bugün

ayrıca o kadar ustaca tünel kazmayı nereden öğrendiler.
(bkz: einstein was here)
(bkz: absürd komedi)

filmi eğlenceli kılan mantık hatalıdır.

- hafta sonu okulda cezalı olarak kaldıklarında ise taksim'de el ele dolaşan çiftleri dürbünle görebilmekteydiler.

- inek şaban'ın ebesinin nikahına attığı cirit ise tam önüne düşmekteydi.
(bkz: aferim çok iyi düşünmüşsün)
hababam sınıfı mahmut hoca'nın odasının tam üstündeydi bir de. *
mahmut hocanın beş tane odası olduğu gerçeğiyle çürütülecek iddia. zira şöyle bi okulda on tane odam var dese gene inanırım mahmut hocama.
http://i45.tinypic.com/m3s0g.jpg okula bak.
en baba hatası güdük necmi'nin tahtaya çizdiği okul krokisidir. o resmi çizebilecek lise öğrencisini direk güzel sanatlar akademisi'ne hoca alırlar. o ne la öyle!
Cem yilmaz'inda dedigi gibi gemici mantigiyla titanic izleyince bu sekilde sonuclar cikmaktadir.
ne olursa olsun filmde atılan kahkahada zerre eksiklik olmayacaktır.
izci oldukları bölümde, badi ekrem'in yanan ateşten yürüdüğü halde halen bir şey olmamış gibi ayaklarının üstüne rahatça basabilmesi. hep komik gelmiştir bana, lan adam öyle ateşten yürüse 6 ay üzerine basamaz lan ayaklarının.
gençliğe hitabeyi hocanın masasının önüne baka baka okuyor gibi yapmalarına rağmen zühtü hocanın orada ne yazıyor diye kontrol etmeden mahmut hocayı çağırması.
kulakları olmayan edebiyat öğretmeni kız çocuğu. ne öyle hep kulaklarını saklıyordu. göz zevkini bozuyordu.
fenerbahçe - galatasaray derbisinde kızların galatasaraylı iken fenerbahçe tribününde galatasaray şapkaları ile maçı izlemesi.*
onu geçtim mahmut hocanın maçın yarısında nereden bilet bulduğu ve koca tribünde onları nasıl bulduğu merak edilir.

ama işte absürd komedi bunları fazla büyütüp "vay amk hababam bitti benim için" dememeli.
hayta ismail'in askere gidip sonraki filmde okula devam etmesi.
kesinlikle düdük necminin çizdiği kroki. Kroki dediğin iki tane dandik kare ve iki yol çizgisinden ibarettir. Adamlar bildiğin ölçüyle çizmiş her şeyi. Silinmez o tahta. bildiğin sanat eseri, kıyılmaz.
hepsinin kopya üstadı olmasına rağmen 12-13 sene sınıfı geçememeleri.
yemekhanede hep onlar yerdi yemeği ya da okulda her sınıfa özel yemekhane vardı.
milli eğitim bakanlığı'nın sadece 1 (yazıyla: bir) tane müfettişi vardı, onun da her özel çamlıca lisesi ziyaretinde hababam sınıfı'nda derse giresi gelirdi. *
iste hep bu cakal davranislar yuzunden yesil cam kurudu.. *
inek şaban ın inek olmaması.
fen şubesinden kemal'in içtiği sigaranın dumanının bir üstteki hababam sınıfına ulaşması. keza hababam ın altı öğretmenler odası olarak bilinir. ayrıca dersin ortasında sigara içmek ne lan?
hababam sınıfı'nın sözel sınıfı olmasına rağmen fizik ve biyoloji görmesi.
-bilgi yarışması sırasında mahmut hocanın radyoyu tamir edecek kadar elektronikten anlaması
-inek şabana şaka yapmak için, ineği okula getirebilmeleri
-maça kaçtıklarında, koskoca stadta mahmut hocanın eliyle bulmuş gibi öğrencileri bulması
-inek şabanın, tereyağını patates püresinden ayırt edemeyecek kadar salak olması
-kül yutmasın arkasında a4 kağıt asmaları ama adamın bunu hissetmemesi

bunlar sadece şu an aklıma gelenler. bu hatalar veya mantıksızlıklar benim bu filmi sevmemem için bir sebep mi ?
tabi ki değil.
her filmde mantık aransaydı hollywood bir film bile çeviremezdi.
edebiyat sınıfı olmalarına rağmen fen dersi görmeleri.

Her seride başka oyuncuların öğrenci rolünde yer alması.(kemal sunal demirbaş tabi)
30 yaşındaki adamların liseye gitmesidir..
bundan büyük mantık hatası mı var