bugün

Bakanlar Kurulu,bir ülkenin yönetim kuruluşları,devlet yönetimi.
Devleti halk adına yönettiği varsayılan Siyasetçiler grubu. Eğitimi, zekası, bilgisi, kişiliği tartışılmaz. Halk adına HÜKÜM EDERLER. Hanedan oluşumunun LAVRA dönemi.
(bkz: başbakan)
(bkz: güvenoyu)
(bkz: genel secim)
cumhurbaşkanı'nın başbakan seçildikten sonra kurması için görevlendirdiği hede.
derhal gizli diplomasiye son vermeli ve kendi hesabına bütün görüşmeleri herkesin gözü önünde ve tam bir açıklık içinde yürütme konusunda kesin kararını duyurmalıdır...
"Hükümetin iki amacı vardır: Biri milletin korunması, ikincisi milletin refahını sağlamaktır. Bu iki şeyi sağlayan hükümet iyi, sağlamayan kötüdür."

(1923, Adana) (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C. II, Ankara, 1997, s. 125)
belirli kültür düzeyine ulaşmış toplumların ortaya çıkardıkları temel kuram .
yanılgılarını kolayına kabûllenmeyen yönetici güç. "hükûmet" şeklinde yazılır.
"Yukarıda bizi izleyen bir şey olduğuna inanıyorum. Bu ne yazık ki hükümet." Woody Allen
zam üstüne zam yapandır. **
muthis bir ucleme olan; yasama, yurutme ve yarginin yurutme ayagidir, cumhurbaskaniyla birlikte.
hüküm etmekten türemiş olduğuna inandığım söz. bu mevkide bulunanlar hiç bir zaman herkesi mutlu edemezler.
"Bak beyim, sana bir çift lafım var. koskoca adamsın. paran var, pulun var, herşeyin var. binlerce kişi çalışıyor emrinde. yakışır mı sana ekmekle oynamak? yakışır mı? bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak. Ama nasıl yakışmaz. sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saaddeti çok gören. Anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. hah. Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi saim bey. Sen mi büyüksün? Hayır ben büyüğüm, ben, Yaşar usta. Sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç. Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiç birşey yapamayacaksın. Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz. Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun? Dokunma artık aileme. Dokunma çocuklarıma. Dokunma oğluma. Dokunma gelinime. Eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemis olan ben, Yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni. Anlıyor musun? Vururum ve dönüp arkama bile bakmam."

özet geç piç version:bak beyim ananı sikerim.
--spoiler--
''hükümet olmanın en güzel yanı şu: bir şeyi beğenmezseniz, kolayca onu yasadışı yapacak yeni bir yasa çıkarabilirsiniz..''
the boat that rocked
--spoiler--
genelde belli bir ülkedeki onurlu insanlar topluluğu da denebilir.

fakat türkiyedekilerde "onur" kelimesi onların lügatında bulunmamaktadır.
hakkında dedikodu çıkan japon bakanı harakiri yaparak intihar eder; fakat bizde, mesela lgs'nin başındakiler için milyonlarca kişi istifalarını ister, bizimkiler hala başta. hatta başbakan tatmin olmakla meşgul...
ülkenin en çok dua ve beddua alan hedesidir.
vatandaslari her kosulda, her alanda, her zaman "sikme" amaci benimseyen bir olusum. anarsizim bnunlarda, dolandiricilik bunlarda, her turlu gizli ve pis is yine bunlarda. devlet bayragi altindaki teror olusumunun ilk parcasidir.

saygi yok size.
görsel
ideal bir toplumsal düzen ve o birliği denetleyecek elit kurum olan hükümet kadrosunun,bireye karşı sadık bir sorumluluk duygusu ile işa edilir.adına hükümet denir.
icraatları önemlidir. ve şu kardeşimiz o kadar mükemmel, o kadar yalın, o kadar muhteşem anlatmışki. anca bu kadar güzel anlatılır/özetlenir.

eski bir video olduğu söyleniyor, eski hükümetler hakkında söylemiş videodaki kardeşimiz fakat akp hükümetine cuk diyor oturuyor efendim bu kardeşimizin "hükümet'in icraatları" hakkındaki yorumu. sonuna kadar katılıyorum. ağzına sağlık be antepli.

http://www.youtube.com/wa...mbedded&v=SR9WSFrQ2Rw
ABD’li aktivist Jamine Shea güzel bir tespitte bulunmuş:

Zina, doğum, kürtaj! Neler oluyor? "Hükümetin vajinamla ilgilenmesini isteseydim bir politikacıyla yatardım.”
artık gitmesi gereken. zamanında herkes istediğini yapsın diyen hükümet şimdilerde benim istediğimi yapacaksınız diyor, çok ileri gittiniz, 10-15 yıl sonra halk sizi "din tüccarları" olarak anacak.
ülkedeki olan biten sorumlu tek kurumdur.
yeri geldiğinde işi bok ettiğini itiraf edip gitmesi gerekebilir.
işlediği dev günahları camii yaptırarak temizlemeye çalışan insanların içinde olduğu hükümettir. ne fikir ama dahiyane dimi?
anadolunun bir çok yerinde, şehir merkezinin bulunduğu, çarşı olarak da adlandırılan mekanın da adıdır aynı zamanda. şehrin hemen merkezine kondurulan valilik binaları, hükümet konakları, halkın dilinde hükümet (hökümet) olarak kısalmış ve bir lokasyon tarifi işlevi görmeye başlamıştır.

minibüsle geçiyorsanız, hükümetin önünde inecek var diyebilirsiniz. buğday pazarını tarif edecekseniz, hükümetten aşağıya doğru in diyebilirsiniz. vb.

çok gerekliydi lan bu tanım.