1. 1.
  türk edebiyatının kilometre taşlarından biri olan, öykü ve romanlarıyla ilköğretim kitaplarımızı parselleyen bir yazardır. kendisi edebiyatta üç isimliler akımının takipçisidir.
  (bkz: necip fazıl kısakürek)
  1 -1 ... impayatoy
 2. 2.
  tanzimat dönemi edebiyatı içerisindeki en okunası yazar.. kitapları diğer edebiyatçılar gibi yoğun bir dille değil günlük konuşma diliyle yazılmıştır ki üslubunun özgünlüğünün en büyük sebebi budur. bunun dışında küçükken bir sürü kadının arasında büyümesi sebebiyle kadınların aralarında geçen diyalogları mükemmel şekilde inceleyebilmiştir kendisi.. gulyabani adlı bir kitabı vardır ki hemen alınız okuyunuz diyebiliyorum sadece.. tüm kitapları okunası az sayıdaki yazardan biri..
  ... lyla
 3. 3.
  servet i fünun döneminin bağımsız sanatçılarındandır. "sanat halk içinidir." görüşünü savunduğundan dolayı yalın bir dille yazdığı öykü ve romanlarıyla tanınır. edebiyatımızda natüralizmin öncüsü sayılır. eserlerinde batılılaşma özentisinin toplumda yarattığı çöküntüleri işlemiştir.
  ... haziran
 4. 4.
  1864-1944 yılları arasında yaşamış üstad bir yazar. geçimini yazdıklarıyla sağlamış,80 senelik ömrüne atmıştan fazla eser sığdırmıştır.bunla ilgili bir anısı da vardır üstadın.bir gün yazdığı bir eser fazla açık bulununca mahkemeye düşer.hakim ona sorular yöneltir. en sonunda ağzını açıp:" bugüne dek yazdığım kitapları üst üste koyup bunların üzerine çıksam boyum bu mahkeme tavanını aşardı "
  der.o kadar titiz bir insandır ki kendileri sürekli evindeki kapıları bile mendille açar dururmuş.inanması güç ama öyleymiş işte.gulyabani,mürebbiye,kuyruklu yıldız altında bir izdivaç,tesadüf,kesik baş,cadı gibi çok iyi eserleri de var ayrıca.
  ... pankreas
 5. 5.
  (bkz: mezarından kalkan şehit)
  ... balta
 6. 6.
  okuduğum ilk türk korku romanının yazarı..Ölüler Yaşıyor mu adlı romanını arkadaşımdan binbir rica üzerine ele geçirip yazarın alıntı yaptığı diğer kitabın dışındaki hiç bir sayfada korkmadığım aksine sıkılmamı sağlayan güzel insan
  ... arwen asya
 7. 7.
  (bkz: şıpsevdi)
  ... sekersiz cay
 8. 8.
  babası hünkar yaveri, kendisi gerçek bir istanbul aşığı olan türk romancı. istanbul' u kıvrak tasvirleriyle canlı kılar, kahramanları hayatın içinden gelmiş sıradan insanlardır, bu özellikleriyle gerçek bir halk romancısı olan hüseyin rahmi gürpınar' ın kabri, hayatının son 31 senesinde inzivaya çekildiği heybeliada' da yer almaktadır. *
  ... legend of the stranger
 9. 9.
  eserlerinde eski istanbul hayatını son derece akıcı bir dil ve canlı tasvirlerle hikayeleştirmiştir.hikaye,oyun,roman türünde eserleri vardır.siyasetlede arası iyi olan bir romancıydı.
  ... rojber
 10. 10.
  HEYBELiADA' DA HERKESTEN UZAK, NAiF VE KAPALI BiR HAYAT SÜRDÜĞÜ VE 30 YIL BOYUNCA BiR ERKEKLE AYNI EVi PAYLAŞTIĞI iÇiN BiRÇOK SÖYLENTiNiN KURBANI OLMUŞ, VERDiĞi ÇOK SAYIDA ESERLE DÖNEMiNiN TÜRK EDEBiYATINA YÖN VERMiŞ ÜRETKEN ROMANCI.
  ... ruhunla sev