş başa bırakmaktır. içindeki korkuyu karşıdakine bir koz olarak kullanmaktır.

-hadi sally öldür beni ne duruyorsun ha hadi öldürsene.
+john seni aşşağlık herif! lanet olsun! nasıl yaparsın bunu bana!
-hadi öldür hadi öldürsene beni sally...
+yok vazgeçtim. seni seviyorum john muckkkkkk oohh ahhh * * *.
bıde bunun turk filmi versiyonu vardır. filimde namussuz bır bayan mevcutsa ve

-hadi öldür beni ne duruyorsun öldür!" diye belasını ararsa

dıkşinyaa!!!

efektiyle kadir inanır tarafından ortadan kaldırılır*
ümit besen de bir filminde bu boku yemiştir; "ne duruyorsun hadi öldür beni, vursana!" diyerek rakibini tahrik etmiş, herifin bu hıyarı vurması üzerine de masum masum; "beni vurdun da ne geçti eline?" deyu soru yöneltmiştir. allah belanı versin. şimdi mi söylenir o laf. ben daha şerefsizce bir son söz düşünemiyorum arkadaş. gelinlik giyip nikah masasına oturasın ümiiiit, ümit.
bi de şöyle bi çeşidi mevcuttur:
tarık akanla yavuklusu , yavuklusunun eski yavuklusdan kaçmaya başlarlar sonunda eski yavuklu bunları yakalar ilk başta tarık akan pis pis bakar sonra yavukluyla bakışır nihayetinde eski yavukluya meydan okurlar:
"öldür bizi , hadi öldür " eğer ki öldürülürlerse yerde kanlı elleri kavuşur.. eğer ki eski yavuklu aşklarının büyüklüğünden etkilenip öldüremezse , tarıkla yavuklusu sakin sakin yürür (el ele tabii ki!) , eski yavuklu da silahı atar gözleri dolar bön bön arkalarından bakar..
(bkz: öldürmesem topuğuna sıksam)
(bkz: fur kendini kurtul)şener şen
(bkz: bıçaklarım üzülürsün)
joker'in ''come on hit me'' deyişini akıllara getiren söz öbeği.

(bkz: heath ledger)
(bkz: the dark knight)
gerçek hayatta silah görse altına sıçacak oyuncuların canlandırdığı karakterlerin genelde korkusuz olduğunu göstermek için kullandığı klişe laf. "al amına kodum!" şeklinde cevap verilesidir.
- hadi ölüdür beni ne duruyorsun, hadi öldür.
+ peki.*
- ...
genelde katil kişisi salak kişisini tenhada kıstırdığında söylenen repliktir. salak kişisidir çünkü katili gaza getiren cümleler kurmaktadır salak. bilmez ki hadi blöf yapmıyorsa gerçekten delecekse seni orada hadi. bu düşünülmeden katilin psikolojisiyle oynayıp vazgeçirmek çabasındadır fakat gerçekte yapılmamalıdır çünkü ne olur ne olmaz sikiverir falan sağlama almak lazımdır. yalvarmak yapma etme demek daha etkileyicidir. hatta götü bile gözden çıkarmak gerekir. had ne biliyon hadi isterse götü demi. *
-Hadi öldür beni ne duruyorsun hadi öldürsene.

-Hayır yapamazsın çünkü sen katil değilsin.

-Öldürmeye çalıştığın bir kişinin gözlerine asla bakma!

Böyle gider bu artistik sözler sonunda da silah tutan şahsiyet ikna olur ve silahı bırakır.
tehlike barındıran blöf cümlesidir.yapılmamalıdır filmlerdeki gibi çoğu adam sabırlı olamayabilir.

-hadi öldür beni ne duruyorsun hadi öldürsene
+al lan al...çatttttt
genelde öldürmeyeceğini bildiği kişiye söylenir * *

- hadi öldür o zaman beni! öldürsene hadi!

+ ??!

- hadi hadi öldürsene!

+ ıaahhh al sana!

- ama ama.. ben kıyamazsın sanmıştım.*
kelime-i şahadete alternatif olabilecek cümle.
filmlerde bu söz söylendiğinde(gerçekte diyen pek yoktur herhalde); karşıdaki kişi kesinlikle vurmaz. vurmaya kalkışsa bile birşeyler olur ve kahramanımız sağ salim kurtulur.
- hadi öldür beni ne duruyorsun hadi öldürsene!
+ abi bi dur, ne tez canlıymışsın ya... çayımı bi bitireyim...
+öldürmek deyince öldürmek öyle kolay değil mangal gibi yüreğinin olması lazım.
- şov yapma sıkacaksan sık ulan !
ölüm korkusuyla götünden terleyen birinin söyleyebileceği laflar bütünü. tabi ki blöf olarak.
(bkz: hadi öldürsene canikom)
+ tahrik etme beni çocuğum.
insan için hayat çok değerli olduğundan gayet samimiyetsiz bulduğum aksiyon filmlerinin vazgeçilmez repliği. cidiyetsiz, samimiyetsiz, anı kurtarmaya yönelik bir söylemden başka birşey değil.
ölmek üzereyken bile artistliğinden ödün vermeyen bünyenin söylemidir. anında öldürülmelidir. gider ayak öldüren kişinin karizmasını çizebilir.
öldürülmeyeceğini bilmiş olmanın verdiği rahatlıkla söylenen söz...
+ hadi öldür beni ne duruyorsun? hadi öldürsene.
- canın cehenneme john. çek git önümden elimden bir kaza çıkmadan.

adamın elinden kurtulmak için sarfedilen müthiş işe yarar cümle.