bugün

güzelliğin kişiden kişiye değişmesidir. bu güzellik bir şarkı,kişi ya da resim olabilir. örnekler çoğaltılabilir ama nedense özellikle güzel şarkının kişiden kişiye değişmesini anlayamıyorum ben. tabiki de herkesin tercihlerine sonuna kadar saygı duyarım ama gerçekten anlamıyorum. bu kesin bir gerçeklik olmadığını düşünmeme yol açıyor. bir nevi aslında evren vs yok, hepsi bizim zihnimizin bir yanılsaması.
tam olarak katılmadığım önermedir. aslında görecelik bir yere kadar vardır. mesela bir tablo teoride mükemmelse kimse aksini söylemeyemez, bir şarkıda notalar uygun olduğu yere konulup ahenk kusursuz olursa kimse kötü diyemez ve de bir kadının yüz hatları, vücudu neredeyse kusursuzsa kimse buna çirkin diyemez.
(bkz: ben güzele güzel demem güzel benim olmayınca)
izmir dışında doğru olan iddiadır.
görecelik kriterleri; (bkz: ben güzele güzel demem kafam güzel olmadıkça) (bkz: ben güzele güzel demem güzel bana vermedikçe)
bir şeyi kimseye zorla güzel diye diretemezsin. eğer onun için güzel değilse değildir. bu onun fikri sonuçta. değişiyor herkes için. benim sevdiğim ya da güzel bulduğum bir şeyi herkes sevecek ya da güzel bulacak diye bir şey yok. kandırmayalım kendimizi boşuna.
doğru önermedir. mesela ben güzele güzel demem uzun kirpikli olmadıkça.
Türkiye şartlarında geçerli olmayan önermedir bkz;

-Kanka kıza bak amk ne güzel la
+ne güzeli ya
-Siktir git sen ne anlarsın amk.
zamanla yarışan güzellik görecelidir. ruhun ölene dek tacını başında tutmasıdır önemli olan.
felsefi bir problemin, farklı bir ifade ediliş tarzı. (eğer durum yeni keşfedilmişse çok fena zaten)

(bkz: ortak estetik yargıların varlığını reddedenler)
kişiye göre farklılık gösterebilen ve yadırganmaması gereken durumdur. kimisine göre dünyalar güzeli olan başka bir kişiye göre çirkindir yada tam tersi durumda olabilir.
entrylerden de anlayacağınız üzere bir nevi paradokstur.
karacaoğlan ne güzel ifade etmiş:

Ben güzele güzel demem,
Güzel benim olmayınca.
Kesinlikle öyle. Kibariye'ye aşık olanı gördüm. Daha ne olsun.
Böyle görecelik mi olur amk!

Göz bozukluğudur o.

görsel
nasıl bakarsak öyle görürüz .