1. 1.
  dunyada gördüğümüz bütün zalimleri toplasanız herhalde bu gaddar kafir in eline su dokemezler. Semerkand ve buhara daki islam merkezlerindeki milyonlarca el yazması kitabı nehire dokturmus; Ve o nehir * gunlerce murekkep akmıstır.

  edit: bunu eksileyen harbi mongol ya da tarih bilmiyor.
  53 -122 ... melankolik
 2. 2.
  abbasileri yıkan ünlü hükümdar.. * * *
  14 -4 ... beyazyelkenli
 3. 3.
  ilhanlı devletinin kurucusu moğol-türk kökenli hükümdardır. müslümanlar ve araplar üzerinde soykırım uygulamış, adı genellikle "baş üstünde baş, taş üstünde taş bırakmayan hükümdar" olarak anılan kişidir. özellikle bağdat'ı fethettiğinde yüzbinleri öldürmüştür. acımasızdır.
  11 -1 ... olursem beni sana gomsunler
 4. 4.
  osmanlı veya da selçuklu kadar türkiyenin sahiplerinden olan ilhanlıların en büyük hakanı.öldürdüğü arap türk ve farsilerin yani kısacası müslümanların müslümanlığın da türklüğün de içine etmesine ve melezleşmesine engellemede büyük katkısı olmuştur.kaldı ki verilen sayılar da abartılıdır.

  bölgede bulunan türklerin nufussal azlığı ve arapların farsların içerisinde ahlaksızlaşmasına dur dediği gibi birlikte getirdiği türk-moğol soylularla da bölgenin türkleşmesini hızlandırmış ve ortadoğunun yüzyıllar süren pisliğini getirdiği ahlaklı ve mert türk-moğollarla nufussal olarak da düzene sokmuştur.

  büyük komutanın bağdatı fethi ise tarihte çok mübalağlı şekilde verilmiştir.ancak abbasilerin tuhaf ve ahlaksız hakimiyetine son vermesi halife denen kendini bilmez milleti din adına kullanan şerefsizi öldürtmesi tarihi açıdan çok fazla yararı dokunmuştur.

  halife denen garip varlığın ona kafa tutması ise ayrı bir akılsızlıktır.bilinir ki abbasi halifeliğinin askeri vurucu gücü yüzyıllar boyu müslüman türklere dayanmaktadır.ilk abbasi halifelerinin müslüman türklerin soylarını korumak amaçlı onları sadece türk kadınlarla evlendirdiği ve bu geleneğin ilerleyen zamanlarda diğer akılsız halifeler tarafından bozulduğu düşünülünce orta asyanın safkan türk ve moğollarına karşı melezleşmiş ve kültür olarak da araplaşmış halifesinin türk ordusunun direnmesinin imkanı yoktur.
  e haliyle hülagü han da bu terbiyesizliğe gerektiği şekilde yanıt vermiştir.

  yok kütüphaneler yakıldı yok camiler yıkıldı gibi geyikler ise müslüman türkleri atalarından soğutmak ve diğer müslümanların da türklere karşı kin beslemesini sağlayıcı hikayelerdir.türk-moğol devlet geleneğinde bilime verilen önem ve dine sunulan saygı bilindiği sürece ve çengizin ve sonraki soyunun mühendisliğe verdiği değer de düşünülünce bunun hikaye olduğu daha da iyi anlaşılmaktadır.ha bazı camiler yıkılmıştır ki bu sorun değildir.cami dediğin allahın evidir arap düşüncesinin ve siyasi çıkarların sağlanması yeri değil.
  21 -18 ... selim pusat
 5. 5.
  hulâgû 1217'de doğdu. iran'da hüküm süren ilhanlılar devleti'nin kurucusudur. bağdat'ı alarak abbasi halifeliği'ni yıkmış olan meşhur türk-moğol serdar ve hükümdarıdır.

  büyük kardeşi mengu han babasının yerine hakan olmuş ve hulâgû'yu 1253'te iran'a memur etmişti. ilhan hakana bağlı eyalet hanı demektir. bundan dolayı hulâgû'ya (ilhan) lakabı verilmiş ve soyundan gelen hükümdarlara da ilhanlılar denilmiştir.

  hulâgû, iran'ı ve kafkasya'yı ele geçirdikten sonra şarkî ismailiye devleti'ni ortadan kaldırmağa karar vermişti. o zamanlarda istediği hükümdarları fedai dervişleri vasıtası ile öldürten ve asrımızın anarşistleri gibi gizli ve korkunç teşkilatı bulunan ismaililerin merkezi elmut kalesi'ni aldı. sonuncu hükümdarları olan rukneddin'i öldürttü. 1256'da bu devleti ortadan kaldırdı. onun elinde hapsedilmiş olan meşhur alim nâsıruddin et-tûsî'yi kurtararak yanına aldı.

  hulâgû, şii olan nâsır ile hıristiyan bulunan zevcelerinden birinin teşviki ile bağdat halifesi hakkında kin beslemeğe başlamıştı. son abbasi halifesi mustasım-billah'a itaat etmesi için haber gönderdi. mustasım kuvvetli olmadığı halde mağrur idi. karşı koymak istedi. halifenin şii veziri ibni alkami de vaziyetin hücuma elverişli olduğu hakkında hulâgû'ya bilgi vererek hulâgû'yu gizlice davet etti. bunun üzerine hulâgû, 1258'de bağdat'ı elli gün kadar kuşattı.

  sonuçta, halife çaresiz kalarak oğulları ve maiyyeti ile birlikte af dilemek üzere hulâgû'nun ordugahına gidince, hulâgû onu çuvala koydurup süvarilerine çiğnetti. bütün ailesini öldürtmekle beraber bağdat'ı yakıp yıktı. rivayete göre sekiz yüz bin kişiye yaklaşan bütün halkı da kılıçtan geçirdi.

  daha sonra suriye'ye doğru döndü. halep'i ve şam'ı aldı. fakat bu istila mısır'daki türk sultanı baybars tarafından durduruldu. onun ordusu hulâgû'nun bir serdarını fena halde bozguna uğratmış ve ilhanlıları suriye'den çıkmaya mecbur etmişti.

  hulâgû, daha önce büyük kardeşinin ölümünü haber alarak yerine geçmeğe hazırlanmıştı. bu mağlubiyet darbesi üzerine iran'da kalmış ve kurduğu devletin işleriyle meşgul olmuştu.

  tarihçiler hulâgû'ya çok kan dökmüş bir hükümdar olarak bakarlar. böyle olmakla beraber o, bir devletin kurucusu idi. bilime ve sanata karşı da büyük saygısı vardı.

  hulâgû, sarayına bilginleri toplar ve onları korurdu. bilgiye merakı vardı. kendisi astronomi ve kimya ile uğraşırdı. merage'de bir rasathane yaptırdı. bilginleri toplayarak ilim akademileri kurdu. aladağ'da saraylar, huy'da camiler yaptırdı. tebriz şehri onun döneminde bir bilim merkezi oldu. bizans'tan oraya kozmoğrafya ve diğer ilimleri öğrenmek için öğrenciler geliyordu.

  1266'da ölen hulâgû, sert ve cesur bir komutandı, bilgili bir devlet adamı, bilime ve sanata saygı gösteren bir hükümdardı.

  vikipedi'den alınmıştır.

  hulâgû han'ın ruhu şad, mekânı tanrı dağları olsundur.
  22 -10 ... alpturktigin
 6. 6.
  kendisi hakkında bir olay rivayet edilir. şöyle ki;

  bu kan canavarı bağdat'a girdikten sonra oradaki ahaliyi bir tane camiye toplamış. herkes korka korka gelmiş tabii. millet camiye toplandıktan sonra çıkmış yüksek bir yere ve sormuş oradakilere;

  - ahali ! düşünün bakalım. allah benim gibi bir belayı neden size musallat etti?
  14 -3 ... cakalyesun
 7. 5.
  Türk olduğumuz için elinden kurtulabilme fırsatımız olan hükümdar.

  Türklere mi çekmiş moğollara mı bilmem.

  Biraz ondan, biraz bundan sanırım.
  3 -3 ... jetonlutelefon
 8. 6.
  Araplar Türkleri kestiğinde ses çıkarmayan, günaha gireceğinden korkan kimi embesiller tarafından cani olarak nitelenen Türk tarihinin önemli isimlerinden,en önemli liderlerinden biri. Türk töresini bozmaya çalışanlara cevabı gereken şekilde vermiş hükümdar.Tabi bu bizim yobaz tayfanın hoşuna gitmiyor.
  34 -9 ... waffen ss
 9. 7.
  http://www.turkdirlik.com...ji/Tarih/CEAlisik0001.htm
  -1 ... fatal
 10. 8.
  türk değil moğoldur.

  müslüman katilinin tekidir.
  10 -28 ... afraidtoshootstrangers