bugün

integrali yiyip apışan üniversite öğrencisinin ilk sözleridir.
bunu integral için kullananları da mevcuttur ve mühendislik okumaktadırlar. yazık ulan!
tembel adam söylevidir.
(bkz: yarayacak)
muhtemelen okulu bitirdikten sonra memlekete dönüp baba mesleğini devam ettirecek olan kişinin, okulda anlamadığı konular hakkında yaptığı yorumdur.
öğrenci: hocam biz bunu çevre mühendisliğinde nerde kullanıcaz!!!
hoca: ya evladım, ilkokuldan beri aynı soru, ne bileyim ben, git programı hazırlayanlara sor töbe töbee!!
permütasyon,logaritma, integral gibi matemetik konuları....
genelde matematik dersinde söylenir. birincisi hiçbir işe yaramasa da matematiksel zekanızı geliştirir ve tabi farklı bakiş açıları da kazandırır. ikincisi günün birinde günlük hayatınıza bir sözlük girerse entry girerken yararlanabilirsiniz.
asistanlik yaptigim ogrencilerin her ders sordugu ancak bi turlu cevaptan tatmin olmadiklari soru.
kpss'de sağlam bir net yapıp, devlete girmenin yolunu açacaktır. inanın..
aslında bütün o konuların günlük hayatımızın bir parçası * olduğunu umursamadan söylenen söz. bunun temelinde eğitim sisteminin dandikliği yatmakta. bir çok hocanın da pek umrunda değil zaten bizim kullanıp kullanmamamız. örneğin hoca türev konusunu anlatır geçer; öğrencilerin çoğu anlamaz anlayan da yapamaz ve ardından malum soru "gunluk hayatta ne isimize yarayacak?" halbuki hoca anlatırken türev budur, alan hesabında çok sık kullanılır, hızın türevini alınca ivmeyi buluruz gibilerinden bilgiler verse; ardından da yaşarken bizim aslında bunları uyguladığımızdan bahsetse daha iyi olur. bize sadece konu anlatılıyor, araştırmaya öğrenmeye hiç bir teşvik yok.
Lise yıllarında ne kadar işimize yaramaz dediğim şey varsa iş hayatında karşıma çıkmıştır. Aslında öğretilenlerin hepsi işe yaramaktadır. Lakin herşeyi zamanında öğrenmek en akıllıcasıdır , sonraları çok tırmalıyor insan.
dh: dersane hocası, abuk soru soran öğrenci: assö, piç: p*.

dh: işte polinom şöyledir böyledir vs vs... *assö: hocam yaa, bunlar ne işimize yarayacak ki? *dh: nasıl ne işinize yarayacak, bunlar sayesinde sınavı kazanacaksınız, üniversiteye gireceksiniz bla blaa...

---**---

dh: ne işimize yarayacakmış? akşamları yatmadan önce alıyorum bi tane, çok iyi geliyo..**
p: nerenizden alıyorsunuz hocam?**

(bkz: fıkra gibi olaylar)
üniversitelerde derslerde bol bol yakınacağımız soru...
-bu türev ne işimize yahu bizim?
-matematik2'de çok işimize yarayacak, matematik 2'de türev bilmezsen integral alamazsın....

matematik 2'ye gelinir...
-yahu bu kadar integrali napacaz biz? ne işimize yarayacak?
-bundan sonra göreceğiniz diferansiyel denklemlerde kullanacaksınız, ikisi bağlı gibidir birbirine.ayrıca fizik 1 ve fizik 2, dinamik vs. birçoğunda lazım size...

diferansiyel denklemler...
-yahu bu kadar denklem bizim ne işimize yarayacak?
-bir mühendis mutlaka bilmelidir bunu. bu dönem gördüğünüz dinamik dersinde mutlaka kullanıyorsunuz. hatta bir sonraki sene de lazım size bir çok derste. ayrıca mukavemette de lazım.

dinamik dersi...
-abi eğik düzlemlerde yaylanan bloklardan bize ne? bunlar mı mühendis yapacak beni?
-öyle deme, hayatın gerçekleridir bunlar. ayrıca bunlar seni mühendis yapar. sene içinde göreceğiniz meslek derslerinizde mutlaka lazım size dinamik... newton kanunlarıyla işlenir tüm dersler...

fizik 1...
-abi integrali ikinci dönem görecez, ama burada bize integral kullandırıyorlar oldu mu ya? hem ne işimize yarayacak bizim fizik 1? zaten anlayamıyorum...
-olur mu... fizik mühendisliğin temeli. aynı zamanda fizik 1 de dinamik dersinin temeli.
-hay ben böyle işin...

mukavemet dersi...
-abi tekstilde cisimler rijit değil, iplikler de ne metal ne de ankastre mesnetli... ne işime yarar şimdi benim mukavemet şimdi yahu...
-seneye makine elemanlarıdersini göreceksiniz, mukavemete dayalı o ders...bilmezsen çuvallarsın...

makine elemanları...
-abi bize ne kaynak türlerinden, civatalardan ben otomobil imal edecek değilim ya...
-sizin makineleriniz metalden, bazı şeylerini bilmeniz şart, ayrıca bu ders bir sonraki sene göreceğiniz....
.

diye gider bu... demek ki, her dersin bize faydası, gelecekteki derslerde kullanma zorunluluğuymuş...
Lisede matematik dersi için kullanılabilecek cümledir. toplama, çıkarma,çarpma, bölme yeterlidir.
öğrenci kişisinin klişe sorularından biridir. her dönem bir sivri zekalı çıkıp sorar. beğenmiyosan girme derse, alma kardeşim,bölüme hangi dersin verileceğini hocamı belirliyo..
tübitak alesten 85 üstü alana 2 bin lira karşılıksız burs veriyor. 25 yaşına kadar o matematiği öğrendin öğrendin sonra iş işten çoktan geçmiş oluyor dostum. öptüm.
güncel Önemli Başlıklar