1. 1.
  her sene garip garip bakarım hacca giden insanlara. o kadar yaşlıları vardır ki aralarında... kimisi tekerlekli sandalye ile hacca gitmeye çabalar, kimiside daha ergenliğe girmemiş çocuğunu hacı yapmaya... iki durumda mantıksız gelir bana. kimsenin inançlarıyla sorunum yok ama, zaten arabistan dediğin yer 60-70 dereceye ulaşıyor ey insanlar. uzmanlar bu türkiye'nin sıcağında bile sizlere bas bas bağırıyor sokağa çıkmayın diye. siz gidiyorsunuz cehennem sıcağına. mantığınız "öleceksem orda öleyim" galiba. hatta bana göre bir çoğunuz orda ölmeyi nasıl çok ister eminim. ama yapmayın etmeyin. haccın mantığı bu mudur? ibadet dediğin bu mudur? sağlığın sıhhatin bozulacaksa nerde kaldı bunun ibadetliği. gelelim sabileri götüren ebeveynlere. eyvallah gidiyosun sen kardeşim, git. ama daha kendi kararlarını vermekten yoksun çocuğu hınca hınc kalabalığın içine sokmanın, orda ezilme tehlikesi yaşatmanın alemi var mı? * * yazık değil mi çocuğa? kendi kararlarını verebilecek yaşa gelince gitmek isterse gider. sen bu davranışınla çocuğun geleceğini bağlamaya çalışıyosun, ama çocuğu dinden soğutadabilir bu yaptığın. * * *
  4 ... sakat sinek
 2. 2.
  bir nevi geleceğe yatırım.aynı zamanda manevi duyguların yaşlandıkça artması sonucudur.
  2 ... catali gozuken tesisatci
 3. 3.
  güzel ülkemin güzel insanının dünya işini( faturaların son ödeme gününde yatırılması, sınavlara son gece çalışması vb.) son güne bırakırken ahiret işlerinide son güne bırakmasıdır. birileri bizlere vaatlerde bulunmadı yaşlanmadan ölmezsiniz diye.
  6 ... tongue fu
 4. 4.
  bedensel kuvvet sayesinde yerine getirilecek muziplikler, hınzırlıklar artık mümkün olmadığından ötürü mutluluk imanda aranmaya başlar, haliyle de sonsuz huzura en yakın yaş olan 70'ler tercih edilir hac için. hakikaten yahu, 70'ler acayipti.
  2 ... toreador
 5. 5.
  ülkemizdeki insanların garantici oluşlarının bir ifadesidir. emekli olunur, çoluk çocuk evlendirilir, un elenir elek asılır sonra iki büklüm bi şekilde hacca gidilir. *
  3 ... beklemenin boylesi
 6. 6.
  ülkede yaşayan vatandaşların gelir ortalamalarının düşüklüğü sebebiyle gerçekleşir. çocuklar okumuş iş sahibi olmuşlardır. bu süre zarfında küçük sayılabilecek bir birikim yapabilme şansına ermiş olan anne-baba oğlu ve kızının da desteğiyle hac görevini yerine getirmek istediğinde yaşı altmışı çoktan geçmiştir.
  3 ... nobetci baykus
 7. 7.
  o yaşına kadar her bir şeyi yaşayıp yaşayıp ömürnün biticeğine yakın kişinin tövbe etme eylemidir.
  ... herasmus
 8. 8.
  parayı anca biriktirmiş kişidir.
  ... elbette olsun
 9. 9.
  türklere özgüdür. diğer milletlerde hacca gidenler genelde genç yaş ortalamasına sahipler.

  bizim uyanık milletimiz allah ı bile kandırma çabasında. yaşlanana kadar her haltı rahat rahat yer, nasılsa allah affediyor, yaşlanınca bir hacca gider iki say, bir tavaf bir de kurban keser tamam güzel de bir tövbe duası bitti gitti. tertemiz olsun geldin evine.

  bu işler bu kadar kolay değil hacım, adama pışıkk sen bak bakim bana demezler mi!
  1 ... mendoza
 10. 10.
  insanların gençken tüm günahları işleyip, 70'inde tövbe etmesi sonucu ortaya çıkan durum. genelde ülkemizde sık görülür.
  1 ... isigim sana asigim