bugün

ikisi birbirinden çok farklıdır. birinde hissedersin diğeri katlanılmazdır...
(bkz: rock ve özgün müziği karşılaştırmak)
doğrudur biz bayılırız suratımıza tükürecekleri baş tacı yapmaya.
ikisininde teee ....
birbirinde farlı olmayan durumdur.. ikisi de türklere ve türkiye cumhuriyeti'ne düşmandır.
ahmet kaya repertuarının yarısı anonoim, diğer yarısı azerbaycan, türkmeneli türküleri ve çok ufak bir parça yusuf hayaloğlu besteleridir.

yani adam türkü'yü türk'e satar. primini terörden yapar.

soad ise müzikal anlamda bir berbatlık hikayesidir. popüler kültür yükseltti diyeceğim ama avrupa ve amerika'da bile nefret edenler çok.
düşün artık serbest ticaret koşulları bile bu grubu yükseltemiyor.

arkasında sadece almanya olan rammstein bu grubu ikiye bölüp altıya çarpıyor.

amerika serbest ticaret kapsamında bütün dünya'ya pazarlıyor soad ı.
ama bütün dünya geri iade ediyor.

tek primini ermeni diaspora'dan sağlıyan bu ezik grup, ülkemde sırf mualiflik derecesinde seviliyor.
seven kişi ise sadece 2 şarkısını biliyor.

durum şudur ki.
ahmet kaya'nın müziğini türkü olduğu için türkiye ve türk kültürüne aşina olan herkes dinler.
çünkü söylediği türküler ahmet kaya'dan öncede vardır.
500 yıldır anadoluda söylenen türküleri almış söylemiştir.
yalnız ahmet kaya türk kültüründen ekmek yiyip, türk'e ihanet etmiş birisidir.

soad anadolu kültüründen nemalanır ama iyi kullanamaz.
yani kabiliyet dahilinde bir halt olamaz.
türk düşmanlığı bile onu bir yere taşıyamaz.

gel gelelim antiislamcı avrupa, muhammet suiçmez'i göklere çıkarırken, soad'a bu hakkı tanımadı, tanımaz.
ne alakası var mına koyim dedirtendir. ahmet kaya türk halkının görmüş olduğu en özgün müziği yapan insandır. protest müzikte 1 numaradır. kürtlerin kimliğini savunurken, türklere hakaret etmez, aşağılamaz. bugün en koyu mülliyetçisi, en aşırı solcusu ahmet kaya dinlemiştir. her kürt ahmet kaya gibi olaya yaklaşsaydı, bugün ne terör kalırdı, nede apo gibi uyuz bir köpek. ahmet kaya türk müziği için bir başkaldırıştır. olmazsa olmazdır. yeri doldurulamaz. soad ise rock dünyasında hiçbir zaman etkinliği olmayan, özenti ergenlerin dinlediği bir gruptur. yaptığı müziğin kralı olan bir insanla, yaptığı müzikte hiçbirşey olmayanı karşılaştırmayınız. karşılaştıranları uyarınız.
ismail türüt ün yeni türküsü...
sözlerini yazayım da tam olsun;

ha ahmet ha soad
ha kürdü ha ermenisi
tek millettir bir tek gayem
alayını skerler karadenizde...

ben anlamam sistem mistem
türk islamdır bir tek gayem
vatan için öldür bir tanem
alayını skerler karanizde...

ha ha ha höy höy höy
ha ha ha höy höy höy (nakarat horon)

ha ahmet ha soad
alayını skerler karadenizde (defalarca tekrar)

gelen istek üzerine edit: *
ha ahmet ha soad
bunların ikisi de bitli kıllı
arto tuncboyaciyan akıllı olsun akıllı...
(bkz: bu başlık bize ne kattı) * * *
(bkz: aynı kapıya çıkmak)
olur mu arkadaşım diyip sert çıkılır bunu söyleyene. sonra denir ki benim damarlarımda rock&roll akar ben ahmet kaya dinlemem soad ı da kulağımdan eksik etmem. haa biri kürt biri ermeni fark olur dersen gitarımı kafanda parçalarım. başka bir konu olsa senle tartışırım ama sanatın ırkı olmaz der kestirip atarım.
(bkz: nickim ingilizce ama türküm türkçüyüm ben)
çok saçma sapan bir laftır efem.bir kere bu iki söylenen, biri grup biri insanın, dilleri ,hayat görüşleri tamamen farklıdır. dediğim gibi biri türkçe'dir. bizim halkımızın türkülerini söylemektedir. diğeri ise amerikanca*.haa sen ahmet kaya dinlemem ben türkü sevmem ben güzel sözlerden hoşlanmam diyorsan git serdar ortaç dinle,git hande yener dinle. onlar hoplatır da kucaklar da.senin türkülerini bu seviyeye getiren insanları dinle dur.ne işe yarıyacaksa artık.
(bkz: ha plan yapmışsın ha pilav)**