1. 1.
  Tek gerçek mensuplarının Hz isa ve havarileri olduğu hak din.
  11 -7 ... italiano
 2. 1.
  yeni kurallar eklenmeyen din. dinim. hristiyanlıkta eleştirilen nokta anglikan, presbiterien, calvenist ve lutherci kitledir. kısaca bunlar protestanlık adı altında toplanmıştır. protestanlık(kısa söyleyişle) paranın dinidir. yani kapitalist güçler dini alet etmişlerdir. dini tüccarlığa ve modernlik dedikleri safsatalara alet ederek reformlar yapmışlardır. ancak bu reformlar insanların inançlarını sarsmaktan başka işe yaramamıştır. şahsen bir doğu kilisesi ortoduksu olarak bu protestan dolanından şikayetçiyim.
  9 -3 ... ecumenicus
 3. 2.
  birçok dinde olduğu gibi, bu dininde sömürücüleri, 365/24 çalışarak özellikle avrupa'nın yüzyıllarca geri kalmasını sağlamışlardır
  4 ... maksat muhabbet
 4. 3.
  aynen yahudilik gibi içeriği ve aslında ne olduğu hakkında türk toplumunda çok az şey bilinen dindir. kendi dinini bilmeyen toplumun bunu bilmesi şaşırtıcı olurdu. hristiyanlık gerek mezhepsel anlamda gerek seküler hayatla ilişkisi anlamında o kadar farklı yaşanır ve yorumlanır ki dünyanın dört bir yanında hristiyan toplumlar arasında neredeyse tek ortak nokta haç simgesidir. tarihi şekillendiren önemli unsurlardan olmasına rağmen ne kocaman savaşların tek sorumlusu ne de gelişmenin önündeki asıl engeldir. her dinde olduğu gibi hristiyanlıkta da geçerli olan kural dinle o dinin mensuplarının aynı çerçevede değerlendirilmesinin yanıltıcı ve tehlikeli olacağıdır.
  2 -1 ... williamhowardtaft
 5. 4.
  hz. isanın dini değildir. araştırılırsa hz. isa nın hiçbir zaman yeni bir din getirdim diye bir söylevi yoktur. tek amacı sapıtan israiloğullarını yola getirmekti. hristiyanlık hz. isa dan sonra olusturulmus bir dindir. birçok kanıtı vardır bunun. incil de hz. isa zamanında değil, o öldükten yıllar sonra oluşturulmuştur. bilmeyenler için söyleyeyim hristiyanlıkta 3 şey kutsaldır, müslümanlıkta ise bir tek allah* kutsaldır. yaratanın gönderdiği bir peygamberin kendini onun yerine geçirmesi gibi saçma bir şey yoktur.
  5 -4 ... fewzi1907
 6. 5.
  kurana gore ve islama gore inananlari muslumanlara en yakin olan din.
  onlardan. iman edenlere sevgi bakımından en yakın olarak da: 'hıristiyanlarız' diyenleri bulursun. bu, onlardan (bir takım) papaz ve rahiplerin olması ve onların gerçekte büyüklük taslamamaları nedeniyledir.
  (maide sûresi, 82)

  lakin objektif baktigimda, ki incili etud etmisligim, arastirmisligim vardir, bugun ellerinde bulunan incilin, daha dogrusu kendi deyimleriyle kitab i mukaddesin, kendisi ile tezat olusturdugudur. oncelikle bu kitapta dort tane incil vardir.
  bunlar matta incili, markos incili, lukas incili ve yuhanna incilidir. bu inciller basta hazreti isa'nin soy kutugu olmak uzere, islama gore olmamis olan, carmiha gerilis oykulerinde ve daha bir cok konuda birbirlerinden farklilik arz etmektedir.
  ayrica ilk uc incil sinoptik inciller diye tasvir edilmektedir. bunun anlami ayni gozden gorunmus, ayni gozden cikmis anlamina gelmektedir.
  buda islamin hakiki incil kayboldu tezini dogrulamaktadir.
  yuhanna incili gerek uslup acisindan gerek anlatinlar bakimdan diger uc incilden ayri bir farkliliki gostermektedir.

  simdi dinin inanc esaslarina gelince... bilindigi gibi hristiyanlikta teslis inanci vardir. bu kendi tabirleriyle uc olmus bir, bir olmus uctur. tek tanriya inandiklarini soylerler lakin bunu uce bolmekten cekinmezler.
  ayrica hazreti isaya tanrinin oglu denilmektedir. bunun mecazi oldugu su an ellerinde mevcut olan incillerde acikca gorulebilir. (yanlis hatirlamiyor isem yuhanna 22:15)
  islama gore en kabul edilemez unsurlarindan biri ise carmiha gerilistir. bu islama katiyyen aykiridir islama gore isa carmiha gerilmemis goge yukseltilmistir.

  tum bunlara ragmen hazreti isa aslinda, batili teologlarda bunu kabul etmekte, yeni bir din getirmek istememistir. zaten hareketlerinden bir samimi bir yahudi oldugu anlasilmistir.
  zaten hristiyan kelimesi hazreti isa oldukten sonra iznik konsilinde kabul edilmistir.
  tum bunlar pavlos denen hazreti isanin havarilerinden olan bir zatin soktugu yanlislar, hurafelerdir.
  bu pavlos aslen yunan olmakla beraber romalilara dinlerini kabul ettirebilmek icin hristiyanliga mitolojik motifler sokmustur.
  (insanligin selameti icin liderin verdigi can...yani carmiha gerilis ve teslis inanci bunlara ornektir)

  her ne kadar hristiyanligin peygamberi hazreti isa olsada, bu dine asil sekil veren ve bicimlerndiren pavlostur.
  ayrica nag hammadide bulunan incil versiyonlari, ozellikle bir tanesi, islamin incil hakkinda tezlerini dogrular niteliktedir.
  tomas incili denen incil simdiye kadar gorunen incillerde cok daha degisiktir. hazreti isanin hayati hakkinda ayrintili bilgi vermez. sadece onun tam sozlerini yazmaktadir.
  yani bugunku kabul edilen inciller gibi isanin incili teblig ettiginden bahsedilmez!!! yani biyografi degildir.
  ki bu hadislerde bahsedilen ve bugunku kitab i mukkadeste bulunan incillerin atasi goruntusunu vermektedir. zaten arastirmalara gore kitab i mukaddesteki incillerden daha otantik daha eskidir.
  kitab i mukaddesteki incillerle bir cok ortak noktalari bulunmustur bu tomas incilinin. ki buda sinoptik inciller kavramini dogrular niteliktedir.

  ayrica pavlos ve hakiki hristiyanlik arasindaki farki anlamak isteyenler kitab i mukaddesin, yeni ahit bolumunde bulunan pavlosun mektuplari ile yakubun mektubunu karsilastirsin.
  10 -2 ... ankakusu
 7. 6.
  şu an inananların öbür tarafta hayal kırıklığına uğrayacağı dindir. tamamen yozlaşmıştır. amacından sapmıştır. dört farklı kitabı olan dinin de inandırıcılığı da nerededir bilinmez.
  6 -10 ... crazyever
 8. 7.
  eğer yeni bir din olarak görülmesi içi peygamber tarafından getirilen kurallar bütünü ise (kitap gibi) evet, hırıstıyanlık din değildir, zira incil st. paulus tarafından kaleme alınıp yazılmış bir kitaptır, daha sonra da ms. 4 yy'da roma imp. tarafından iznik'te toplanan konüsül tarafından ayar çekilip son hali verilmiş bir inançtır. kaldı ki hz. isa bir yahudidir ve sapan yahudileri eski çizgilerin geri geri getirmek amacıyla tanrı tarafından gönderildiği söylenir, yani yeni bir din tebli etmeye gelmemiştir insanlara. ayrıca, hz. isa denilen kişi roma gibi tarihi not tutmayı seven bir toplumun hiç bir tutanağından yoktur, tek bilinen barabbas denilen yahudi isyancının roma valisi herodes ile olan çekişmeleridir. işin özeti, hz isa kerameti benden bile menkul olan bir kişidir.
  -2 ... kerameti kendinden menkul
 9. 8.
  doğduğu yerde cami yerine kilise imam yerine rahip bulunan yetiştirildikleri ananın babanın doğal olarak örf ve adetlerine uyan uygulayan bu nedenle onlar adına üzüldüğüm insanların dini. müslüman bir ülkede doğup büyüdüğüne şükretmenin nedeni. doğru yolu bulmaları için boksör olmaları gerekir herkezinde boksör olması imkansız olduğuna göre isyan ede ede yanacak kişilerin dini.
  2 -9 ... sozlesmeyi kabul etmedim
 10. 9.
  ayrıca 4 farklı kitabı olan bir din değildir. kitaplar gönderilen coğrafyanın anlayacağı bir dil ve sosyolojide yazılmış gönderilen yerin adetlerine uyarlanmış birden fazla (herhalde bu inanışı yeni gören kişileri ürkütmemek için) farklı farklı inciller vardır! gönül kazanmak için yapılmış ufak tefek değişiklilerdir, zira sırf bu yüzden bir sürü insanı yanlarına çekebilmişlerdir, kısacası bir taktiktir. daha sonra, iznik konsülü roma imp. desteği ile toplandığında, bu daha önceden farklı coğrafyalara gönderilmiş farklı inciller bir masaya yatırılmış ve ortak bir incil yaratılmaya çalışılmıştır, değimiştir denilen nokta buradadır! ancak bu kitap tek bile olsa ne kadar inandırcıdır o da tartışılır.
  1 ... kerameti kendinden menkul