1. 1.
  türk sinemasında ilk kadın hamleti canlandıran usta oyuncu..
  3 -2 ... seffafbukalemun
 2. 2.
  (#656528)
  1 -1 ... goliath
 3. 3.
  yapay ve itici oyuncu.
  4 -2 ... ruyagordum
 4. 4.
  bakımlı ve kibarlığıyla takdir ettiğm sade bir oyuncu..
  1 -3 ... miracle
 5. 5.
  abdurrahman çelebilerden... son çay reklamı ile neskafeye mi geçsek, dedirten eks oyuncu
  5 -1 ... fikri munasebet
 6. 6.
  Hülya Koçyiğit, (d. 12 Aralık 1947, istanbul). Türk sinema sanatçısı.

  Koçyiğit, sanat eğitimine Ankara Devlet Konservatuarı'nın bale bölümünde başladı. Orta öğretimine Atatürk Kız Lisesi'nde devam ederken istanbul Şehir Tiyatroları'na girdi. Lise öğrenimini Ankara Devlet Konservatuarı tiyatro bölümünde devam ettirdi.

  1963 yılında ilk filmi Susuz Yaz ile sinema hayatına başlayan Hülya Koçyiğit Berlin Film Festivali'inde Türk sinemasına o güne kadar verilen en büyük ödül olan Altın Ayı ödülünü kazandı.

  Filmleri Yunanistan, iran, Mısır, Lübnan, Cezayir gibi değişik ülkelerde gösterilmiştir. 1965-1974 arasında tüm filmleri Yunanistan'da sinemalarda oynatılmıştır. "Derman" 5 Kıtada oynatılan, "Kurbağalar" ise yabancı televizyon kurumlarına satılan ilk Türk filmidir.

  Hülya Koçyiğit, 180 kadar filmde ve 4 TV dizisinde oynamıştır. Çalıştığı yönetmenlerden bazıları, Lütfü Akad, Atıf Yılmaz, Şerif Gören, Metin Erksan, Orhan Aksoy, Memduh Ün, Ertem Eğilmez, Osman Seden ve Halit Refiğ'dir.

  1991 yılında Devlet Sanatçısı seçilmiştir. 1991-1992'de kurucusu olduğu SO-DER'e başkan seçilmiştir. Bu görevi 4 yıl sürdürmüştür; halen yönetim kurulunda görev yapmaktadır.

  1963'te Fenerbahçe'de futbol oynayan Selim Soydan ile evlendi. Bu evliliğinden Gülşah adında bir kızı dünyaya gelmiştir. Hülya Koçyiğit'in Neslişah ve Aslışah adlarında iki torunu vardır.
  2 -1 ... bayc83
 7. 7.
  sevgiliden kaçma sahnelerinde en komik koşan aktristimiz. küçükken izlediğim bir filminde sevgilisi ölüyor, o da yerde ona sarılıp ağlıyordu. birden burnundan ip şeklinde bir sümük uzadı ve uzamaya devam etti ve hooop burnunu çekince sümük yok oldu. çocuk aklımla bile yönetmenin neden o sahneyi yeniden çekmediğini düşünmüştüm. belki de sümük sahnesini çok gerçekçi bulmuştu.
  4 -2 ... fata morgana
 8. 8.
  oyunculuğu birçok insan tarafından takdir edilen sinema sanatçımızdır. başarılı bir yaşamın ardından yine sinema sanatçısı bir kız çocuğu dünya ya getirmiştir. gülşah'ta da muhteşem bir oyunculuk yeteneği vardır. gülşah'ın da neslişah ve aslışah adında iki tane çocuğu vardır.
  2 -2 ... zuharanni
 9. 9.
  (bkz: bu çay içilmez mi)
  1 ... sosyalpenguen
 10. 10.
  balerinmiş aslında..
  1 ... monsta
 11. hülya koçyiğit Başlığındaki Önemli Entry'ler