1. 1.
  Oldukça tartışmalı ve kafa karıştıran bir konudur. Sebebi nihal atsız'ın atatürk ve kemalizm hakkında farklı dönemlerde birbirinden tamamen farklı görüşler beyan etmesidir.

  Rıza nur'un etkisinde kaldığı 40'lı ve 50'li yıllarda atatürk için ağza alınmayacak çirkin sözler sarfetmiş, 1944'de yayınlanan dalkavuklar gecesi kitabında atatürk hakkında akla hayale sığmayacak ithamlarda ve iftiralarda bulunmuştur.

  Ancak ilerleyen yıllarda atsız'ın tam aksine atatürk ile ilgili oldukça pozitif sözler söylediği ve hatta onu göklere çıkardığı görülmektedir.

  insanların fikirleri değişebilir. Benim de 5 sene önceki dünya görüşümle şimdiki dünya görüşüm arasında uçurumlar var.
  1 -3 ... has kemalist
 2. 2.
  Nihal atsız başbuğ atatürk'ün askeri hayatını hiçbir vakit eleştirmemiştir. Türk milletinin başı olduğunu her zaman kabul etmiş, yazılarını da buna göre ele almıştır.

  Atsızın eleştirdiği şey cumhuriyet halk partisi, cumhuriyet rejimi ve ismet inönü yönetimi. Atatürk hakkında olumsuz düşündüğünü anlayabileceğimiz düşmanca bir yazısı yoktur ortada.
  5 -1 ... kah ve otesi
 3. 3.
  Nihal atsız rıza nurun manevi evladı ve mirasçısıdır. Dalkavuklar Gecesi adlı kitabında yazarıdır

  Türk milliyetçileri iğrenç bir riyakarlık la Nihal Atsızın bazı fikirlerini görmezden gelmektedirler ya da Nihal atsız okumadıkları için bu fikirlerinden habersizdirler

  Nihal atsızın fikirleri asla değişmemiştir Türkçülük Turancılık davalarından ve çilesinden sonra mahkemelerde geçen bir ömrü vardır fikirleri kesinlikle değişmemiştir sadece sabahattin Ali gibi hapse girmemek için bazı övgü dolu yazılar yazmıştır

  Sabahattin Ali'den aynı gerekçelerle yargılanmış hapsedilmiş ve övgü dolu yazıları sonrası hapisten kurtulabilmiştir

  Kaderin cilvesibe bakın ki fikir aleminin zıt kutuplarında yer alan Sabahattin Ali ve Nihal atsız iki aydın mütefekkir çalışmaları sonucunda aynı sonuçlara ulaşıp aynı mücadeleyi farklı kutuplarda vermişler ancak geri adım atmak zorunda kalmışlardır. Bu bağlamda kader ortaklıkları vardır .
  -2 ... isminiunutanadam
 4. 4.
  Nihal atsız karakterinde bir adam sevmediği adam için öyle övgü dolu sözler söylemez. O diğer edebiyatçılar gibi eğilenlerden olmamış, fikirlerinden asla taviz vermemiştir.

  Tıpkı turan dursun'un islam hakkındaki düşünceleri 180 derece değiştiği gibi atsız'ın da atatürk hakkındaki düşünceleri sonradan değişmiştir.
  1 ... has kemalist
 5. 5.
  saçma düşüncelerdir, boş zırvalardır bir çoğu.

  daha önce de çoğu kez söyledim, atsız romantik bir yazardır, siyasal bir türkçü değil. aşırı duygusal ve tesir altında kalan bir adamdır. siyasi demeçlerinin çoğu ciddiye alınmamalıdır.
  1 ... ateistvaiz