bugün

Yapmak zorundaydık.

Annem okuyordu çnkü.
Kendi alfabem vardı bi aralar.
günlük her an başkasının eline geçebilir korkusu ile günlükle şifreli konuşmaktır. Ara sıra danıştığım yoldur.
ebeveyne, abiye, ablaya, kardeşe, ona, buna yönelik paranoyalar barındıran bünyenin yapacağı iştir. kesinlikle işlevseldir.
ise yarayan eylemdir.
okumak için devletten abd ajanı talep edilir.
kim uğraşır onunla cümleyi kurcaz onu şifreli hale dönüştürcez sonra da yazcaz ayrıca alfabeyi de icat etcez oldu başka emrin.
ama bunu yapan varsa da helal olsun yazılanları da görmek isteriz...
"hırıba keça dibira zo,
alboni latvog guto fosus sovlg. oduaf. idoud sovudto bodauvr. aovkfag... "

şeklinde bir yazı günlüğünüzün kimse tarafından okunamamasını sağlayabilir.
lise yıllarımda yaptığım eylem. Hatta kendi alfabemi bile yapmıştım. Sonra fringe çıktı ve observerların da benzer bir alfabe kullandığını gördüm *
Kriptoloji eğitimi alan bünyelerin yapabileceği eylemdır efenim. Anahtarı bir yere not ederseniz şifreleme sistemini de unutmazsınız.
Olurda biri kurcalarsa diye kafada soru işaretleri bırakmaya yönelik eylem.
bazen arada yaptığım eylemdir. Kimsenin anlamaması gereken bı not alıcaksam kiril kullanırım. Kimse anlamıyo zaten evde.
yazdıktan sonra
_çözemiyceksem bu şifreyi niye yazmışım lan bunu..
dedirtecek yazıdır.
Bunu gören dil bilgisi hocası kör olabilir veya intahar girişiminde bulunabilir ölüm sebebi yeminle ...
eğer günlük yerine sözlüğü kullanıyorsa hiç gereği yoktur.
günümüzde çok kolay bir yolu vardır.
php de bir cümle ve bir anahtar kelime verip o cümleyi şifreleyebiliyorsunuz.
rfewfiewpd gibi sonuçlar çıkıyor. o anahtar kelimeyi verip geri de döndürebiliyorsunuz. bunun sitesi de vardır heralde diye düşünmekteyim.
yıllar sonra "günlüğümü okuyayım" diye
sayfayı açtığında "ha siktir, şifre neydi"
diye sorulması kuvvetle muhtemel eylemdir.
leonardo da vinci'ye öykünmektir.
lan yapmayin etmeyin.
ben dangalakca bi alfabe uydurmusum zamaninda, afedersin bi tarafimdan. böyle tuhaf tuhaf semboller.
eski misirliyim sanki monako.
hadi yaptin diyelim, bi kagida yaz sifreyi sakla dimi.
kendi koydugum sifreyi cözemiyorum.

ee noldu simdi? okuyabildin mi?
binary kullanıldığı takdirde kimsenin anlayamacağı, bir o kadar da karizma olacak olay.
bi tane ultra zeki bir abi vardı tanıdığım, günlüğünü tutarken göktürk alfabesiyle yazıyordu.

bir gün geldi günlüğündeki önemli bilgileri bize aktarmak istediğini ama okuyamadığını söyledi.

-esegin ziki benim günlüğümde çok önemli bilgiler var ama okuyamıyorum.
+niye abi?
-göktürk alfabesiyle yazdım
+ahauaha zorun neydi abi?
-ergenekondan içeri almasınlar diye.
+anladım abi.
-şimdi nasıl yapacağız? nasıl çevirdiğimi de hatırlamıyorum.
+abi siktir git ya.
-sen niye bu kadar terbiyesizsin.
+göktürkçe mi söveyim abi. siktir git lan.
telefonların t9 klavye türündeki, yazma özelliğiyle yapılan bir şey. 11-19 yaş arası kişilerin yaptığı da söylenmekte.
eski sevgilimin yaptığı eylem. kız yolluydu şerefsizin kaç çıktığı vardı bilmiyorum. adeta sevişen iki arkadaştık onunla...
anne korkusuyla yapılır edebiyatta ustalaşmak için ön koşuldur kanımca.
yarı ingilizce yarı türkçe yazmaktır.

ortaokuldayken annem günlüklerimden bir şey anlamasın diye yarı ingilizce yarı türkçe yazardım. ben love onu gibi. e o zaman ingilizce seviyemiz o kadardı. bi gün annem yine günlüğümü ele geçirmiş. sonra gelmiş bana.

- kızım ben ingilizce öğrenmek istiyorum, dedi. bende annem ingilizce öğrenmek istiyor diye seviniyorum.

+ tabi anne öğreteyim, dedim. elinde bi kağıt üstünde bi kaç tane ingilizce kelime yazıyor. kelimelerin türkçelerini tek tek söyledim. sonra kıllandım ben bu kelimelerden.

+ anne sen bu kelimeleri nerden buldun? dedim.

- işte kızım bi tane ingilizce program vardı. ordan aldım kelimeleri. *

+ anneee sen benim günlüğümü okudun dimi?!

- ne varmış. sende benden bi şey gizleme.

+ off anne yaaa.

bi daha da günlük felan tutmadım. çok içimi dökmek istediğimde alır bi kağıt ona yazarım. sonra da ya atarım ya yakarım.

niye mi?

çünkü annem onları da okuyabilir.
güncel Önemli Başlıklar