bugün

adana'nın saimbeyli ilçesinin eski adı.
ermeni soykırımı oldu diyenlerin okuması gereken bir kitap..
türkler bizi kesti diyenlerin okuması gereken bir kitap..
(kitaptan)
ermeniler kaleye doğru çekiliyorlar, türkler ilerliyor. kirkot mahallesinde kimseler kalmadı kürt haso'dan başka. kılıcı elinde.
nereye? diye seslendi süleyman yokuşun yukarısından.
haso aşağı doğru iniyor. değirmenden çığlıklar geliyor.hep işittiler ama durmamışlardı. değirmenin önünde durdu haso.bir tekme vurdu,iki omuz vurdu, parçaladı koca kapıyı.
süleyman yokuş aşağı koşuyor şimdi. haso elinde kılıç değirmenin içinde.
değirmenin içi çocuk dolu. hasan kılıcını savuruyor. önüne geleni doğruyor.

-ne yapıyorsun haso? onlar daha çocuk.. günahsız..
-ya benim hüseyinim?ya benim mehmedim? onlar çocuk değil miydi?
-dur, yapma!
-çekil! seni de vururum!

çıldırmıştı haso...

böyle bir halet- i ruhiyenin sonucu olarak yapılmış birşeydir ve burada yazanlar hayal ürünü değil gerçektir.. kendi karısı, çocukları öldürüldükten sonra ,o onların öldürüldüklerini karşı tepeden onlar olduklarını bilmese bile işittikten normal kalmasını bekleyemezsiniz ki doğaldır bunlar da..
(kitaptan)
adana'nın bir kasabası olan haçinde kurtuluş savaşı günlerinde türk-ermeni ilişkilerini bambaşka bir görüşle ele alınıp çeşitli insacıl davranışları konu edniyor..
ilçenin zengin bölgesindeki ermeniler, yoksul mahalledeki türkler ve amerikalıların yönetimindeki kolejde olup bitenler bir devri ve o kanlı günleri yaşayanların düşüncelerini, bağımsızlık anlayışlarını anlatmaktadır..
zebercet coşkun 'un 1975 yılında milliyet yayınları ' ndan çıkardığı, gerçek tarihi belgelere dayanan * ,bir kasabanın acıklı öyküsü ..