bugün

odunc alinan bir esyanin uzerine yatmak manasina argo deyis.
(bkz: cebellezi)
bir eşyasını ödünç veren tanıdığınız eşyasını geri istediğinde ''ehe hacca gitti olm o hacıladım ben onu'' demek adetinden doğmuştur.zannımca tabii.
yürütmek,araklamak,üstüne konmak
goz gore gore asirmaktir.
tıfalamak, objenin mekan değiştirmesi ,devir-teslim, ve buna benzer ödünçalma deyimlerinin üstü kapalı söyleniş tarzı...
çörmektir... kolpa takımının girdiği atraksiyondur.
ingilizce de hacklemek denir buna. * ayrica 7-15 yaş grubunun sıkça kullandığı bir kelimedir.

-abi senin kalemini hacıladım bende artık.
+yapma ya ben de diyordum nerde bu kalem ver lan kalemimi.

(bkz: ilkokullarda geçen öğrenci diyalogları)
indirmek, aşırmak, gaftilemek, gafti koymak gibi gizlice milletin herhangi bir eşyasını genelde amaç sadece gıcıklık olduğu için gizlice almaktır..
indirmek, aşırmak, gaftilemek, gafti koymak gibi gizlice milletin herhangi bir eşyasını genelde amaç sadece gıcıklık olduğu için gizlice almaktır..
argocada çökmek manasına gelir hoş çökmekte argocadır üzerine yatmak tam manası olur istanbul toplu taşıma araçlarında arkadaşlar arsı çok kullanılan bir tür deyimdir
-"aman hoca hacılanmayalım çantalara ceplere dikkat" gibi
kuntser_a kanka çakmak çok iyi aldım ben bunu
ben_omas koçum hediye o
kuntser_kanki nolcak yaa
ben_olmaz dedik ya alla alla ya
kuntser_o zaman hacıladım a.g
ben_?? allah seni bildiği gibi yapsın nediim
hacılama kuralları:
(bkz: hacılanmış bir eşya birdaha hacılanmaz)
(bkz: hediye edilen eşyalar hacılanmaz)
sanıldığının aksine "abi hadi ben bunu hacılıyorum eyvallah" denince hacılama eylemi gerçekleştirilmiş olmaz. hacılamak sessiz sedasiz olur.
çalmayı, sevimli göstermek için uydurulmuş bir kelimedir
birinin eşyasına el koymanın farklı bir versiyonu...
genellikle arkadaşlar, arasında meydana gelen hırsızlık çeşidi.
indir gandi olayını dinsel terimlerle süsleyerek insanları manevi acıdan etkisiz hale getirip malına el koyma şekli diyebiliriz.
çingenece, çorlamak...
hacı'nın lamak versiyonu. lamak eski dilde 'fışfış' anlamına gelir. *
(bkz: ali g nin malıdır hacılamak yasaktır)
(bkz: cümle içinde kullanmak)
(bkz: ali g)
(bkz: sen sus bkz lar konuşsun)
metanin sahibinin izni olmadan, bir seyi sahiplenmektir.
araklamak anlamında kullanılsa da, aslında bir el koyma durumunun daha ağır bastığı fiildir. lise yıllarında birçok öğrencinin uyguladığıdır.
ortaokul lise döneminde bolca yapılagelen, başlığı görünce sözlüğün yaş ortalamasını aklıma getiren hede.
cebren ve hile ile elde edilen nesne.
genellikle el yordamıyla, nesnelerin ortadan kaybedilmesi, yer ve mülkiyet hakkı değiştirilmesi eylemi yada ödünç alınan nesnenin, ödünç alan kişinin emelleri doğrultusunda ödünç olma niteliğini kaybederek kimin elinde ise sahipliğinin ona ait olması durumuna gelmesi anlamını taşıyan kelimedir.
güncel Önemli Başlıklar