bugün

sabahın köründe ses yapıyosa iyice çıldırtır. sal bi uyuyalım.
apartman gürültü yönetmeliğinden haberi olmayan saygısız ve dangalak kişi.

şikayetçi olan insanların da genellikle bu yönetmelikten haberi olmadığından, hak arama işi zorlaşıyor. oysa yönetmeliğe göre para cezası ve gürültünün devamı halinde hapis cezası uygulanabiliyor.

arayıp gereken yerlere şikayet ettiğiniz halde kimsenin gelip ilgilenmemesi nedeniye iyice gemi azıya alıyor bu tipler. ülkede var olan, küçücük olaydan adam öldüren tipler nedeniyle çıkıp insan gibi uyarmaya bile çekiniyorsunuz bazen. 1-2 defa başımıza geldi. kibar kibar rica ettik, kavga edeni de oldu, "ben kira ödüyorum, para veriyorum. istediğimi yaparım" diyen hadsizler de...

bu ülkede yaşamak çok ama çok zor.
oh nihayet dedirtmiştir. Umarım yaz gelince akşamları alkol masasında hahaha yapan zırıldak komşu bu haberi okuyorsundur.
Bizim altımızda karşılıklı iki daire var.
Her ikisinde de oturanlar eğitim düzeyi ortalamanın altında kişiler. Her ikisinde de kadın genç başörtülü ve ev hanımı.
Yalnız birinde oturanlar aşırı şekilde gürültücüyken (seslerinin ayarı yok yazın her yerde yankılanıyor, gelen gidenleri evlere şenlik.) Yanında oturanların hiç sesi soluğu yok, doğru düzgün tanımıyoruz, ortada da görünmüyorlar.
Benim apartmanımdaki gürültücü komşu çorumludur. (Zira kürt arap ve çingenlerden sonra, yeryüzünün en gürültücü varlığıdır çorum ve yozgatlılar.)
(bkz: karpuz komşu)
Alt katta oturan baba kız. Her gece tantana, her gece kavga. Yakında ana habere çıkacaklar bu gidişle.
Üst katımda 4 çocuklu bir aile oturuyor. Sabah alarm kurmama gerek kalmadan sayelerinde erkenden uyanıp işe gidebiliyorum.
Bardağın dolu tarafından bakmayı seviyorum hayata.
bir şekilde anlamaya çalıştığım komşudur.

şimdi buraya küfür falan yazarım. üst komşumun 19 yaşındaki çocuğu da sözlük'e üyedir. ipden kimliğimi deşifre ederi babasına söyler.

akşam evden işe yorgun argın gitmişken insan irisi oğluyla beni kapıda beklerler. üst kata çıkarırlar. üst komşumun eşi belinden bağlar, çocuğu üstümde e spor yapar, adam desen beni dambıl yapıp üstümde çalışır. o yüzden hiç bu toplara giremem. gürültü yapıyorlarsa vardır bir bildikleri. ben, karışmam. zarar görmek istemiyorum.

not: acaba silsem mi? komşunun insan irisi oğlu dedim, 19 yaşında dedim. fazla mı bilgi vermiş oldum? allah'ım bir halt işledik ama inşallah başıma bir şey gelmez. (allah'ın "a"sı büyük. durduk yere künaha girmeyelim şimdi.)
bizim alt komşudur, uykudan kavgasıyla fırlamamdan tutunda çocuğunun ağlamasına kadar gidiyor. yazık o küçük kız çocuğu neler yaşıyor allah bilir. kadın tam bir ruh hastası bu arada bir ara telefonda konuşurken yere yatıp dinledim, bildiğin ölümle tehdit ediyor karşısındakini. suratında meymenet yoktur, korkunç bir kadındır.
Bizde de vardı bundan bir tane, polis çağırdık. Adam bende bel fıtığı var belim tutuldu gece ondan bağırdım diye bir açıklama yapıp geri göndermişti polisleri. Halbuki gece dörtte beşte kafayı çekip bağırıyordu her ayak vardı herifte.

Bunları böyle an ve an kayıt altına alıp sağlam delillerle şikayet edeceksin.
Atalarımız boşuna dememiş;

1- ev alma komşu al.
2- kötü komşu insanı mal sahibi eder.

Tokide oturduğumuz vakitler üst kat komşumuz burnumuzdan getirmişti. Yatak odaları genelde banyonun yanındaki oda oluyor. Adam gecenin bir vakti duşa giriyor, ule mübarek tepeme yağmur yapıyor sanki. Hayır kırk yılda bir olabilir ama rutine bağlama be adam. bu alışkanlığına bir de traş eklenince artık tepem attı. Bunu aradım abi beni uyku tutmuyor, senin de uykun yok sanırım gel dolaşalım dedi. Geldi, saatlerce yürüttüm anlasın bir daha da yapmasın diye ama vazgeçerimedim.
Polis çağırıp ceza kestirebilirsiniz.

Bizim apartmanda birine yaptılar, sesleri çıkmıyor artık.
Geçen sene apartmanımıza taşınan, öğrendiğimize göre 2 yerden vukuatlı ayrılmış olan; saygısız, şerefsiz, embesil biridir. Tipik özelliği, gece-gündüz fark etmeksizin kapısını kuvvetlice çarparak dairesine girmesidir. Sanırım müstakil villada yaşadığını düşünmektedir. Bağıra çağıra telefonla konuşur, televizyonu son ses izler, komşulara sataşır. Henüz evrimini tamamlayamamış olduğundan laftan-sözden de anlamaz. iletişim kuramıyoruz bu kadınla efendim.
kafa s*ker.özellikle sessizliği seven insan geceliğin baltayı alıp o evi basmamak için zor tutar kendini.
bizim alttakiler çorumlu karşıdaysa malum ırktan bir komşu var, gelen gidenleri evlere şenlik mübarek.
tam olması gereken yere düşmüşler.
her sesine razıyım ama horlama nedir ya. onu bile duymak zorunda mıyız biz. hayır sen nasıl bu kadar çok horlayabiliyorsun eve bir şey girdi sandım.
sabahtan akşama kadar eve girmeyen kapının önünde bağırarak gününü gün eden komşular topluluğudur. baş ağrıtırlar, uyutmazlar, insanı hayattan soğuturlar.