bugün

cümleyi toparlıyacam diye anam ağladı burda. ilk olarak en başa bir de "alışveriş merkezinde" ibaresini de koymuştum, beklemediğim bi şekilde "22 karakter daha uzun" diyince kendimden utandım.

efendim şöyle bir gerilimdir; alışveriş merkezlerinin girişinde bekleyen güvenlik görevlisi (hayatımda sadece 1 tane büyük alışveriş merkezi görmüş olsam bile yalvarırım hepsinde böyle olduğunu söyleyin) elindeki dedektör ile gelenlerin sırt çantaları olsun, kol çantaları olsun, çarpraz kalçaya çarpan göt çantaları olsun yada normal plastik poşetler olsun, hepsini o dedektörden geçirir bilindiği üzere.

"abicim bomba yok merak etme ahuhah" şeklinde espri gibi şeylere mahal verse de yine de güvenlik görevlileri bu kişilere şiddet uygulamaz, işlerini yaparlar. işlerini yaparlar diyorum da alet patlayacak kadar "dıııt dıııt" şeklinde ötse bile bişey yapmıyorlar, nasıl bi çantaya dedektör götürme sevdasıdır ben de anlayamadım.

neyse işte sen de kendi çapında küçük bir alışveriş yapmışsındır. alışveriş merkezinin kapalı olan alanına elindeki migros poşetleriyle gitmek istersin, yukarda bişeyler yemek için olabilir yada kapalı taraftan bile alışveriş yapmak isteyebilirsin. o migros poşetleriyle pull and bear da ipek yolu'nda bile yeterince iğreti duracağını bile.

güvenlik görevlisi abi/abla her zamanki gibi kapalı alanın tam klimanın üflediği yerinin karşısına geçmiş gelen geçenin çantalarına bakmaktadırlar her zamanki gibi. yine her zamanki gibi herkesin çantası öter ama yüz ifadelerini bile değiştirmezler.

senin de önünde 2 tane kadın vardır kollarında çanta. senin elinde de küçük migros poşeti falan vardır. görevlinin, 2 kadının da çantalarını dedektörden geçirmesini beklersin ki sıra kendine gelsin, senin de elinde poşet vardır çünkü pekala onla içeriye bomba sokulabilir -bak hala aynı espri- sıra sana gelir, poşeti kadının gözüne gözüne getirirsin, kadın değil poşete senin suratına bile bakmaz, arkadan gelenlere odaklanır, kaşlarıyla "hadi lan yürü git işim gücüm var" işareti yapar.

ama ne ilginçtir -hiç de ilginç değildir aslında- başka kaliteli bir markanın poşetiyle girmeye kalkınca "yine benle ilgilenmeyecek en iyisi ben rezil olmadan gideyim" düşünceleriyle elde poşet güvenliğin yanından geçerken "beyfendi bakar mısınız" sesleriyle çağırırlar.

herşey migros yüzünden mi lan? o alışveriş merkezinde en fazla ciro yapan 2 yerden biri olm migros. biri de ykm. ykm poşetlerinde de "beyfendi bakar mısınız" diyorlar ama. sadece migros'da adam yerine koymuyorlar.