bugün

tarihsel gelişimi, tarihsel bir bilinçle değerlendiren oyun yazarlarımızdan biridir. oyunlarının en büyük özelliği, yazarın akıcı, özenli, güzel türkçe kullanmasıdır. seattle üniversitesi'nde oyun yazarlığı eğitimi gördü. 1964-66 ve 1977-80 arası şehir tiyatroları'nda genel sanat yönetmeni yardımcılığı ve dramaturgluk görevlerinde bulundu.

(bkz: kurban)
(bkz: bağdat hatun)
(bkz: deli dumrul)
(bkz: ben anadolu)
(bkz: midas ın kulakları)
(bkz: midas ın altınları)
(bkz: midas ın kördüğümü)
1930 Tekirdağ doğumlu oyun yazarı ve dramaturg. istanbul üniversitesi klasik filoloji bölümü mezunudur. 2004 yılında vefat etmiştir.
(bkz: midas ın kulakları)
(bkz: canlı maymun lokantası)
(bkz: kurban)
(bkz: bağdat hatun)
edebiyatımızın önemli oyun yazarlarındandır. konularını yunan mitolojisinden, tarihten aldığı oyunlarında çağdaş bir yorumla günümüz toplumunun ve insanının sorunlarını işlemiştir. ayrıca kendisi - görüntü olarak - şaşırtıcı derecede üçler dershanesi ' ndeki felsefe öğretmenine benziyordur. neyse...

oyunları :

- midas' ın kulakları*
- canlı maymun lokantası
- kurban*
- aşkımız aksaray'ın en büyük yangını
- ben anadolu*
- bağdat hatun*
- deli dumrul*
- troya içinde vurdular beni
- ak tanrılar

*: en tanınan oyunlarıdır.
--spoiler--

Güngör Dilmen VEFAT ETMEDi. Eşiyle görüştük az önce. Çok üzgünler haber için. LÜTFEN RT @okanbayulgen @LeventUzumcu @taylan1789
ahmet mümtaz taylan tarafından retweetlendi

--spoiler--
Güngör Dilmen yaşamını yitirdi
Tiyatro oyunu yazarı Güngör Dilmen, 82 yaşında hayatını kaybetti.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25364866/

ALLAH rahmet eylesin
ölümüyle sanatseverleri üzmüş usta.

yıldızları bir bir kaybediyoruz...
shaggy'ye selam söyle güngör başgan.
istanbul Üniversitesi Klasik Filoloji Bölümü öğrencisi olarak 1959 yılında sinema - Tiyatrı Dergisi'nin açtığı tiyatro oyunu yarışmasında, yazdığı tek perdelik oyun "Midas'ın Kulakları" ile birinci oldu. Üniversite eğitiminin ardından israil ve Yunanistan'da tiyatro çalışmaları yapan, Yale ve Washington Üniversiteleri'nde tiyatro öğrenimi gören Dilmen, dönüşünde istanbul Şehir Tiyatroları'nda yönetmen yardımcılığı ve dramaturgluk, TRT istanbul Radyosu'nda da şef olarak çalıştı. Dilmen, istanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde de öğretim görevlisi olarak dramaturg yetişmesine katkı sağladı. Türk tiyatrosuna Midas'ın Kulakları, Kurban, Deli Dumrul, Aşkımız Aksaray'ın En Büyük Yangını gibi bir çok oyun kazandırdı.

Geçirmiş olduğu bağırsak operasyonundan yaklaşık 2 ay sonra 8 Temmuz günü 82 yaşında izmir'de vefat etti.
Tiyatrolarinda daha çok Türk tarihi ve antik yunan soylencelerinden aldığı konuları işlemiştir.
Mitolojik, fantastik ve tarihsel unsurlari kullanmıştır.

Midasin kulaklari, kurban, akadin yayı, deli dumrul, midasin altınları, canli maymun lokantası, ben anadolu...
Tarih ve mitolojiden esinlenerek çağın eleştirişini yapan eserler vermiş bir yazardır.Midas’ın kulakları, Ben Anadolu, Deli Dumrul, Canlı Maymun Lokantası en önemli eserlerindendir.
güncel Önemli Başlıklar