1. 1.
  shp'nin, yeni başkanı. kendisiyle yarışan iki başkan adayıyla birlikte bir bildiri yayınlayarak dikkatleri toplamıştır. demokrat, özgürlükçü sol parti alanındaki boşluğun dolacağı konusunda bir umut uyandırmıştır.

  1945-hınıs'da doğdu. ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi'ni bitirdi. 1965'te türkiye işçi partisi'ne üye oldu. aynı yıl fikir kulüpleri federasyonu'nun kurucusu oldu ve ilk genel başkanlığı üstlendi. emek dergisi'nin kurucusu ve yazı işleri müdürüdür. 1972'de tip genel yönetim kurulu üyeliğine seçildi, 1971-1974 arasında tip davası'ndan tutuklanıp hüküm giydi. 1988-1992 arasında mülkiyeliler birliği istanbul başkanlığını üstlendi. 1991-1993 arasında nazım hikmet kültür ve sanat vakfı'nın kurucusu oldu ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. ekonomik ve sosyal etütler konferansı heyet üyesi ve tesev kurucusudur. 1992-1993 arasında chp il meclisi üyesidir. toplumda diyalog forumu ile sol düşünce forumu kuruculuğu yaptı. 1993-1997 arasında yeni demokrasi hareketi'nin kurucuları arasında yer aldı, genel başkan yardımcısı ve genel başkanı oldu. tarih vakfı'nın da mütevellileri arasındadır.

  hüseyin ergün ile taraf gazetesi'nin yaptığı iki günlük uzun söyleşi için bakınız:

  http://www.taraf.com.tr/makale/6060.htm
  http://www.taraf.com.tr/makale/6081.htm
  2 ... nuhungemisi
 2. 2.
  piyasanın temel değer ve kurumlarını tanımayan bir solun sorun çözecek bir iktisadi alternatif olamayacağını ve azınlıklardan başörtüsüne kadar türkiye'nin tüm sorunlarının bireysel özgürlüklerin garanti altına alınmasıyla çözülebileceğini söylemiş shpnin umut vaad eden yeni genel başkanıdır.
  2 -1 ... registerlater
 3. 3.
  shp'nin sorosçu, neoliberal başkanı.
  -6 ... david addison
 4. 4.
  türkiyede parmakla sayılacak kadar nadir olan gerçek solculardan ve gerçek demokratlardan bir tanesidir. eğer shp içindeki gizli chp liler tarafından devrilmezse, ilk seçimlerde gözümü kırpmadan oyumu vereceğim.
  -1 ... maktul
 5. 5.
  chp ile ilgili saptamalarına katıldığım siyaset adamı.

  --spoiler--
  CHP sol bir parti değildir ve hiç olmamıştır. Hep devletçi ve milliyetçi bir parti olmuştur. Bir yandan devleti siyasal bakımdan kutsallaştırmış, öte yandan ekonomide devlete ağırlıklı roller biçmiştir. Milliyetçidir, çünkü kısa bir dönem hariç, ülkemizde yalnız Türk milliyetini tanımıştır. Sol olmak için, sivil, demokrat, özgürlükçü, eşitlikçi ve barışçı olmak ön koşuldur. CHP bu niteliklere sahip değildir.
  CHP, merkez ve merkez sağa konumlanmış olan AKP'nin sağında, MHP'nin solunda, yani bu iki partinin ortasındadır. Ve bu bir sıkışmışlık değildir. Bir tercihtir. CHP, kuruluş sürecine de uygun olarak devletin resmi partisi kimliğine sahiptir. Toplumun geniş kesimlerini ve onların taleplerini temsil etmekten çok, bürokrasiyi temsil etmektedir. Dolayısıyla CHP'nin sol parti olması için bir sebep yoktur.
  (...) Bizim için sivil ve demokrat olmak, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecini desteklemek (diğer sol hareketler, demokrat Kürt aydınları, özgürlükçü Aleviler vb. ile) aynı potada buluşmak için yeterlidir. (...) insanlar inançları ya da estetik beğenileri gereği istedikleri gibi giyinebilirler, giyinmelidirler.
  Başörtüsü meselesinden dolayı toplumun bölünmesini tuhaf ve yapay olarak görüyorum.
  Üniversitede başörtüsü yasağına kesinlikle karşıyım.
  --spoiler--
  2 ... stratosfer
 6. 6.
  Kendisini sosyalist olarak niteleyen,Marx ve Lenin'in teorilerini reddeden ezber bozucu politik şahsiyet.
  Türkiyede Soros'un metresliğini yapanlardandır.
  ... alis volat propris
 7. 7.
  eşi vefat etmiştir.
  http://www.renkhaber.com/...rinin_aci_gunu/12840.html
  ... hayko cepkinin gozleri
 8. 8.
  2011'de kurulan sodep adlı partinin genel başkanı.
  1 ... darkness nights
 9. 9.
  mit'in kontrolündeki liberal.
  ... david addison