1. 1.
  tehlikeli oyunlar' ın tarihe düşkünlüğü ve ani çıkışlarıyla bilinen karakteri.
  2 ... bembeyaz bir siirdir senle ask
 2. 2.
  emekli piyade albay.

  albayım tambayım burada da bizi buldular oysaki daha ne oyunlar yazacaktık...
  2 ... saman sarisi
 3. 3.
  emekli albaydır. tam baydır. büyük bir koleksiyoncudur. tarihe meraklıdır.

  'Oyunlar,' dedi, 'Oğlum Hikmet, gerçeğin en güzel yorumlarıdır. Bizim gerçek dediğimiz şey de bazı güçlükler yüzünden iyi oynanamayan oyunlardır.'
  2 ... noraliya
 4. 4.
  " Bu yaşantının sonu kötü bitecekti. Kitaplar da öyle yazıyordu. Bu yaşantının da sonu kötü bitecek albayım. Bizim gibilerin hayatında güzellikler, kısa süren aydınlıklardır. Bizim gibiler, başkalarının yaşantılarına kısa bir süre için girerler. Uşak rolünde sahneye •çıkarlar. Kötü bir yaşantı, fakat iyi bir oyun. Ben de, benden önce gelmişlerin ve geçmişlerin bütün tecrübelerini hiçe sayarak sahneye çıkıyorum işte Bilge! Tarz-ı selefe te-iaddüm ettim, bir başka lügat tekellüm ettim. Yeni sözlere güveniyorum. Evet, ben geldim Bilge. Here I come. Come come come. Ey kalem! bu eser senin değildir. Ey gece! bu seher senin değildir."
  1 ... hikmet benol
 5. 5.
  albayım öfkem dinmiyor. her seferinde yanına gittiğimde aynı şeyleri yaşamaktan boğuluyorum. önce uzun uzun telefonla konuşup sonra azcık daha kalsaydın diyor. gözlerimin içine baka baka bunu diyebilecek kadar pervasız. ben sessiz olduğum için albayım insanlar istedikleri gibi davranabilceklerini düşünüyorlar. ama artık ben de onların canını sıkıyorum, tam kapıdan çıkarken gerçek düşüncemi belirtiyorum. buruşuk bir suratla vedalaşıyoruz. üzülmüyorum bilakis sıkıntılı bi gülümseyiş bırakıyorum onlara. düşünmelerini istiyorum albayım. yalancı iyimserliklerinden sıkıldım insanların. hayatlarındaki hiç bi şeyi değiştirmeyip farklı sonuçlar bekleyen insanlarla dolu bi dünya oluyoruz. ben bu oyuna katılmak istemiyorum. ve değişmek istemeyen kimseyi de değiştirmek istemiyorum. bazı insanlarla sadece kavşaklarda karşılaşıyorum ve o anlarda bile sıkılıyorum onlardan.
  ... hikmet benol
 6. 6.
  bu sefer ki oyunumu sessizce oynuyorum albayım. bu aralar neşeliyim. bizim deli dumrullardan uzaktayım. kimse bulaşmayınca ben de kimseye bulaşmıyorum. beni burda kolay kolay bulamazlar biliyorum. bu gecekonduya bir tek ben sığıyorum, ne sevgi ne de bilge buraya aitler. bu gecekonduda sahne benim albayım. siz izleyin yargılayın. beni onlara mahkum etmeyin. isterseniz tarihi bi oyun yazarım. canınız sıkılmaz. hikmet oğlum çok güzel olmuş dersiniz.
  2 ... hikmet benol
 7. 7.
  Şu sıralar okumakta oldugum romandaki albay karakteridir. (bkz: tehlikeli oyunlar)
  ... spiritt