1. 1.
  Hüseyin nihal atsız türk ırkçısıdır. Kendisi ırkçı olmakla övünmüştür. Türk tarihi hakkında yazıları ve romanları vardır. Ayrıca yaşadığı devrin siyasetini turancı bir perspektifte ele almıştır. Komünizm ve islamcılık gibi beynelmilel akımları sert bir şekilde eleştirmiştir. Ülkemizde uzun süre geri planda kalmıştır. Son dönemde milliyetçiliğin yükselmesiyle ön plana çıkmıştır. Güncel muhafazakar milliyetçiler onun kemalizme karşıtlığını ön plana çıkarmıştır. Halbuki o Osmanlıcılığı, ümmetçiliği ve nurculuğu daha sert bir üslupla eleştirmiştir. Muazzam tarihçimiz(!) Mustafa armağan ise bir vapurda geçen konuşma gibi muhteşem (!) bir tarihi delili kullanarak Atsızı necip fazılın dostu ilan etmiştir. Oysaki necip fazıl atsızı hitler karikatürü olarak tanımlamıştır. Atsız ise necip fazılın islamcı türkçülüğünü ve ülkücülerin türk islamcılığını ömrü boyunca kabul etmemiştir. Kısacası popüler gündeme gelen her düşünür gibi Hüseyin Nihal Atsız da bir takım güncellemelere maruz bırakılarak benimsenmiştir.
  1 ... weberfoucault
 2. 2.
  Kafatasci. Fasist. Irkci. Hasta ruhlu.
  4 -2 ... cumshot on the face
 3. 3.
  Atsızın ırkçı olması beni ilgilendirmez. Ben sadece bir kişiyi bağlamından kopuk benimseyen sentezcilere karşı gerçekleri bilimsel bir tarafsızlıkla göstermek istedim.
  ... weberfoucault
 4. 4.
  Kafayı türklükle bozmuş türkçü yazar.. Tanıştığı insanların kafatasını en ince ayrıntısına kadar ölçermiş ama ne yazık ki kendisi 0,0 türk çıkmıştır komik olay.
  4 -1 ... artreux
 5. 5.
  Kemalizm karşıtı sözleri 1940'lara ve 1950'lere rastlar. 1960'lardan itibaren görüşleri değişmiştir. "Bu gidişle ülkede atatürk'ü savunan yalnızca ben kalacağım", "atatürkçülük denen nesne bir panzehirdir", "atatürk gelmiş geçmiş en büyük erkan-ı harplerden birisidir" gibi sözleri bu döneme tekabül eder.

  Aslında 1930'lardaki yazılarında da atatürk ve kemalizm'e pozitif yaklaştığı görülür. Sonradan takındığı antikemalist tavır ise rıza nur ile tanışıp onun etkisinde kalmasından ve 1944'teki malum olaylardan kaynaklanmıştır.

  Sözün özü atsız elbette ki bir Kemalist değildir ama insanların görüşlerinin değişebileceğini kabul edersek kendisi atatürk düşmanı da değildir.
  4 ... ulusalci kemalist
 6. 6.
  Kemalist teorisyen arkadaşımız doğru söylüyor. Atsız kemalizmden çok islamcılığa ve nurculuğa karşı çıkmıştır. Ama nedense bazı insanlar Atsızın kemalizm ve komünizm karşıtlığını vurgularken islamcılığa olan karşıtlığını hiç gündeme getirmemektedir.
  3 ... weberfoucault
 7. 7.
  Hakkında sürekli olarak yalanlar atılan bir türk milliyetçisi yazardır. Türk ırkçısı olduğu da doğrudur. Irkçı olduğunu hiçbir zaman inkâr etmemiştir.

  Kafatasını ölçmüş de türk çıkmamış da.. Bunlar tamamen palavradan ibarettir. Kendisi gümüşhaneli bir türk'tür. Başarılı türkologlar ile ilişkisi vardır. Nihat sami banarlı, zeki velidi togan, orhan şaik gökyay gibi adamlar yani.

  Kemalizm hakkındaki görüşlerine gelirsek, rıza nur denen ibnenin etkisinde kalmıştır. Rıza nur'un yalanlarını da fark edince düşüncelerini değiştirmiştir. Atatürk'ü sürekli övmeye başlamıştır bundan sonra.

  Atsız'ı seven, kemalist olamaz gibi bir saçmalık çıktı.. Ahmet altan, musa anter, mahir çayan, deniz gezmiş, ibrahim kaypakkaya, seyit rıza, barış atay gibi bazı atatürk düşmanlarına ve atatürkçülükle hiçbir alakası olmayan adamlara tapan kişiler, kimseye kemalizm dersi veremez.

  Kendisi ruh hastası falan da değildir. Çok bilgili bir adamdır. Hayatı boyunca 7000 kitap okumuştur. Türkolojiye ve türk tarihine büyük faydaları olmuştur. ideolojiden bağımsız düşünebilme yetisine sahip olamayan cihangir solcuları, bu adamın bir şiirini, bir makalesini bile okumaz fakat nazım hikmet gibi atatürk'e hakaret eden adamları sevip, atatürkçüyüz ayağı çekerler.

  Ne yapmış oğlum bu adam? Komünizme ve islamcılığa düşman olduğu için mi bu kadar nefret ediyorsunuz bu adamdan? Yoksa kendini ırkını yüceltecek kadar çok sevdiği için mi? bu adam sizin sevdiğiniz adamlar gibi, terör şakşakçılığı yapmadı. Türklükle dalga geçseydi, öve öve bitiremezdiniz zaten kendisini. Kendisi faşist de değildir ayrıca. Mussolini'ye ayar vermişliği vardır. Düşük zekalı solcular, şu faşist kelimesini bilmese, cümle bile kuramazlar zaten.
  ... magicovento