bugün

Göğüs ve karın boşluğunu ayıran solunumda rol alan diafram adlı adelenin düzensiz kasılmasıyla ortaya çıkar peşpeşe ve uzun süre devam eden hıçkırık solunumu aksatır ve kişiyi rahatsız eder. Soluğunu bir süre tutturmak ya da su içirmek düzelmeyi sağlayabilir. Başarılı olmazsa bir torba yada poşet içindeki hava kısa süre solunarak hıçkırık sonlandırılabilir.
parmağını sokup kucuk dilini okşayınca da gecer diyorlar ama yan etki olarak kusma ihtimalin varmış.
tuttuğu zaman, insanın her 3 kelimesinden birini "hıck" sesiyle bölen durum.
her turlu gecirme yonteminin yalan oldugu durum.
acı yiyince olusan hava kabarcığı
entry girmeyi kısmen engelleyen, yanlış tuşlara basmanıza sebep olan olay.
bardaktan suyu ters içmekle geçirebileceğiniz durum.
bursa da , avrupa filmleri festivali nde yer aldiginda izleyemedigim , sans eseri cnbc e de denk gelen , orijinal adi hukkle olan macaristan yapimi ilginc film .
diyafram sinirinin veya diyafram ile bağlantılı herhangi bir organın uyarılması sonucu ortaya çıkan durum
1 dakika boyunca tutulan nefes in ardından geçer.
"hiçbir saç kırığı, hiç^kırık kadar acıtmaz.." *
nervus phrenicus'un diyafram kasını düzensiz uyarmasından kaynaklanır. bu sinirin geçtiği yer olan boynumuzun yan taraflarını okşamak suretiyle geçirilebilir. gerisi yalan.
çok yedikten sonra da hıçkırık tutabilir sebebi midenin dolunca diyaframın sinirine bası yapmasıdır.
geçmesi için tarafımca test edilmiş bir uygulama mevcuttur.

kulaklar kapatılarak bir bardak su içilir. ve hıçkırık derhal yok olur. (garantisi benim)
tabi bunu yaparken birinden yardım almaya gerek olduğunu söylememe herhalde lüzum yoktur.
beynimiz diyaframa yanlış bir sinyal gönderir ve diyafram bu sinyal nedeniyle nefes alırken aktif duruma geçer ani nefes almanın akabinde gırtlak, nefes borusunu kapatır, içeri çekilen hava gırtlağa çarpar hık sesi bu şekilde meydana gelir. geçmesi için hıçkırığın kese kağıdı içinde nefes almak yeterlidir bir iki saniye.
bir bardağın içindeki suyu, başınızı arkaya iterek değil de, bardağı tuttuğunuzda karşı tarafa dudakları dayayıp başınızı öne doğru eğerek içtiğinizde kesinlikle geçmesini sağlayacağınız, insanı deli eden şey. yıllarca geçiremeyeni var bu illeti.
Özdemir Asaf şiiri.

Eskiden bir deyim vardı
Mutluluklar için söylenen..
Gül bahçesi, kuş kafesi
Gibilerden.

Demek onun için
Gül uçtu kafesinden,
Kuş da bahçesinden..
Kafesle bahçenin yersizliği yüzünden
bir kaşık sirke içmenin geçirdiği hede...
(bkz: koca kari ilaclari)
oynak bir özay gönlüm türküsü.nakaratı şöyleydi:

hıçkırık tuttu beni
tuttu da kuruttu beni
seni gidi zalımın kızı
gitti de unuttu beni
tıp dilinde "signultus" denir. bazı kalp, karaciğer, bağırsak ve pankreas hastalıkları, zatülcenp veya zatürrede de görülebilir. * 3 saatten fazla süren hıçkırıklarda, doktora başvurmak gerekir.
bir zamanların bestseller'ı (tabi o zamanlar muhtemelen bu kelime kullanılmıyordu türkiye'de) olan kerime nadir romanı. her annenin, babaannenin evinde bir adet bulunur. filmi de çekilmiştir, kaç defa çekildiği meçhuldür.
(bkz: hiccup)
sabahtan akşama kadar aralıklarla devam edebilen gıcık şey. hıck.
eger bir ranzanin alt kismindaki yatakta kaliyorsaniz, ustte kalan arkadasin gece yarisi yakalanmasiyla sizi hem uyandirip hem de bir daha uyuyamamaniza sebebiyet verebilecek hadise. sayet arkadas sarhossa olay daha da vahim bir seviyeye gelebilir. *
1 kaşık limon suyunun anında kestiği vaka.
güncel Önemli Başlıklar