1. 1.
  1090 yılında hasan sabbah tarafından hazar denizi yakınlarında kurulan ve ağırlıklı olarak ortadoğuda faaliyet göstermiş, orta çağın en korkutucu tarikatı.

  Müritleri yoğun ve uzun süren bir fiziki ve dini eğitimden sonra üstadlarının uygun veya gerekli gördüğü kişileri öldürmek ile görevlendirilirlerdi. bu cinayetler halkın gözü önünde özellikle cuma günleri öğlen namazları vaktinde işlenirdi.

  katilerin kendilerini feda edercesine ve büyük bir soğukkanlılıkla kurbanlarını öldürmeleri bu tarikat müritlerinin haşhaş (bkz: afyon) kullandıklarını düşündürdüğünden bu katilere haşşasin denildi.

  şii olan tarikat haçlı seferleri zamanında özellikle sunni din ve devlet adamlarını katletmişlerdir. En bilinen cinayetleri Selçuklu imparatorluğu'nun da dağılmasında etkili olan Selçuklu veziri ve siyasetname'nin yazarı olan nizamülmülk'ün şehit edilmesidir.

  kaynak: arapların gözünden haçlı seferleri-1983 (amin maalouf)
  3 ... okky
 2. 2.
  ingilizce suikastçi anlamına gelen assasin kelimesinin kaynağıdır.
  2 ... okky
 3. 3.
  -assasin-lerin atalarıdırlar.
  ... bir zamanlar faik
 4. 4.
  (bkz: hashasim)
  ... meftuni
 5. 5.
  (bkz: alamut kalesi)
  ... uns abare uns duns des
 6. 6.
  da vinci code da geçer.. terörizmle bağlantılı diye hatırlıyorum.

  edit:yuh iyi sallamışım..
  ... elininkoruu
 7. 7.
  haşhaşilerin bulunduğu terör örgütüne verilen isim. tarihin belkide ilk teröristlerini yetiştiren hasan sabbah'ın alamut kalesinde konuşlaşmış örgütü. mensuplarına uğrunda ölmeleri halinde cennet vaad ediyordu.

  konuşlandığı alamut kalesi'nin bir tarafı fedailerini yetiştirdiği bir yer, diğer taraf ise adeta cennetten bir bahçe hurilerin olduğu bir yer idi.

  haşhaş ile uyuşturduğu fedailerini öbür tarafa geçirip, cennete götürdüğünü iddia ediyordu. hayal meyal orada bir süre olan fedailer daha sonra yine uyuşturulup diğer tarafa getiriliyordu. cennete gittiğini düşünen fedailer hiç düşünmeden bütün suikastlere hazır hale geliyordu.

  öncelikli amaçları selçuklu devleti idi. hasan sabbah özellikle kendisine ihanet ettiğini düşündüğü nizamülmülk'ü hedef seçmişti.

  (bkz: hasan sabbah)
  ... onurkul
 8. 8.
  çağrışım sonucu gelen bkz: (bkz: haşhaşin)
  ... unique270
 9. 9.
  sonunda siyasete alet edilenlerdir. enteresandır ki sadece devletin içine sızıyorlardı, öldürüyorlardı, diye lanse edilirler. aslında doğru devletin içine s*çanlar olduğu için sızıp birilerini öldürüyorlardı... bilmeden etmeden kendine yakışanı buluyorlar ya komik geliyor...
  ... fafnir
 10. 10.
  Öğrendiğimde haşşaşin's creed dediğim kelime. ingilizce'deki suikastçı anlamına gelen assassin kelimesinin kaynağı olduğu söyleniyor.
  ... mrsalik